yavru kuşa mama yapabilir miyim

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

furkan erg

Hayvansever
Kus Dostu
3 gün önce yavru muhabbet aldım ve dün ayağını incitti üstüne basamıyor çok az ishaldi geçti gibi bende ona yumurta maması ya da direk haşlanmuş yumurta vermek istiyorum ama ilk önce sormak istedim bi sakıncası olurr mu sizce yemden başka bişey vermedim daha

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
İlk 2-3 gün dışkıda değişiklik doğaldır. Stres ve ortam değişikliğinden etkilenirler. 3 aylıktan önce vitamin vermeyin. Temiz içme suyu her gün tazelemek ve suluğu iyice yıkamak koşuluyla verin. Yavru yemidir muhtemelen yem. Bayat olmamasına toz dışkı böcek olmamasına dikkat edşp kontrol edin ve üfleyin yemini sık sık. Kabı çok doldurmayın ki sık tazeleyebilin. Haftada 1 probiyotik şuan en önemli ihtiyacı bağırsak düzenlemesi için. Grit kuş kumu, gaga taşı, mineral blok ve kalamar kemiği de kafeste bulunması gereken olmazsa olmazlardır. İyi yıkanmış ve kurulanmış sebze ve meyvelerden küçük denemeler yapın hangisini sevecek hangisi dokunup ishal edecek diye gözlemler yapıp kuşunuzu tanıyın beslenme yönünden. Yumurtayı 15 dk haşlayın ve rendeleyin. Daha severek tüketirler. İçine sebze ve çerez karıştırabilirsiniz. İnternette mama tarifleri, yararlı ve zararlı yiyecek içecekler, kafeste bulunması gereken ekipmanların ne işe yaradığı hakkında araştırma da yaparsanız faydası olur. Kafes dezenfeksiyon için antifungal etken maddesi olan bir dezenfektan kullanın. Mantar türlerini yok etmekte etkindir bu. Duvar, cam dibi ve alçak yerde olmasın kafes. Gece sarın etrafını ışık ve hava alıcak kadar önden açık bırakarak. Üşütmemesi ceryanda kalmaması gerek. Tünekler plastikse ahşapla değiştirin. Oyuncaklar alın ve sık sık ilgilenip konuşun ele alıştırın şimdilerde tam sırası. Kafes dışına çıkmadan güvenli ortam oluşturun düşme çarpma durumlarında kaza yaşanıp zarar göreceği şeyleri ortadan kaldırıp asla tülü açık bırakmayın. Boşluk sanıp cama çarpması ciddi sorunlara yol açar. Şimdilik bunları söyleyebilirim başka sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
@furkan erg, mama yapın, faydası olur lakin yumurtanın fazlası kuşta belli başlı problemlere sebep olur. Ayağı incindiği için de kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengin bir mama yapmalısınız. Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Isterseniz bir mama tarifi verebilirim ama kuşun kaç aylık olduğuna göre değişir içeriği. Kuşunuzun bir fotoğrafı var mı?

Yer değişimi olan kuşlarda ishal durumu gözlemlenir. Bunun için hemen ilaca veya pet shopta satılan ürünlere başvurmak yanlış olur. Aktardan veya internetten üzüm şekeri temin edip verirseniz hem enerjik hale gelir, hem de stresten uzak durur. Bir su bardağı (200 ml) içme suyuna çay kaşığının ucu ile koyup karıştırın ve suluğa koyun. Normal zamanda ayda 1 veya en fazla 2 kere vermenizin de faydası olacaktır.