Yavru Sincap Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sincaplar her ne kadar sevimli canlılar olsa da evcil hayvan olamazlar. Doğaya olan faydaları saymakla bitmezken evde mutlu olamayacak kadar özgür ruhlulardır. Bu sebeple sincapların sahiplenilmemesi ve evcil hayvanlar olarak bakılmaması gerekir. Ancak bazı durumlarda sincapların bir süre insan gözetiminde tedavi edilmesi veya bakılması gerekir. Bu durumlarda yavru sincap bulan kişilerin bilgili kişilerle iletişimde olması ve mümkün olduğunca sincaplar hakkında bilgi edinmesi gerekir. Beslenme, yaşam alanı ve bakımı konusunda detaylı bilgi edinilmeden yavru sincaba bakmaya çalışmamak gerekir. Yavru sincap bakımında yapılacak küçük hatalar onlarda büyük hasara sebep olabilmektedir..

Bir Yenidoğan Sincap Büyütmek
Yenidoğan ve yavru sincaplar annelerine ihtiyaçları olduğu dönemde kendi vücut ısılarını ayarlayamazlar. Doğada kardeşlerine yakın durarak annenin yaptığı yuva ile ısınan bu yavrular, bir insan tarafından bakıldığında yanlarına mutlaka sıcak su ve havlu konmalıdır. Yavrular çok çabuk üşüyüp hasta olabildiklerinden sıcak su devamlı kontrol edilmelidir.

Yavru sincabı beslemeye başlamadan önce bebeğin sıcaklığını kontrol etmek gerekir. Üşümüş, buz kesmiş diye tabir ettiğimiz bir sincabın beslenmesi mümkün değildir. Yavru sincap kontrol altına alındıktan sonra ilk iş onu ısıtmak olmalıdır. Yavru sincabın vücut ısısı yerine geldikten sonra süt tozu ile beslenmeye geçilmelidir. Türkiye’de sincaplar için özel üretilen süt tozları yoktur. Bu sebeple mümkünse köpek süt tozu tercih edilmelidir.

Sincapların beslenme adımı şu şekilde gerçekleşmektedir:
  1. Süt tozu arkasında yazan hazırlanış kısmına göre hazırlanır.
  2. Hazırlanan sütün sincabın içebileceği sıcaklığa gelmesi beklenir. Yavru sincabın tüketeceği sütün ne çok sıcak ne de çok soğuk olması gerekir.
  3. Mümkünse hayvanlar için satılan biberonlardan alınmalıdır. Bulunamazsa hayvanlara uygun biberon başlığı veya şırınga kullanılmalıdır. Şırınganın kontrollü bir şekilde süt akıtması için başına ameliyat eldiveni geçirilmelidir. Yavru sincabın solunum yollarına süt kaçması durumunda ani ölümler gerçekleşebilmektedir. Şırınga kullanılacaksa 1 cc veya 5 cc’lik şırınga kullanılmalıdır. Eğer yavru 2 haftadan küçükse 1 cc ile başlamak daha doğru olacaktır.
  4. Sincap tüylenmeden önce 1-2 cc, tüylendikten sonra iki saat bir 1 cc kadar beslenmelidir. Bu rutin yavru ikinci haftasına basana kadar devam etmelidir. Detaylı çizelge aşağıdan takip edilebilir.
  5. Yavru sincapların beslenme sonrası mutlaka tuvaletlerinin yaptırılması gerekir. Yavru sincap beslendikten sonra hemen sonra tuvaletini yaptırmak üzere ılık suyla ıslatılmış bir pamuğu alıp genital ve anal bölgelerine masaj yapmak gerekir.
Yavru sincaplarda beslenme çizelgesi
  • Birinci haftada 2 saatte bir 0,75-1,25 cc
  • Haftada her 3 saatte bir 4-5,5 cc
  • Haftada her 3,5 saatte bir 6-9 cc,
  • Haftada her 3,5 saatte bir 6-9 cc,
  • Haftada her 4 saate bir 10-12 cc,
  • Haftada her 4 saatte bir 12-14 cc,
  • Haftada her 8 saatte bir 14-16 cc,
  • 8-12. haftada her 12 saatte bir 16-18 cc şeklinde beslenme yapılabilir. Bu beslenme şekli türden türe farklılık gösterebilmektedir.
Sincapların detaylı beslenmesi ve tuvaletlerinin yaptırılması şu şekildedir:

Sincaplarda Katı Yiyeceklere Geçiş
Yavru sincap sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyorsa sıra katı gıdalara geçmeye gelir. Sağlıklı bir sincabın 6. haftasında katı gıdalara geçiş yapması gerekir. Yavru sincabın katı gıda tüketebilecek duruma gelmiş olması her türlü gıdayı tüketebileceği anlamına gelmez. Öncelikle fazla sert olmayan sincabın kolaylıkla tüketebileceği ve sindirmeleri gereken besinler verilmelidir. Brokoli, lahana, elma, kabuklu yemişler bulunabilir.

Ergenliğe Geçiş
Sincabınız daima küçük kalmayacağından ona yeterli gelebilecek bir yaşam alanı verilmesi gerekir. İçerisinde bolca ağaç, tırmanma ve dolaşma alanı bulunan bir oda sincaplar için idealdir. Kafes gibi dar alanlar sincabın psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda enerjilerini atamamalarına sebep olacaktır. Yaşam alanında belirli bir mama kabı bulundurmaktansa tüketeceği besinler yaşadığı alana dağıtmak sincabın daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Sincapların su ihtiyacını gidermek için büyük seramik bir kap tercih edilmesi gerekir. Sincapların devirebileceği su kapları yalnızca gereksiz dağınıklığa sebep olacaktır. Aynı zamanda sizin yokluğunuzda sincabınızın susuz kalacaktır.
@Gülce tarafından yeniden yazılmış ve düzenlenmiştir.

Son düzenleme:

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Abartmadan söylüyorum, neredeyse tüm hayvanları severim ama sincapların ben de yeri bambaşkadır :)

Yaklaşık 5 ya da 6 yıl önce Çorum'un Türkler köyüne gitmiştim çok sevdiğim bir arkadaşımla, asker arkadaşının kardeşi evlenecekmiş davet etti ve bizler de gittik, misafir olduk. Ben hayatımda o kadar sincap 🐿 hiçbir zaman bir arada görmedim. Muhteşem hayvanlar, bir de insana o kadar yakınlardı ki; daha çok şaşırmıştım :love:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sincap bakımının Türkiyede yasal olmadığını ve büyüdüklerinde vahşileşerek doğal ortamlarını aradıklarını hatırlatalım. Sincaplar zorunda kalmadıkça evlere hapsedilmemelidir.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Abartmadan söylüyorum, neredeyse tüm hayvanları severim ama sincapların ben de yeri bambaşkadır :)

Yaklaşık 5 ya da 6 yıl önce Çorum'un Türkler köyüne gitmiştim çok sevdiğim bir arkadaşımla, asker arkadaşının kardeşi evlenecekmiş davet etti ve bizler de gittik, misafir olduk. Ben hayatımda o kadar sincap 🐿 hiçbir zaman bir arada görmedim. Muhteşem hayvanlar, bir de insana o kadar yakınlardı ki; daha çok şaşırmıştım :love:

Gerçekten çok tatlılar. Benim annem de Çorumlu, hakikatan orada köylerde çok fazla var. Bir de kendileri yaklaşıyorlar insana. Burada da korularda rastlıyorum gidince, kuruyemiş filan atınca anında tav oluyorlar. 😻 Ama ele gelmiyorlar tabii.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Sincap bakımının Türkiyede yasal olmadığını ve büyüdüklerinde vahşileşerek doğal ortamlarını aradıklarını hatırlatalım. Sincaplar zorunda kalmadıkça evlere hapsedilmemelidir.
Kesinlikle. Bir şekilde yavru bir sincaba bakılmak zorunda kalınırsa bile olgunluğa eriştikten sonra alıştırarak doğal ortamına geri salınmalı.