Yavru Kedilerde Kabızlık ve Megakolon

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

deka

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba, bundan 2 ay önce sağ arka patisi ve kalçası kırık 2 aylık bir yavru kedi buldum. 3 hafta kafes tedavisinden sonra kalçası ve patisinin bir kısmı iyileşti. Patinin iyileşmeyen uç kısmını sürüklüyordu ve oraya kısmı felç denildi. Bu yüzden Prednol tablet yani kortizon tedavisine başlandı ve 25 gün boyunca yarım tablet kortizon hapı yutturdum benexol (b12) ile beraber.
Fakat 25 gün sonunda kısmi felçli pati buna da yanıt vermedi. ve yaklaşık 10 gün sonra kabız oldu 4 gün boyunca hiç kaka yapmadı.
Bende başka bir veterinere gittim. Gittiğim veteriner kortizon tedavisinin bu kadar küçük bir hayvana uygulanmasının yanlış olduğunu ve yan etkilerinin çok büyük olacağını söyledi. Kabızlık bunlardan biriydi.
Şu an tarih 4 Ocak ve kedim 4 aylık. Aralık 1den beri kabızlık sorunu ile uğraşıyoruz veterinerimiz kedinin metabolizması çöktüğü için kimyasal bir ilaç kullanımı yapmak istemedi. Balık yağı kullandık. Sonrasında çocuklarda da kullanılan Sokol şurup kullandık şırınga ile verdik ve kaka yapmaya başladı fakat 5 gün kaka yaptı ve sonra tekrar kabız oldu.
Bağırsakları harekete geçirici iğne yapıldı birkaç kez ve lavman yapıldı bol bol. Tekrar Sokol kullandık fakat sokola yanıt vermedi. Kakanın yanında çişte yapamamaya başladı Metpamid ilacının yan etkisinden faydalanmak amacı ile iki tane hap kullandık. Fakat bağırsakların daha çok dolduğunu anladığımız için onuda kullanmayı bıraktık. Röntgen çekildi ve megakolon tanısı konuldu. Bebekler için kullanılan Casenlax adlı ilacın bir paketini günde iki kez 8 de biri kadar verdim 3 gün boyunca. Fakat buda istenilen sonucu vermedi ve ekstra bir ilaç vs kullanmayı bıraktık.
Sarı, yemeden içmeden kesilmişti. Son iki gündür kendi isteği ile su içmeye ve çiş yapmaya başladı. Fakat veteriner durumun iyiye gitmediğini söylüyor. Bu konu hakkında bilgisi olan veya yaşadığı deneyimi paylaşabilecek biri var mı?

deka

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedim Sarı'yı 13 Ocak 2021 tarihinde kaybettim. Megakolon ile 12 gün mücadele etti bu süreçte beslenmesi için lifli besinler ile eti karıştırıp yedirdim fakat bunun bir faydası olmadı ve ne yazık ki etkili olabilecek sonucu Sarı melek olduktan sonra öğrendim. Megakolon olan yavru kedinin ameliyat olabilecek sağlığa ve yaşa kavuşacağı süreçte ishal olması ve sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekiyormuş. ne yazık ki ülkemizdeki veterinerlerin gerek umursamazlığı gerekse bilgisizliği sonucu çocuğum melek oldu. başkalarının başına gelmemesi için yazımı güncelledim.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Basınız sagolsun.. Kasıtlı oldugunu sanmıyorum ancak tecrübesizlik diyebiliriz.

Lamekan

Hayvansever
Kedi Dostu
Cok uzuldum :( benim kedime de bugun megakolon teshisi kondu simdi ishal etmeye calisiyoruz. fakat yasi var ve ameliyat derlerse ileride bunu onun icin dogru bulmuyoruz. Hic bir bilginiz var mi, bitkisel olarak sureci devam ettirecek bir sey duydunuz mu?