Yavru Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
4 Mar 2019
Mesajlar
2,849
Çözümler
12
Tepkime puanı
1,932
Puanları
113
Konum
Türkiye
yavru-kopek-mamasi.png
Yavru köpeklerin beslenme düzenleri
ve genel besinleri yetişkin köpeklerden farklıdır. Daha fazla protein vitamin içeriğine sahip “puppy” mamalardan ile beslenmeleri gerekmektedir. Yavru Köpeğimizi eğer kuru mama ile besleyecek isek mutlaka yavru köpekler için özel üretilen mamalardan kullanmayı tercih etmeliyiz. Ayrıca normal bir yetişkin köpek mama düzeninden saha sık vermeliyiz. Yavru köpeğimiz anneden çok yeni ayrılmış ise kuru mamamız hafif ıslatılarak verilebilir veya yaş mama dediğimiz konserve mamalarda tercih edilebilir, konserve mamalar sade veya kuru mama ile karıştırılarak ta verilebilir. Yavru köpeklerimizin beslenmesi günde 4 öğün olarak ayarlanmalı ve zamanla yetişkinliğe yaklaştığında 3 öğüne düşürülmelidir.

Bağzı yavru köpeklerimiz de anne sütü takviyesi kullanılır bu durumda, sütün yanında +2 öğün olarak da ayarlayabiliriz mamayı.Yavru köpeklerde mama ile beslenme Annenin yeterli besleyememesi, annenin olmaması veya annenin sütünün gelmemesi durumunda oluşacak bir durumdur. Normal düzende anne yavrularının ne kadar ve ne zaman beslenmesi gerektiğini kendisi doğal sürecinde başarılı bir şekilde yapacaktır. Eğer bu doğal süreçte problem olursa anne sütü, konserve yaş mama, kuru mama gibi alternatifler ile veteriner hekim gözetiminde gerekli beslenme şeklini uygulayabilirsiniz!

Yavru köpeklerin 45 gün boyunca anne sütü ile beslenmeleri gelişimleri ve bağışıklık sistemleri açısından çok önemlidir. Bağzen anneler farklı sebeplerden dolayı erken emzirmeyi bırakabiliyor ve yavrular erken sütten kesilebiliyorlar. Bu gibi durumlarda yavru köpeklerin beslenmelerinde takviye besinler kullanılabilmektedir.
Yeni doğan yavru köpeklerde beslenme ise, ortalama 2 saatte bir olmalı ve belirli miktarlarda tabi ki bu miktarlar yavrumuzun durumuna ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Yeni doğan yavru köpekler için hazır olarak satışı olan hazır anne sütü ve benzeri ürünler biberon yardımı ile yavruya verilir. Yeni doğanlarda anne sütü hariç, süt ile beslenme pek tavsiye edilmez daha ağır ve yağlıdır yavru köpeklerde sindirim bozukluklarına sebep olabilir, gaz yapabilir. Süt kullanacak isek bile yarı yarıya süt ve su karışımını kullanmalıyız.
 

Benzer konular