Yasaklı Irk(!) Pitbull'lar..

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Arkadaşlar merhaba. Gerçekten içimde her zaman dert olmuş bir konuda sizlerle sohbet etmek istiyorum. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi, konumuz Pitbull'lar ..

Ülkemizde son yıllarda meydana gelen saldırılarda, yaralanmalarda her zaman Pitbull cinsi dostlarımız ön plana atılıyor. Bu duruma o kadar nefret duyuyorum ki ..
Yahu bu haberleri yapan güzel abilerim, ablalarım. Her şeyi geçiyorum, şunu da mı düşünmüyorsunuz. Bu güzel mi güzel bir ırk olan Pitbull'ları yetiştiren cahil kimseler, saldırgan ve sürekli dövüşmeye hazır büyütüyorlar. Bu konu sadece Pitbull cinsi köpekler için değil, her türden ırk için geçerli olan bir durum. Benim köpeğimin cinsi yok, sokak köpeği. Ben bu hayvanı beslemeye başladığımda karanlık odalara bıraksam, yetmeyip sürekli dövsem, hiçbir çocuklar, insanla tanıştırmasam, sürekli kavgaya meyilli büyütsem bu hayvan nasıl olur? Bir düşünelim bunu Allah aşkına ..

Aynı şey biz insanlarda da geçerli. Evladımızı, çocuğumuzu nasıl yetiştirirsek öyle olur. Bu konunun insanı, hayvanı yok. Neden sürekli haberlerde hiçbir suçu olmayan bu hayvanlar ön plana atılıyor? Neden sahiplerine bir ceza, bir yaptırım uygulanmıyor? Çevremde nice Pitbull'lar var. Hepsi o kadar masum ve zararsız ki diyorum bunlar mı katil, bunlar mı vahşi?..
249

Kedilere saldıran İNSANLAR, hayvanların bacaklarını, kulaklarını kesenler İNSANLAR, ağzı var dili yok nice masum dostlarımıza kıyanlar yine İNSANLAR. Neden bu karaktersiz insanlar haber olmuyor, YASAKLI İNSAN olmuyor da bu masum canlılar yasaklı oluyor? Anlayamıyorum, o kadar üzülüyorum ki..
Doğru ellerde, doğru evlerde ve doğru insanlarda bu hayvanlar can kurtaran oluyor, bebek bakıcısı oluyor. Evet bu tarz olaylar günümüzde yaşanıyor fakat bunun cezası hayvanlara değil, onu bir katil gibi yetiştirip büyütüp sürekli dövüştürerek üzerinden bir gelir elde eden sözde sahiplerine kesilmiyor?..

Yani arkadaşlar eminim sizin de sürekli kızdığınız ve nefret ettiğiniz olay bunlar. Bununla ilgili bir şeyler yapamaz mıyız? Onlarca dostumuz bu gibi insanlar yüzünden canlarından, hayatlarından oluyorlar..

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Furkan sonuna kadar katılıyorum. Bir hayvanı nasıl yetiştirirsen o şekilde büyür. Bunu sadece hayvan olarak sınıflandırmakta yanlış olur aslında, bir insanı, bir bitkiyi de kapsar. Vakti zamanında çok fazla video gördüm pitbull cinsi köpeklerle ilgili, o kadar güzel yetiştirmişler ki değil bir kimseye zarar pitbull sevgisini göstermek için can atıyor.

Bu tarz köpekleri gezdiren bazı genç nesil var, ben onlara çok kızıyorum. Bahsetmeye çalıştığım o tipleri burada herkes bilir, sırf köpeğim var diye besledikleri bir köpek olarak görüyorlar ve aşırı derece bakımsız hâle sokuyorlar. Kendi eğitimlerini tamamlamış kişiler, köpeğe eğitim vermesi kadar saçma bir durum yoktur! Bunu her yerde dile getirebilirim, hayvanlar bana göre sahiplerinin aynasıdır; eğer sahibi nasıl davranırsa, hayvanlarda o şekilde davranır (bu benim naçizane fikrim tabii).

Medyanın pitbull ırkı köpekleri bu derece tehlikeli ve vahşet sergiliyormuş gibi göstermesine de karşıyım elbette. Zaten hayvanlara zarar veren yığınla insan var bir de bu tarz haberler ile daha fazla tehlikeye sokulmasını istemiyorum hayatlarının.

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
bu ırkları bu derece tehlileli hale getiren insanlara diyecek söz bulamıyorum...

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Aslında çok çok tatlılar bir golden kadar şımarığını gördüm tamamiyle yetiştirmeyle alakalı bir durum ama yalan söyleyemem kulağı kuyruğu kesilmiş bir pitbull gördüğümde kızımda yanımdaysa istemsizce uzağından geçiyoruz. Tasmasını kimin tuttuğuna bakıyorum açıkçası.

Miela

Hayvansever
Kedi Dostu
Bildiğim kadarıyla çoook uzun zamandır kulak kuyruk kesimi de yasak fakat kesen çok veteriner gördüm buna rağmen. Veteriner kesmese herkes olmuş kasap tutup kendileri kesiyorlar zaten. Allah akıl fikir versin. Keşke araba ehliyeti gibi hayvan sahiplenmekte bir ehliyet gerektirse.

destanhbf

Hayvansever
@Furkan sonuna kadar katılıyorum. Bir hayvanı nasıl yetiştirirsen o şekilde büyür. Bunu sadece hayvan olarak sınıflandırmakta yanlış olur aslında, bir insanı, bir bitkiyi de kapsar. Vakti zamanında çok fazla video gördüm pitbull cinsi köpeklerle ilgili, o kadar güzel yetiştirmişler ki değil bir kimseye zarar pitbull sevgisini göstermek için can atıyor.

Bu tarz köpekleri gezdiren bazı genç nesil var, ben onlara çok kızıyorum. Bahsetmeye çalıştığım o tipleri burada herkes bilir, sırf köpeğim var diye besledikleri bir köpek olarak görüyorlar ve aşırı derece bakımsız hâle sokuyorlar. Kendi eğitimlerini tamamlamış kişiler, köpeğe eğitim vermesi kadar saçma bir durum yoktur! Bunu her yerde dile getirebilirim, hayvanlar bana göre sahiplerinin aynasıdır; eğer sahibi nasıl davranırsa, hayvanlarda o şekilde davranır (bu benim naçizane fikrim tabii).

Medyanın pitbull ırkı köpekleri bu derece tehlikeli ve vahşet sergiliyormuş gibi göstermesine de karşıyım elbette. Zaten hayvanlara zarar veren yığınla insan var bir de bu tarz haberler ile daha fazla tehlikeye sokulmasını istemiyorum hayatlarının.
ırklar değil tehlikeli olan. tek tehlike iki ayaklılar. insanlıktan nasibini alamamış kişiler. yoksa hiç bir canlı göz göre göre bir başka canlıya özellikle pitbull için diyorum. saldırmıyor. evinde pitbull besleyen bir turist vardı bir de bebeği vardı. köpek bebeğe o kadar düşkündü ki annesi olmasa bebeğe bakıyor. üstünü örtmeye çalışıyordu. ve anne bebeğe sesini yükseltiyordu numaradan köpek anne ile bebek arasına siper oluyordu. bu hayvanlar mükemmel canlılar.