Yaşlı kedisi olanlar yardım lütfen

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba benim kedim 21 yaşında (maşallah)son bir seneye yakın hep renal mama tüketti.böbrek hastası değil...karaciğer ve böbreği dinlendirmek ve yormamak için bu mamayı yedi.inanılmaz zayıfladı ve artık mamayı kabul etmiyor...bizde kademeli normal mamaya geçtik...siz yaşlı kedilerinize ne yediriyorsunuz??

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Olması gereken kiloya ulaşana kadar kısırlaştırılmış veya yetişkin kedi maması tüketmesini öneririm. Gerekli kiloya ulaştıktan sonra yaşlı kedi mamasına geçmeniz daha doğru olacaktır. Böbreklerini yormamak için ara sıra evde kendiniz de mama yapabilirsiniz. :)

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
Aslında evde kendim mama yaptım ama güvenemedim yedirmeye...renal mamadan dolayı kabızlık sorunumuz var...onun için ilaç kullanıyoruz..şuan nd kinoa konserve veriyorum ama içim hiç rahat değil...heran üresi yükselecek diye korkuyorum...sizce ev mamasını nasıl ayarlamalıyım??içinde neler olmalı??çok fazla protein yüklemesi de yapmak istemiyorum...

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
Tavuk göğsü havuç patates balkabağı ve bulgurla mama yaptım...bulguru karbonhidrat olarak düşündüm...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Öncelikle mama içerisinde fazla besin kullanmamanızı öneririm. Bu yaştan sonra kuru mamayı bırakma ihtimali yok, o sebeple hazırladığınız yaş mamalar ara öğün niteliğinde olmalı ve midesini yormamalı. İçerik seçimi yaparken 1 protein, 1 karbonhidrat, 1 vitamin şeklinde ayarlama yapabilirsiniz. Protein olarak balık, kas eti, sakatat tavsiye edebilirim. Bu besinleri dönüşümlü olarak verebilirsiniz ancak tek bir mamanın içerisine koymayın. Karbonhidrat olarak kırmızı mercimek, bulgur veya pirinç kullanabilirsiniz. İsterseniz bunları kullanmayabilirsiniz. Vitamin olarak brokoli gibi zengin vitamin içeriğine sahip besinler kullanabilirsiniz. Sebze yerine şeker miktarı düşük meyvelerden az miktarda kullanabilirsiniz. Özellikle tuzlu ve şekerli gıdalardan kaçınmalısınız. Tuzlu peynir gibi hazır gıdalar bu durumda kedinizi kötü etkileyebilir.

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
Teşekkürederim ilginiz için...dün gece sabahladık...çünkü müthiş gaz sancısı yaşadı oğlum...bugün veterinerle konuşup gastrointestinal mamaya başladık ...1 ay kadar bunu kullanıcaz...ne yazık ki ev yapımı ya da yaşlı kedi mamalarından sonuç alamadık...veteriner sizinde dediğiniz gibi sonrasında kısır kedi maması önerdi...çaresizlik gerçekten çok zor...veterinerlerin de hepsinin ayrı ayrı şeyler söyleyip kafa karıştırmaları ayrı zor...ama en zoru yaşlılık sanırım...yaşlı oğlum acı çekince ben ölüyorum...hele birde mamasını beğenmeyip gelip başka mama isteyince vermemek ayrı bir vicdan azabı...😢

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Umarım bu mamadan sonuç alırsınız çok geçmiş olsun. Her veteriner hekim kendini beslenme alanında geliştirmemiş olabiliyor bu sebeple karışıklık ortaya çıkabiliyor. Güvendiğiniz bir veteriner hekimden yardım almanız en iyisi olur.

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
Şuna çok karıştım çünkü bir veteriner gastrointestinal yerse kabızlık olayı rahatlar diyor ..diğer hekim yememeli daha çok kabız yapar diyor...

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şu anda nasıl mama kullanıyorsunuz?

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
Dünden bu yana gastrointestinal mama yiyor...veteriner bunu yiyebilir dedi aldık yiyor...ama bugün başka bir veteriner o mama sadece ishalde kullanılır kabızlığını arttırır vermeyin diyor...mecburen şuan yiyor... bugün sokol verdik biraz sertte olsa kaka yaptı...ama biraz önce yine denedi yapamadı...bu mama ishalde kullanılıyorsa çok ciddi sıkıntı yaşar ..ne yapacağımı bilemez durumdayım

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer kabızına iyi gelmemiş ve daha kötü yapmışsa mamayı bırakıp diğer veteriner hekiminizin önerdiği şekilde besleyin derim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ek olarak neler veriyorsunuz? Kuru mamanın yanında su oranı yüksek gıdalar tüketmesi de kabızına iyi gelecektir.

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
ek olarak konserve yiyor hergün bir tane...onun yanında renal tavuk çorba içiyor....renafelin besin takviyesi alıyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Siz elinizden geleni yapıyorsunuz gördüğüm kadarıyla, gastrointestinal mama veren veteriner hekimi bırakıp diğer veteriner hekimi dinlemenizi öneririm. Bu şekilde daha doğru sonuç alacağınızı düşünüyorum. Gelişmeleri buraya yazarsanız çok mutlu olurum, umarım bir an önce sağlığına kavuşur. 🐾

Elf

Hayvansever
Kedi Dostu
çok teşekkür ederim..umarım