Yavru kediler büyümüyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba daha önce şu soruyu sormuştum kedilerle ilgili
Terk ettiği yavry kedileri 6 günlükken anneleri tekrar kabul etti. İlk başta çok sevindik ama ertesi gün yavrular aç kaldı, ölmek üzere kaldılar. Çünkü annenin ilk başta bakmayı kabul ettiği 2 yavru çok büyük, diğer yavruları ezmişler. Biz annesütü tozu ile biberon takviyesine başladık, annelerinin yanında duruyorlardı biz de ara ara mama desteği yapıyorduk. Bu arada anne kediye de süt yapması için anne sütü tozundan veriyoruz. Yavrular dün 3 haftalık oldular. Artık biberonu kabul etmiyorlar sadece anne memesi emmek istiyorlar ama diğerlerinin yanında aşırı küçük kaldılar. Diğer büyük yavrular yüzünden yeterice ememiyorlarmış gibi geliyor. Neredeyse 3 katı diğer yavrular, diğerleri minicik. Ne yapmamız gerekir yavrular için, nasıl destek olabiliriz. Diğerleri ile aralarında bu kadar boyut farkı olması normal midir? Zaten doğduklarında biraz daha ufaklardı ama endişelendim.

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba daha önce şu soruyu sormuştum kedilerle ilgili
Terk ettiği yavry kedileri 6 günlükken anneleri tekrar kabul etti. İlk başta çok sevindik ama ertesi gün yavrular aç kaldı, ölmek üzere kaldılar. Çünkü annenin ilk başta bakmayı kabul ettiği 2 yavru çok büyük, diğer yavruları ezmişler. Biz annesütü tozu ile biberon takviyesine başladık, annelerinin yanında duruyorlardı biz de ara ara mama desteği yapıyorduk. Bu arada anne kediye de süt yapması için anne sütü tozundan veriyoruz. Yavrular dün 3 haftalık oldular. Artık biberonu kabul etmiyorlar sadece anne memesi emmek istiyorlar ama diğerlerinin yanında aşırı küçük kaldılar. Diğer büyük yavrular yüzünden yeterice ememiyorlarmış gibi geliyor. Neredeyse 3 katı diğer yavrular, diğerleri minicik. Ne yapmamız gerekir yavrular için, nasıl destek olabiliriz. Diğerleri ile aralarında bu kadar boyut farkı olması normal midir? Zaten doğduklarında biraz daha ufaklardı ama endişelendim.

Kedigiller hayatta kalma ihtimali daha zayıf olan yavru/ları gözden çıkarırlar. Bkz: doğal seçilim 🤷‍♀️ Kardeşler arasında az oranda boyut farkı olması normal. Ama 3 kat gibi bir fark çok fazla. Belli ki beslenemiyorlar, yakın zamanda yetersiz beslenmekten iyice halsiz düşüp hastalanmaları muhtemel. Kendilerini toparlamaları için sizin beslemeniz daha doğru olur sanki. Anne sütünün yerini hiçbir şey tutmaz ama şu anlattığınız durumda da yaşama şansları düşük.

Kullanılmıyor

Hayvansever
Kücük olanlarla büyük olanları ayrı vakitlerde emdirmeye calısın anneye mümkünse, ama anne bilerek de onları dıslıyor olabilir üst yorumun dedigi gibi o durumda sizin ekstra beslemeniz gerekecek sık sık

Zeyneprn

Hayvansever
Kedi Dostu
Anne bebekleri dışlamıyor ama diğerleri eziyor, anne kedi bize güvendiği için yavrularını veriyor, farklı zamanlarda emzirmeyi deneyeceğim.
Bebekler artık biberonu ememiyor,az önce denedim şırınga ile verdiğimde içebiliyorlar mamayı. Sizce şırınga bir sorun yaratır mı? Boğazlarına almasından korkuyorum ama tek çare de bu gibi

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Anne bebekleri dışlamıyor ama diğerleri eziyor, anne kedi bize güvendiği için yavrularını veriyor, farklı zamanlarda emzirmeyi deneyeceğim.
Bebekler artık biberonu ememiyor,az önce denedim şırınga ile verdiğimde içebiliyorlar mamayı. Sizce şırınga bir sorun yaratır mı? Boğazlarına almasından korkuyorum ama tek çare de bu gibi
Şırıngayla da verilebilir ancak ciğerlerine kaçma ihtimali var. Plastik eldivenin tek parmağını şırınganın ucuna geçirip küçük bir delik açarsanız daha iyi olur, boğulma riski azalır.
Anne emzireceği zaman siz de yanlarında olun. Her bebeği memeye siz yerleştirip fazla kıpırdamamalarını sağlayın. Bu şekilde küçük yavrular da rahatça emer.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Bizim yavruların daha gözleri kapalıyken annesi ölünce @socrabbit, dediği gibi önce plastik eldivenle süt içirdik. Biraz büyüdüklerinde sütü çay tabağına koyup veriyorduk. Birisi zorlanırken öteki içebiliyordu, yani farklı sürelerde alıştılar içmeye. Sonra sütün içine ekmek içi katıp verdik. Daha da büyüyünce farklı şeyler de yemeye başladılar, hele yumurtaya bayılıyorlardı . Bu şekilde besleyip büyütmüştük minnoşları 💕.