Yavru kedilerde kokulu gaz sorunu..

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

bkmligzmm

Hayvansever
Kedi Dostu
5 aylık oğlum tavuk alerjisi ve bağırsak florasında ki hassasiyet nedeniyle Proplan Somonlu mamaya geçtik. Gayet güzel yiyor ve memnunuz. Fakat çok gaz çıkarıyor ve gazı çok kötü kokulu.. Yaşayanlar var mı? Normal mi?

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Daha önce yaşamadım, görmedim de fakat @socrabbit bunun hakkında mutlaka bir bilgiye sahiptir :)

Kendisine mamalar ve tavşanlar konusunda bayağı güveniyorum da :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hassasiyet ve alerji sebebiyle geçiş yaptıysanız ona sıkıntı çıkarmayacak genellikle veterinerlerin satmış olduğu özel mamalar oluyor. Şu an aklımda marka ismi yok ancak veterinerleri arayıp sorarsanız size tavsiyede bulunabilirler. Gazla ilgili bir sıkıntı da yaşamazsınız.
Küçük bir tavsiye verecek olursam içinde 0 tahıl 0 pirinç ve 0 soya bulundurmasına dikkat edin.

bkmligzmm

Hayvansever
Kedi Dostu
Hassasiyet ve alerji sebebiyle geçiş yaptıysanız ona sıkıntı çıkarmayacak genellikle veterinerlerin satmış olduğu özel mamalar oluyor. Şu an aklımda marka ismi yok ancak veterinerleri arayıp sorarsanız size tavsiyede bulunabilirler. Gazla ilgili bir sıkıntı da yaşamazsınız.
Küçük bir tavsiye verecek olursam içinde 0 tahıl 0 pirinç ve 0 soya bulundurmasına dikkat edin.
Dediğiniz gibi bir mama kullandık veterinerimiz 1 aylık tedavi amaçlı bir mama verdi. İshali kesti, kendine getirdi. Fakat o mamadan sonra başladı aslında. Şuanda hangi mamayı yerse yesin gaz sorunu yaşıyoruz. Yani aslında benim için sorun yok o benim oğlum fakat kendisi için acaba problemi mi var diye düşündüm. Veterinerine söylediğimde gülümsedi sadece. Dediğiniz gibi bundan sonra tahıl, pirinç, soya durumuna dikkat edeceğim. Çok teşekkür ederim 🙏🏻

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dediğiniz gibi bir mama kullandık veterinerimiz 1 aylık tedavi amaçlı bir mama verdi. İshali kesti, kendine getirdi. Fakat o mamadan sonra başladı aslında. Şuanda hangi mamayı yerse yesin gaz sorunu yaşıyoruz. Yani aslında benim için sorun yok o benim oğlum fakat kendisi için acaba problemi mi var diye düşündüm. Veterinerine söylediğimde gülümsedi sadece. Dediğiniz gibi bundan sonra tahıl, pirinç, soya durumuna dikkat edeceğim. Çok teşekkür ederim 🙏🏻
Tek kuru mamayla sınırlı kalmamaya çalışın kuru mamanın yanında ek olarak ciğer yaş mama yoğurt vs. Yedirirseniz belki gazı azalabilir.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Hills i/d olması lazım sindirimle ilgili bu mamayı veterinerlerden alabilirsiniz. Hafta da bir kere verebilirsiniz. Kuru mama ölçüsünü yaşına uygun vermeye çalışın. Fazla yemesi de sindirim sistemini zorlar ve her zaman yanında taze su bulundurun. Yoğurt verecekseniz mutlaka ortam sıcaklığında verin. Mama geçişlerini direkt yapmayın. Mesela içinde sıfır tahıl bulunan mamalarla başlamak yerine öncelikle az tahıl içerenlerden yedirebilirsiniz. Direkt mama değişimleri de sıkıntı yaratır. Hızlı yemesi, hava yutması, kıl yumakları, bağırsak parazitleri de sebep olabilir. İç parazit uygulamasını ihmal etmeyin ve arada gimcat malt yedirin tüy yumakları için.

Misgene07

Hayvansever
Tek kuru mamayla sınırlı kalmamaya çalışın kuru mamanın yanında ek olarak ciğer yaş mama yoğurt vs. Yedirirseniz belki gazı azalabilir.
Ciğer ve yaş mama gaz sorununu artiriyor benim oğlanlar küçükken çok gaz problemi yaşadık hatta gazla beraber ishal sorunu da yaşıyorduk veterinerimiz bağırsak florasinin oturmadigini söyledi ve bol bol probiyotik yani el yapımı yoğurt tavsiye etti. Onun dışında sadece kuru mamasinı yesin 15 günde bir defa çok az sıvı mama ver ve her gün yoğurt yedir dedi. Yaptık. Sonuç aldık.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ciğer ve yaş mama gaz sorununu artiriyor benim oğlanlar küçükken çok gaz problemi yaşadık hatta gazla beraber ishal sorunu da yaşıyorduk veterinerimiz bağırsak florasinin oturmadigini söyledi ve bol bol probiyotik yani el yapımı yoğurt tavsiye etti. Onun dışında sadece kuru mamasinı yesin 15 günde bir defa çok az sıvı mama ver ve her gün yoğurt yedir dedi. Yaptık. Sonuç aldık.
Daha önce ciğer ve yaş mamanın gaz yaptığını görmemiştim teşekkür ederim bilgi için :)

bkmligzmm

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok teşekkür ederim. Aslında sanırım sorunu az çok anladım gibi geldi. Şimdi siz yazınca farkettim. 5 aylık ama yetişkin mama vermek zorunda kalıyorum. Çünkü tavuğa alerjisi var ve bütün bebek mamaları tavuklu maalesef ki.. Bir de tüy yumağı için hiç malt vermemiştim. Belki tüyden de olabilir. Onun haricinde iç dış parazit düzenli yaptırıyorum. Bir de evde yoğurt mayalayıp yediriyorum arada bir.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Çok teşekkür ederim. Aslında sanırım sorunu az çok anladım gibi geldi. Şimdi siz yazınca farkettim. 5 aylık ama yetişkin mama vermek zorunda kalıyorum. Çünkü tavuğa alerjisi var ve bütün bebek mamaları tavuklu maalesef ki.. Bir de tüy yumağı için hiç malt vermemiştim. Belki tüyden de olabilir. Onun haricinde iç dış parazit düzenli yaptırıyorum. Bir de evde yoğurt mayalayıp yediriyorum arada bir.
Reklam gibi olmasın ama proplan kitten ve la vital kitten balıklı bir mama deneyin kesin memnun kalırsınız. Sorunu bulmuşsunuz zaten. Yararlı olduysa ne mutlu.

Gülhanım

Hayvansever
Kedi Dostu
Ishal için kuru mama markasi nedir acaba.bendede aynı sorun ishal ve geçmiyor