Yavru - Yetişkin - Kısır Mamalar

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Selam herkese,

Aklıma takılan bir konu var; malumunuz ekonomik şartlar vs derken 1 ay önce aldıgım mama %35 zamlanmış.

Bu nedenle 10 kg seçeneği ile almak istiyorum, fakat ufak bir bilgiye ihtiyacım var.

Kedim neredeyse 5 aylık, kızgınlığa girme durumu ne zaman olur bilmiyorum. Kısırlaştırma olayını 1 yaş için düşünüyorum ancak her ihtimale karşı merak ettiğim birşey var.

-Yavru kedi maması alacağım yaşı itibari ile fakat 10 kg aldıgım zaman ortalama 8 ay gideceğini düşünüyorum. 1 yaşında kısırlaştırırsam sıkıntı yok tam denk gelir ancak daha önce kısırlaştırırsam elimde mama kalacak cok fazla.

Yavru kedii maması 12 aydan kücük kısır kediye verilir mi? Verilir ise dikkat edilmesi gerekenler nedir?

selcanb

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim de tam olarak bilgi almak istediğim konu bu teşekkürler. Bilgilenirsen bana da söyler misin :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
internette net bir bilgi yok, umarım forumdan birileri cıkacaktır :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
12 aydan küçük kedilerde mamanız bitene kadar yavru kedi maması kullanabilirsiniz. Kısırlaştırma sonrası kısırlaştırılmış mamaya geçerken sorun yaşayabilirsiniz, yavru kedi mamalarına kıyasla tat yoğunluğu daha az olduğundan direkt geçişi kabul etmeyebiliyorlar. Bu sebeple birkaç ay kontrollü şekilde yetişkin kedi maması da kullanabilirsiniz. Kediniz kilo almadığı sürece bu şekilde beslemenizde herhangi bir sakınca olmaz. Kiloda artış gözlemlerseniz hemen değiştirmeniz gerekir.
Kaliteli mamalarda bahsettiğim sorunu çoğunlukla yaşamıyor olsak da not olarak belirteyim dedim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Anladım, 10 kilo aldım. 4-5 ay kullansam kalanını sokak hayvanlarına dagıtsam bile yine ekonomik olarak daha az harcamış oluyorum.

Fitmin in 1.5 kilosu 135 lira, 10 kilosu 400 lira. Cidden ucurum var arada.