Yavru Dişi Rot

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ErenB

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar, tam 1.5 aylık dişi rot köpeğim var. Mishamın yavrularından birisi. Normalde annesinin yanında kalacaktı ve sahiplendirilecekti fakat diğer yavrulara nazaran daha şişkin olduğu, ishali olduğu ve halsiz olduğunu fark ettim. Çokta tatlı, evime almak istedim ve bir veterinere götürdüm. Kansızlık olduğunu ve parazitlendiğini söyledi. Kanlı ishale dönüşebilirmiş ve ölüm tehtidide var.

Herneyse şu anda tüm tedavileei yapılıyor ve geleli 4 gün oldu. Kaliteli bir mama kullanmak istedim. En azından 6 ay-1 yıl kadar en iyi mamayı almamız gerektiğini veteriner söyledi. Bu yüzden nd düşük tahıllı mama tercih ettim. Bu mamayı yedikten sonra ishali kesildi ve parazit dökmeye devam ediyor. İyiye gittiğini düşünüyorum, sizce mama tercihini iyi yapmış mıyım?

Birde günün çoğu saatinde yanımızda olsa da kendi odasında olduğu tüm süre boyunca ağlıyor. Veteriner ağlayınca çok gitmeyin dedi yoksa bizi ağlayarak ileride kullanırmış. Halsizliği çok fazlaydı fakat son 2 gündür halsizliği azaldığından daha fazla ağlıyor. Bunun için vereceğiniz önerilere çok ihtiyacım var.

Son sorunum ise sürekli ayaklarımı dişliyor, elimi uzatınca elimide dişliyor. Oyuncağı var dişleri için. Oyuncağıyla da oynasa yine de dişliyor her yeri. İleride hırçın olacağından ve bir şeyleri dişleyip yırtacağından korkuyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, köpeğin şu anlık durumu ise İshali geçmiş durumda ve parazit dökmeye devam ediyor. Kansızlığı da devam ediyor. Tabii tedavi aşamasıda sürüyor. Tüm bunlar sürerken köpeğin kişiliğinin bozulmasını vs. istemediğimden bu konuyu açtım.

ErenB

Hayvansever
Kopek Dostu
İsmi Rita bu resimde evimizde ki 2. gününde 😀
20201119_092353.jpg

Bunlar da kan sonuçları arkadaşlar. Aranızda anlayan var ise sonuçlara bakıp, hastalığının ciddiyetini görebilirler.
IMG-20201120-WA0028.jpg

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
3 aylık olmadan doğduğu yerden annesinden ve sürüsünden ayırmak doğru değil. hem köpeğin gelişimi için hem de kendiniz adına olumsuz sonuçlar oluşmaması için geri götürmenizi 3 aylık olduktan sonra almanızı öneririm. paylaştığım videoyu da izlemenizi öneririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ErenB

Hayvansever
Kopek Dostu
3 aylık olmadan doğduğu yerden annesinden ve sürüsünden ayırmak doğru değil. hem köpeğin gelişimi için hem de kendiniz adına olumsuz sonuçlar oluşmaması için geri götürmenizi 3 aylık olduktan sonra almanızı öneririm. paylaştığım videoyu da izlemenizi öneririm.

Siz yanlış anladınız sanırım. 2.5, 3 aylığa kadar annesinin yanında kalması gerektiğini biliyorum. Diğer yavrular henüz annesinin yanında zaten fakat dediğim gibi bu yavru çok hasta gibiydi ve ishaldi yukarıda da belirttim. Veterinerin kan sonuçlarınıda attım yukarıya.

Ölümcül bir hastalığı var ve asla dışarı çıkamaz. Başka bir hayvanı yaklaştırmayın ve evden çıkarmayın dediler.

Ayrıca her gün serumla tedavisi sürüyor. Bu yüzden annesinin yanına geri bırakmam mümkün değil. Erken ayrıldığı için çoğu şeyi annesi öğretemedi ve benim öğretmem gerekli. Şu anda aşılarını bile yaptıramıyoruz hastalığı yüzünden. Bu yüzden yukarıda yazdığım şeyler için herkesin cevapları çok önemli ve onlar dışında tavsiyelerinizi vs. bekliyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
N&D fena bir mama değil ancak daha kalitelisini kullanmanız gerekiyorsa Acana'ya da göz atabilirsiniz.
Eğer bulunduğu odada kendini oyalayabileceği oyuncak yoksa ağlıyor ve sizi istiyor olabilir. Çiğnemek için kullandığı oyuncakların dışında kendi kendine oyun kurabileceği bir oyuncak vermenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda bulunduğu odanın önünden sık geçiyorsanız sesinizi duyup sizi yanına çağırmaya çalışıyor olabilir.
Isırma alışkanlığı kazandırmamak için sizi ısırabileceği oyunlardan uzak durmalısınız. El, ayak ile kesinlikle oynatılmamalıdır. Devamlı elinize yöneliyorsa oyunu bırakmalı ve arkanızı dönmelisiniz. Gerekirse sizi ısırdığında odayı terk edebilirsiniz. Bu şekilde ısırma hareketinin yanlış bir hareket olduğunu anlayacak ve tekrarlamayacaktır.

ErenB

Hayvansever
Kopek Dostu
N&D fena bir mama değil ancak daha kalitelisini kullanmanız gerekiyorsa Acana'ya da göz atabilirsiniz.
Eğer bulunduğu odada kendini oyalayabileceği oyuncak yoksa ağlıyor ve sizi istiyor olabilir. Çiğnemek için kullandığı oyuncakların dışında kendi kendine oyun kurabileceği bir oyuncak vermenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda bulunduğu odanın önünden sık geçiyorsanız sesinizi duyup sizi yanına çağırmaya çalışıyor olabilir.
Isırma alışkanlığı kazandırmamak için sizi ısırabileceği oyunlardan uzak durmalısınız. El, ayak ile kesinlikle oynatılmamalıdır. Devamlı elinize yöneliyorsa oyunu bırakmalı ve arkanızı dönmelisiniz. Gerekirse sizi ısırdığında odayı terk edebilirsiniz. Bu şekilde ısırma hareketinin yanlış bir hareket olduğunu anlayacak ve tekrarlamayacaktır.

Isırma alışkanlığı konusunda dediğinizi elimden geldiğince yapmaya çalıştım fakat sürekli ağladığı ve yanımıza gelmek istediği için biraz daha ev ortamına ve bizlere alıştıktan sonra tam olarak uygulayacağım bunu.

Oyuncağı var fakat pek sevmedi sanırım yine ayağımla oynamaya çalışıyor. Birkaç tane daha oyuncak alacağım, daha çok seveceğini düşündüğüm. Mama konusunda ise N&D ishalini 1 günde kesti, kaliteli bir mama ancak Acana daha iyi gibi görünüyor nd bitince Acana alacağım denemek için severse ondan devam ederim. Şu 6 ay ila 1 yıl arasında en iyi mamayı kullanmak istiyorum.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim @Gülce :)

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
,
Isırma alışkanlığı konusunda dediğinizi elimden geldiğince yapmaya çalıştım fakat sürekli ağladığı ve yanımıza gelmek istediği için biraz daha ev ortamına ve bizlere alıştıktan sonra tam olarak uygulayacağım bunu.

Oyuncağı var fakat pek sevmedi sanırım yine ayağımla oynamaya çalışıyor. Birkaç tane daha oyuncak alacağım, daha çok seveceğini düşündüğüm. Mama konusunda ise N&D ishalini 1 günde kesti, kaliteli bir mama ancak Acana daha iyi gibi görünüyor nd bitince Acana alacağım denemek için severse ondan devam ederim. Şu 6 ay ila 1 yıl arasında en iyi mamayı kullanmak istiyorum.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim @Gülce :)
köpeğe bir taneden fazla oyuncağı aynı anda vermemelisiniz. oyuncakları oynadıktan sonra kaldırmalısınız. kong alabilirsiniz oyuncak olarak

ErenB

Hayvansever
Kopek Dostu
,

köpeğe bir taneden fazla oyuncağı aynı anda vermemelisiniz. oyuncakları oynadıktan sonra kaldırmalısınız. kong alabilirsiniz oyuncak olarak

Şu an zaten bir tane oyuncağı var aslında. Birde dişleri için veterinerlerde satılan ufak çubuklardan almayı düşünüyorum.
Oyuncağı oynadıktan sonra kaldırmam gerektiğini daha önce hiç duymamıştım, bunu öğrendiğim iyi oldu. Sizce günde kaç saat oynamalı oyuncakları ile? Bunun için detaylı bir video vs. var mıdır veya bildiğiniz kadarını paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim. :)

Birde Kong dediğiniz nasıl bir oyuncak acaba? Örnek olarak bir resim vs. atabilir misiniz.

zbtys

Hayvansever
Kopek Dostu
Şu an zaten bir tane oyuncağı var aslında. Birde dişleri için veterinerlerde satılan ufak çubuklardan almayı düşünüyorum.
Oyuncağı oynadıktan sonra kaldırmam gerektiğini daha önce hiç duymamıştım, bunu öğrendiğim iyi oldu. Sizce günde kaç saat oynamalı oyuncakları ile? Bunun için detaylı bir video vs. var mıdır veya bildiğiniz kadarını paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim. :)

Birde Kong dediğiniz nasıl bir oyuncak acaba? Örnek olarak bir resim vs. atabilir misiniz.
o yaşta bir köpek günün 18 belki daha fazla saatini uyuyarak geçirmeli diye biliyorum. onun dışında bir bilgim yok. oyunla ilgili videolara xxx internet sitesinin arsiv sayfasından ulaşabilirsiniz. kong da internete yazınca çıkıyor içine yiyecek gibi şeyler koyulan bir oyuncak bir kaç boyutu ve sertlik derecesine göre çeşiti var. en yumuşağını ya da bir tık sertini ve en küçüğünü ya da bir tık büyüğünü alabilirsiniz. içine kendi hazırladığınız besleyici karışımı doldurup sonra o şekilde ya da dondurup da verebilirsiniz. ürün kaliteli ve köpek için güvenli bir ürün.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@zbtys, reklam yasak diyorum sürekli reklam yapıyorsun. Sosyal medya ve Youtube gibi kanallarına bir şey demedim ama şimdi tutup kendi sitene ziyaretçi çekiyorsun, yaptığın etik değil. Uzaklaştırdığımız zamanda sağ da solda şikayet konusu açıyorsun. Burada kurallar belli, reklam yasak. Bilgi varsa direkt yazın ama reklam yapmayın.