Yavru kedi için çubuk(stick) önerisi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Petshoptan yavrumuzun ihtiyaçlarını alırken yavru kediler için çubuk olduğunu gördüm denemek için aldım ve yavrum çok beğendi. Gimcat'in kitten sticks'ini almıştım ama hergün bir tane versem bile fiyatı çok tuzlu bir hal alıyor. Acaba ucuz, kalitesi iyi alternetifi var mı? Reflex markalı gördüm biraz daha uygun onun kalitesi nasıl? Reflex ve Gimcat dışında yok mu? Nette araştırdığıma göre yavru için değil de, yetişkin kediler için olanları biraz daha uygun, onlardan versem zararı olur mu? Yavrumuz 6.ayına yeni girdi.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Sticksler genelde ödül maması olarak kullanılıyor. Gimcatte bile şeker var, bu nedenle cok tavsiye ettiğim birşey değil.

Biz öyle ayda 1 falan reflex kullanıyoruz. Şekersizmiş hatta , az önce fark ettim.

Ödül maması oldugu için günlük onu vermek yerine, kuru mama yanında 2-3 günde bir yogurt / kefir vermeniz, haftada 1 yaş mama ve haşlanmış tavuk vermeniz daha faydalı.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben her sabah 1 stick, akşam taradıktan sonra 2 kapsül gimcatin kitten vitaminli ödül maması, yatmadanda gimcatin yoğurdundan veriyorum fazla mı? kapsül bazen günde 7-8e çıkıyor.

ama tüketim kılavuzunda hergün 1 stick, 9 kapsül ödül maması ve 2 çay kaşığı yoğurtta ideal yazıyor.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba; @Gülce daha profesyonel bir yorum yapabilir bu konuya.

Ben şahsi fikrime ve araştırmalarıma göre yorumlamak istiyorum. Dışardan aldıgımız her mamada öyle ya da böyle kimyasal var, zaten bu nedenle veteriner bile beslenme sırasında doğal ürünlerden de ara ara verilmesini istiyor.

Yavru bir kediye ödül mamayı günde en fazla 1 , normalde yarım verilmesi gerekiyor. Zaten stickler vitamin / kalsiyum içeriğine sahip. Bunu verip üstüne aynının kapsül olarak versiyonundan veriyorsunuz ve aksam tekrar kalsiyumlu yogurt veriyorsunuz. Ek olarak verdiğiniz mamada da kalsiyum ve vitaminler var.

Şahsi fikrim bu kadar yogun vitamin kalsiyum vermenin kediye ciddi zararları olacağıdır. Cünkü günlük ihtiyac derecesi belli. Bir kedinin zaten bu kadarına ihtiyacı yok. Dışkılaması ne durumda?

İşin ilginç yanı kediye malt vermeniz lazım ama onu vermiyorsunuz :) maltların içerisinde vitamin ve diğer ihtiyaclar için besin değerleri var, kimi hayvansever de arada bir vitamin veriyor.

Kuru mama ne kullanıyorsunuz?

Bana veterinerimin önerdiği beslenme şeklini yazayım (kedim 6 aylık)

(tarama için de 2-3 günde bir demişti)

Kuru Mama - hergün
Yogurt / kefir - haftada 1 bir yemek kaşıgı en fazla-
Yaş mama - 10 günde bir 85 gr -
Malt Macun - 4 günde bir en fazla serçe parmagımızın uzunlugunda.
Haslanmıs tavuk - haftada bir , orta boyutlu bir porsiyon kadar

Bunlar dışında herhangi bir rahatsızlık olması harici birşey vermene gerek yok demişti.
Eğer tüy saglıgı vs. birşey olursa vitamin takviyesi yaparız en fazla dedi.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
royal canin kitten maması
malt ve multi vitaminde veriyorum benim verdiklerim sizinkinin nerdeyse 3 katına denk geliyor ben bir günümü özetleyim

sabah 1 stick
5-6 tane ödül maması kapsülü
akşam fındık tanesi malt ve fındık tanesi multi vitamin
yatarkende 2 çay kaşığı gimcat yoğurt

bunun dışında ay ay olmak üzere 1 ay bağışık sistemi güclendirici ek destek, 1 ay probiotik veriyorum 14 güne yayıyorum onları

maltım ve multi vitaminim ayrı 2sindende veriyorum hergün fındık tanesi kadar

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Anladım. Royal canini pek önermiyorum , o fiyata cok daha iyi mamalar var.

Stick i azaltmanızı, malt ı 3-4 günde bir serçe parmagı olarak birleştirip vermenizi tavsiye ederim. Veterinerim midede tüyleri topaklaştırmak için midedeki besinleri kaplayacak düzeyde malt verilmesi gerektiğini belirtti. Fındık tanesi kadar işe yaramaz bana denilene göre :D

Yogurt ve multivitamin kısmı ile ilgili cok bir bilgim yok :) onlar için bilgili arkadaşlara haber verdim, yardımcı olacaklardır müsait olduklarında.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Hangi mamayı önerirsiniz?

Gerçekten günde ne kadar stick, ödül maması kapsülü, multi vitamin ve malt vermek gerektiğini tam anlamıyla söyleyebilirseniz sevinirim

banada hergün malt ver hayvanınız çok tüylü fazla tüy yutuyordur dediler.

dışkılaması 3 çiş 1 kaka günlük

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Ben ek gıda kullanmadıgım için diğer arkadaşlar daha sağıklı yorumlayacaktır, o nedenle hatalı bilgi vermek istemem. Ben daha cok doğal takviyelerden yana oldugumdan merak edip araştırmadım.

Mama olarak bütçenizi bilmiyorum ancak asagıdaki şekilde sıralayabilirim
(10 ve üstü kg paketleri için)
max 300 Tl Bütçe Mystic - Golosi Kitten
Max 450 Tl bütçe için Fitmin Kitten Tahılsız (ben bunu kullanıyorum aşırı memnunum)
max 550 Bütçe için N&D Tavuklu Tahılsız
Daha üst bütçeler için Acana / Orjijen markaları.

-

Tüy yutma konusunda hergün fındık boyutunda verilen malt tüyleri atmakta pek bir etkisi olmaz. Tüylerin bir kısmı kendisi dışkı yoluyla atıyor, malt atamadıkları için. Midesinde yemek , tüy karışımları var. Fındık boyutunda verilen bir malt yeterli alanı kapalmadıgından dolayı işe yaramayacak.

ancak birkaç günde bir serçe parçagı uzunlugunda veirseniz tüm mideyi kaplayacagından dolayı daha iyi tüy atımına sebep olacaktır :)

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu mamalar royaldan iyi mi sizce çünkü ben 2 kilosuna 200 liraya yakın para veriyorum, kazıklanmış gibi hissetim.

Kedime aşırı yüklendiğimi düşünmeye başladım bir korku sardı, sadece yaş mama konusunda birbirimize yakınız siz 10 günde bir 85 gram ben 7 günde bir 70 gram veriyorum. Bu ek besinleri nasıl kullanmam gerektiğini öğrenmem gerekiyor galiba.

Maltı'da 2 günde 1 serçe parmağı kadar versem fazla gelebilir mi, bizimkinin cinsi british long hair, veteriner hergün azar azar ver demişti ne yapacağımı şaşırdım malt konusunda açıkçası, bizimki daha 5.ayını yeni doldurdu, sizce serçe parmağı biraz fazla gelebilir mi?

not: verdiğim yoğurdun laktozu %97 azaltılmış bir yoğurt yinede her gün vermem sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yükleme olayında yanlıs bilgi vermek istemem, benim şahsi fikrim ve veterinerin bana dediğine göre yorumum idi.

Malt macununu 1 serçe parmagını gecmeyecek sekilde 2 günde bir verirseniz de birşey olmaz, ben tüy nedeniyle garip sesler cıkardıklarında 1 hafta boyunca 2 günde bir veriyorum. Serçe parmagından öte 4 cm olarak düşünebilirsiniz. Afiyetle yer :) Ancak bunun da içinde kalsiyum vitamin vs. oldugu için önce takviyeleriniz hk. detaylı bilgi öğrenmeniz gerekiyor ki hepsini fazla gelmeyecek sekilde ayarlayın.

Benim önerdiğim mamaların hepsinde içerik olarak fazlaca gerçek et / kurutulmus et var. En saglıklısı bu . Royal canin'in resmi sitesinde kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri yazıyor. Bu da hayvanın ham eti yerine genel tüm parçalarının içine katıldıgı anlamına geliyor. Ha zararlı mı derseniz pek değil bence ama o paraya gerçek tavuk vs. etli mama yedirmek varken ben kedime hayvanın gagasını bacağını ayagını yedirmem :D

Şöyle düşünün, lüks restorana gittiğinizde 1 adet sosis mi yemek istersiniz yoksa aynı paraya biftek mi yemek istersiniz? :) :)

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Mamam bitince mama konusunda tekrar sizden tavsiye isteyeceğim, mamayı yeni aldım şuan değiştiremem.
Yoğurt konusunda her hangi bir mineral yada vitamin içerdiğini düşünmüyorum. İçinde ki kalsiyum bile 0.1 oranında sadece yemeyi sevdiği için zararı da olmadığı için veriyorum.

Multi vitamin, sticks, malt, probiotik ve bağışıklık sistemi yükselticiyi doğru ayarlamak gerçektende önemlidir. Bundan sonra 2günde1 4cm malt vercem. Bu konuda teşekkür ederim. Umarım arkadaşınızda multivitamin gibi diğerler ürünleri ne sıklıkla ne kadar kullanmam gerektiğine yardımcı olur. Gerçekten sağolun.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi maması değiştirme sürecinde karıştırarak vermeniz gerekiyor, akılınızda olsun.
ilk 2 gün %25 yeni %75 eski, 3-4. günler %50 yeni %50 eski, 5-6. günler %75 yeni %25 eski, 7 gün ve sonrasında tamamen yeni mama verecek oranlarda geciş yapmanız kedinin sağlıgı acısından önemli.

Bu arada emin olun kediler normal yogurtları da bayılarak yiyor :D fiyatını bilmiyorum gimcat yogurdun ama aklınızda olsun.

Dİğer konular içinde bilgili arkadaşlar dönüş yapacaklar, bu aralar birkaç projemiz oldugundan herkes yogun :)

Rica ederim, aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz tabi ki.

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
bizim kedide normal yoğurda bayılıyor ama laktozun kedilere zararının dokunduğunu öğrendim bu yüzden, garantiye almak için laktozu alınmış kedi yoğurdu veriyorum fiyatı da zaten çok bir şey değil. Desteğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim.

projelerinizde umarım çok başarılı olursunuz.

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Yogurdun içerisinde laktoz yer alsa da laktoz sindirimine destek veren bakteriler var. Cidden ikilemde bırakan bir durum :)

Yavruluk döneminde daha yüksek olsa da büyüdükce laktaz enzim seviyesi %10-15 civarına iniyor, bu da aslında hiç sindirilemediği değil de fazla sindiremediği anlamına geliyor. Yogurt içinde hem sindirimi güclendiren bakteriler olması hemde kedilerde düşük de olsa bu enzimlerden olması nedeniyle haftada 1 max 1 yemek kaşığı kadar verilen yogurdun ciddi faydaları var.

Biraz araştırdım, sizin verdiğiniz kedi yogurdu da cok faydalı. İyi seçeneklerden birisi. Ekonomik olarak ben yogurdu tercih ediyorum.

İlerleyen zamanlarda kediciğinde fotoğraflarını görmek ve onu tanımak isteriz. :)

Rica ederim, arkadaşlar konuya geldiğinde cevap verecektir. İyi forumlar

Kedini Tanıt Forum Bölümü

Tuncay

Hayvansever
Kedi Dostu
Kedi tanıdım bölümüne atmıştım yavrumu bulabilirsin :LOL: