Yasak Olmasaydı Evimde Beslerdim Dediğiniz Hayvanlar

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhaba değerli hayvanseverler, absürt bir soru ile karşınızdayım :) Gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayalimizi sebepleri ile anlatalım ve biraz sohbet edelim. Dünya üzerinde diğer evcil hayvanlar gibi evimizde sahiplenmek istesek hangi hayvanları sahiplenirdiniz?

Bu konu tamamen hayallerimizle alakalıdır, lütfen o hayvanları da doğasında rahat bırakın, yeter artık vs. demeyin :) Benim aklımda birkaç hayvan var onları aşağıda dile getirmek istiyorum.

Panda: Aşırı derece sempatik ve komik bulduğum bir hayvan türü. Düşünsenize evcil olduğunu? Yanınıza geliyormuş, size bakışını falan, kanepe veya sandalyede oturduğunu hayal ettiğiniz vakit çok absürt bir görüntü ile karşılaşıyor insan :D

Kaplan: Eğer ben bir hayvan beslemiş olsaydım evimde, bir diğeri de kesinlikle kaplan olurdu. Çocukluğumdan bu zamana kadar aşırı derece sevecen ve asil geliyor bana. Kedi gibi falan sevdirdiğini hayal ettim şimdi de, ne muhteşem olurdu. Düşünsenize kaplan ilanı açılıyormuş "Bengal Kaplanımıza Yuva Arıyoruz" diye :) ben kaplanları çok seviyorum.

Kartal: Araya bir tane de kuş sıkıştırayım dedim ve kartalı ekledim. Tabii cicikuş, babacık falan dedirtmeye çalışırdık biz toplum olarak ama bir spor kulübü taraftarlarınında neler dedirteceğini az çok tahmin edebiliyorum :) Kartal'ın uçuşuna, gökyüzünde süzülüşüne hayranım...

Not: En büyük hayalim ise, bu hayvanların hiçbir zaman doğalarından ayrılmaması, insanlar zevkleri uğruna hayvanları katledip hapsetmemeleridir. Bizimkisi sadece sohbet olsun diye açılmış geyik konusudur. :)

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Resimli bir şekilde beslemek isteyeceklerimi aşağıya yazdım, ama tüm canlıların en yakıştığı yer tabikide doğal yaşam alanları 💕
Ben galiba kurt beslemek isterdim, o kadar asil hayvanlar ki. Sürü içerisindeki düzenleri ve aile üyelerine olan davranış şekilleri insanlardan bile harika. Aşağıdaki siyah kurtlara ise hayranım
black-wolf-approaches-a-photographer-hudson-bay-949087536-5c44f0fa46e0fb000191455b.jpg
Kurnazlıkları, güzellikleri ve şirinlikleri ile hayran kaldığım tilkiler var birde. Özellikle kar ve çöl tilkileri. Bu canlılarında yakından tanıma fırsatı olsam kaçırmam.
ArcticFoxes_Flickr_EricKilby.jpg
main-qimg-c8786767395e9ca3f848b9269ab07e20.jpg
Ve benim vaz geçemedim kuşlardan mavi alakargalara hayranım, bilmeyenler için aşağıya resmini bırakıyorum.
63cc335d401a845fc3e4d7acd6a776fd.png

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Arndiol koala da muhteşem bir hayvan onları da çok seviyorum :)

@Sultanım kurtlar kendilerinden güçlü hayvana saldıran tek hayvanlar diye biliyorum. O yüzden ben hayran olmuştum ilk duyduğumda, aşırı derece bölgesini koruyan bir hayvanmış. Her hayvanın ayrı bir özelliği ve güzelliği var tabii. Mavi alakargaları bizim buralara da alsak, belki güzel ötüyorlardır :D

mustafa42

Hayvansever
Kus Dostu
crested gecko :(
1614076202400.png

yasak olduğu için vermek zorunda kaldım şu minik canlıların insana ne zararı olabilir.

Ekli dosyalar

• 1614076444738.png
    1614076444738.png
    1.7 MB · Görüntüleme: 9

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@mustafa42, görünüm olarak çok güzel ama ben besleyemezdim sanırım :) benim tüylü hayvanlara karşı ayrı bir zaafım var, sanırım toplum olarak alışık olamadığımızdan sürüngen, eklem bacaklılar veya kemirgen gibi hayvanlara diğerleri gibi yaklaşamıyoruz.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@mustafa42, hayır yasak değil, Türkite'de besleyeni çok. Ama vahşi doğadan bir kirpiyi eve aldığın zaman işler değişebilir. Ev üretimi olan kirpileri doğru bir şekilde beslediğimiz taktirde bir sorun çıkmıyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İnsanlar hayvanları ticaret yapmak için kullanmasa birçok hayvanı beslemek yasal olurdu. Yurtdışında çok evcil kirpiler var ancak Türkiye'de satılan kirpilerin çoğu para için doğadan koparılmış oluyor maalesef.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@Tevfik, evet konu ailesi veya sürüşü olduğunda kimseyi görmezler. Ayrıca ailedeki her bireyin bir değeri var. Bir yerden bir yere giderken en önde güçlü kurtlar, ortada yaşlı ve yavru olanlar, sonra bir sıra daha güçlü ve savaşçı kurtlar var. En arkadan ise sürü lideri geliyor. Her kurdu koruyup gözetliyorlar.

mustafa42

Hayvansever
Kus Dostu
@mustafa42, hayır yasak değil, Türkite'de besleyeni çok. Ama vahşi doğadan bir kirpiyi eve aldığın zaman işler değişebilir. Ev üretimi olan kirpileri doğru bir şekilde beslediğimiz taktirde bir sorun çıkmıyor.
maalesef ki egzotik hayvana girdiği için yasakmış.
evde beslenen tür genellikle afrika pigme kirpisi oda yasal değil.
inş bir gün bu yasaklar kalkar da insanlar gizli gizli beslemekten kurtulur.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@mustafa42, Ben besleyen bir çok kişiyi tanıyorum. Hatta guruplar var kirpi hakkında, bilgi alış-verişi ve doğam yavruları sahiplendirmak için.
Birçok egzotik hayvanın beslenme izni var, şeker planörü, gelincik, iguana ve mayna kuşu gibi egzotiğe giren türler rahatlıkla besleniyor.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sultanım, peki bu hayvanların beslenmesi yasak olduğu hâlde herhangi bir yaptırım uygulanmıyor mu? Parmak maymun besleyen bir çocuğun maymunu elinden alınmıştı diyebiliyorum. Facebook içerisinde grup kuruyorlar ve direkt olarak birbirlerine satış vs. yapıyorlar bu yasak ise şikayet üzerine mi işlem yapılıyor?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Maymun türleri yasak ama evde beslenen bir kirpinin ve diğer saydığım hayvanların yavruları yasağa girmiyor. Ama dediğim gibi sırf üretip para kazanmak amaçlı yanlış beslenme yapıldığında elinden alırlar muhtemelen. Zaten besleyeni az, Türkiye'de egzotik hayvanlar için malzeme bulunmadığı için.