Yavru sokak kedisinin nesi var acaba?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

molydeii

Hayvansever
Kedi Dostu
Öncelikle herkese iyi bayramlar,

Aşağıda resimlerimi gördüğünüz yavru sokak kedisi annesi ve üç kardeşiyle birlikte evimin arka bahçesinde yaşıyor. Anneleri sanieim burada doğum yapmış, yan bahçeler dışında hiç uzaklaşmiyorlar. Anneleri halen emziriyor, yanlarına geliyor onların.

Ben daha önce Kedi bakmis bir insan değilim ancak bu yavru bana diğerlerinden daha güçsüz ve yavas geliyor. Diğer kardeşleriyle cok nadiren oynuyor ve genelde gelip yanimda balkonda duruyor. Temmuz ayının ilk gününden beri yanımızda, gözleri çapak içerisindeydi, internetten araştırıp damla yapmayı öğrendim ve çay ile günlük veya gün aşırı temizliyorum. Sol gözü şişkindi, damla ve çay şişliği indirdi goz akintisini gecirdi bir iki hafta için ama dün tekrar başladığını ordum akıntının (şişlik yok ama).Tekrar çay ve damlaya başladım ama biraz araştırınca başka hastalıklar olabileceğini de gördüm. Ayrıca halen diğer kardeşlerinden küçük, yavaş ve cılız. Bir ik oyundur lor peyniri ile beslemeye başladım, ondan önce sütlü ekmek ve zaman zaman 2-12 aylık kediler için satılan hazır yaş mama vermiştim.

Kediler ve hayvanlara ilişkin bir deneyimim olmadığı için deneyimli üyelere bütün bu gözlemimin normal olup olmadığını, gençlik hastalığı gibi daha ciddi bir şey olma ihtimalini sormak istedim. Her halükarda bayramin bittigi gun önce belediye veterinerine, şayet bakmazsa belediye özel bir veteriner kliniğine götüreceğim. Kucucuk bir şey ve gözümün önünde ölmesini istemiyorum. Balikesir-Burhaniye'deyim, yazliktayım, çok gerekirse Istanbul'a götürme şansına da sahibim.

Görsellere bakarak sizce bu küçük kedinin nesi var, bana yol gösterir misiniz?

Sizce ka aylıktır, kardeşleri daha iriler (son resimde kiyaslayabilirsiniz)

Teşekkür ederim,

20200729_185954.jpg
20200730_020339.jpg
20200729_191233.jpg

Ekli dosyalar

• 20200730_020658.jpg
    20200730_020658.jpg
    85.9 KB · Görüntüleme: 39

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Gözündeki hastalığı geçirmek için kesinlikle tedavi görmeli, çay ilerlemiş hastalıklarda tedavi yöntemi olarak pek işe yaramıyor maalesef. Buradan başka bir hastalığa yormak doğru olmaz, başka bir hastalık olup olmadığını öğrenmek için kesinlikle genel kontroller ve birtakım testler yapılmalı.
Bunlara ek olarak kesinlikle süt ve ekmek vermenizi tavsiye etmiyorum. İkisi de kediler için çok zararlı. Bağışıklıklarını yüksek tutmak için bir süre beslenmelerine önem vermenizi tavsiye ederim. İmkanınız varsa ciğeri hafif haşlayıp verebilirsiniz. Peynir, yoğurt, kefir de bağışıklıklarını yüksek tutmak için güzel besinlerdir.
Belediyede bulunan veteriner hekimler ilgilenmeyebiliyor veya kediyi sizden almak isteyebiliyor. Belediyedense özel veteriner kliniklerinde daha iyi muamele görecektir. Belediye kedinizin orada kalmasını isterse mutlaka takibini yapın, aksi takdirde kediden tekrar haber alınamıyor.

mevlutunal

Yeni Üye
Öncelikle herkese iyi bayramlar,

Aşağıda resimlerimi gördüğünüz yavru sokak kedisi annesi ve üç kardeşiyle birlikte evimin arka bahçesinde yaşıyor. Anneleri sanieim burada doğum yapmış, yan bahçeler dışında hiç uzaklaşmiyorlar. Anneleri halen emziriyor, yanlarına geliyor onların.

Ben daha önce Kedi bakmis bir insan değilim ancak bu yavru bana diğerlerinden daha güçsüz ve yavas geliyor. Diğer kardeşleriyle cok nadiren oynuyor ve genelde gelip yanimda balkonda duruyor. Temmuz ayının ilk gününden beri yanımızda, gözleri çapak içerisindeydi, internetten araştırıp damla yapmayı öğrendim ve çay ile günlük veya gün aşırı temizliyorum. Sol gözü şişkindi, damla ve çay şişliği indirdi goz akintisini gecirdi bir iki hafta için ama dün tekrar başladığını ordum akıntının (şişlik yok ama).Tekrar çay ve damlaya başladım ama biraz araştırınca başka hastalıklar olabileceğini de gördüm. Ayrıca halen diğer kardeşlerinden küçük, yavaş ve cılız. Bir ik oyundur lor peyniri ile beslemeye başladım, ondan önce sütlü ekmek ve zaman zaman 2-12 aylık kediler için satılan hazır yaş mama vermiştim.

Kediler ve hayvanlara ilişkin bir deneyimim olmadığı için deneyimli üyelere bütün bu gözlemimin normal olup olmadığını, gençlik hastalığı gibi daha ciddi bir şey olma ihtimalini sormak istedim. Her halükarda bayramin bittigi gun önce belediye veterinerine, şayet bakmazsa belediye özel bir veteriner kliniğine götüreceğim. Kucucuk bir şey ve gözümün önünde ölmesini istemiyorum. Balikesir-Burhaniye'deyim, yazliktayım, çok gerekirse Istanbul'a götürme şansına da sahibim.

Görsellere bakarak sizce bu küçük kedinin nesi var, bana yol gösterir misiniz?

Sizce ka aylıktır, kardeşleri daha iriler (son resimde kiyaslayabilirsiniz)

Teşekkür ederim,

Ekli dosyayı görüntüle 2421Ekli dosyayı görüntüle 2422Ekli dosyayı görüntüle 2424
Merhaba , sokakta yaşayan yavrularda genelde bu tarz durumlar sık sık karşılaşılır. Sorunun esas kaynağını bulmadan damla vs tarzı şeyler kullanmak kesinlikle yanlış olur. Viral enfeksiyon kaynaklı gözlerinin böyle olma ihtimali var fakat buna karar vermek için genel muayene olması lazım. Eğer viral bir hastalıktan kaynaklı ise de kesinlikle sistematik tedavi olması lazım , damlalar ile düzelme sağlayamazsınız. Dilde ağız içerisinde yara var mı , gözde cornea da hasar var mı , yeme içmesi ve kakası nasıl , ishali var mı bunlara ek tam kan profiline de bakılırsa çok iyi olur ama belediyede hiç bir cihaz olmaz genelde ve sizden alıp barınakta tedavi ederler bu yüzden özel bir klinikte muayene ettirmenizi öneririm.

molydeii

Hayvansever
Kedi Dostu
Cevaplarınız için çok tesekkur ederim. Kullandigim damla Torbased. Gozdeki sisligi indirdi iki günde. Yumurta ve hazır yavru kedi mamasi yiyor iki gündür. Bugün göz akıntısı epeyce azalmış geldi bana. Ağaçlara tırmandı ilk defa. Bayramdan sonra Özel bir veteriner kliniğine görüneceğiz. Tavsiyeler için çok tesekkur ederim

molydeii

Hayvansever
Kedi Dostu
Mevlüt hocam,

Gozlemleyebildigim bir ishali, agiz yarası yok. Bilhassa yumurta ve yaş kedi manasında iştahı epey yerinde. Annesi temizliyor ve emziriyor (diğer üç yavru ile birlikte). Karni açken benden hiç ayrılmak istemiyor. Bacaklarının arasında dolaşıyor ve sevildiği zaman yüksek perdeden gurluyor. Bugun ilk defa ağaçlara tırmanırken gördüm ve çok mutlu oldum. Bayramdan sonra bir veteriner kliniğine gideceğiz. Teşekkür ederim cevabınız için.

mevlutunal

Yeni Üye
Mevlüt hocam,

Gozlemleyebildigim bir ishali, agiz yarası yok. Bilhassa yumurta ve yaş kedi manasında iştahı epey yerinde. Annesi temizliyor ve emziriyor (diğer üç yavru ile birlikte). Karni açken benden hiç ayrılmak istemiyor. Bacaklarının arasında dolaşıyor ve sevildiği zaman yüksek perdeden gurluyor. Bugun ilk defa ağaçlara tırmanırken gördüm ve çok mutlu oldum. Bayramdan sonra bir veteriner kliniğine gideceğiz. Teşekkür ederim cevabınız için.
Rica ederim. Tobrased kortizonlu bir damla , şişliği indirir fakat göz üzerinde hasar varsa zararlı olur onun yerine antibiyotikli bir damla kullanmanızı öneririm.

molydeii

Hayvansever
Kedi Dostu
Güncelleme:

Yukarıdaki resimdeki prenses ve kardeşleri kocaman oldular. Ilaç, sevgi ve düzgün beslenme ile gözlerini iyi ettik. Eski hareketsiz ve istahsiz hali geçti, çok sevecen, uysal ve insan meraklısı bir kedicik oldu. Yirmi beş günde inanılmaz değişti hem bu küçük hanım hem de kardeşleri.

Anneleri halen gün içinde yanlarına uğrayıp kolaçan ediyor. Fazla hoşlanmasa da artık zaman zaman biraz emziriyor onları. Dört yavru gün de üç öğün besleniyor ve evimin bahçesinde oyun oynuyorlar. Ailem kedilerle aynı evde yaşayacak kimseler değil, bana kalsa bu beyaz yavruyu eve alır Istanbul'a götürürüm ama malesef yapamıyorum.

Yirmi gün daha yanlarında olacagim sahiplendirmeye çalışmak istiyorum, diğer üç yavru daha sokak kedisi karakterindeler ama bu en ufak olanları hem cok uysal ve iyi huylu hem de nazik, sakin ve insanlardan hoşlanıyor. Bırakıp gitmeye gönlüm razı olmuyor bir türlü.

Grup resminde annesinin yanında duran ve tek resimleri olan ilk mesajımdaki hasta yavru kedi

Ekli dosyalar

• 20200827_115528.jpg
    20200827_115528.jpg
    171 KB · Görüntüleme: 39
  • 20200824_104933.jpg
    20200824_104933.jpg
    185.1 KB · Görüntüleme: 38
  • 20200823_181209.jpg
    20200823_181209.jpg
    257.4 KB · Görüntüleme: 39

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sağlıklarına kavuşmalarına çok sevindim, mutlu uzun bir ömürleri olur umarım. :)