Yalnız Yaşayan İnsanlar İş Temposunda Nasıl Köpek Bakıyor ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ErdemC

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar,

Tek başına yaşayan ofis çalışanı bir bireyim.

Kendime 4 ayaklı bir ev arkadaşı istiyorum. Gönlüm hep köpekten yana fakat iş hayatım dolayısıyla köpek sahiplenme konusunda şüpheler yaşıyorum.

Barınaktan 1-2 yaşlarında orta/küçük boy bir köpek sahiplenme düşüncesindeyim. İşim ve İstanbul trafiği sebebiyle 07:00 - 19:00 saatleri arasında evde olmayacağım. Köpeğime sabah 1 saat / akşam 30 dk yürüyüş vakti ayırabilirim. Zira halihazırda sabahları 06:00 - 07:00 arası yürüyüş yapıyorum.

Fakat bu uzun süre evde kalmak köpeğe ve bana nasıl sonuçlar doğurur ? Evim giriş katta ve çok fazla sese maruz kalacak. Bu seslere tepkiler verebilir. Öte yandan 12 saat tuvaletini tutması mümkün müdür ? Her eve geldiğimde tuvaletini yapması hem bana hem ona eziyet olacaktır.

Şu anda pandemi dolayısıyla evden çalışıyorum ve ofise ne zaman geçeceğimiz belli de değil.

Bu koşullarda, İstanbul' da tek yaşayan bireyler nasıl köpek bakıyor ? Tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar, öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

@ErdemC bey, size şu şekilde izah edeyim. Özellikle köpekler bir bebek gibiler, büyüdüklerinde dahi çok fazla ilgi istiyorlar, çok fazla bakıma ihtiyaçları var. Birçok arkadaşımın izlenimi ile söylüyorum bunları. Elbette burada daha tecrübeli arkadaşlar vardır, size en mantıklı yorumu yapacaklarından hiçbir şüphem yok ama @Gülce bir makalesini okumuştum site içerisinde, ciddi anlamda köpekler çok fazla ilgi istiyorlar.

Ayrıca barınaktan sahiplenmeniz ayrıca mutlu etti beni, birçok kişi satın alıyorlar ve birçok hayvanında sonu barınaklar oluyor maalesef.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Köpek zor iş bu konuda.
Dürüst olayım köpekler evde iki tane bile olsalar insan arıyor, ve cidden canları sıkılıyor.
Gün içinde acil çiş durumu için çözüm bulunur ama 12 saat köpeği yalnız bırakmak cidden onu uzecektir. Hele ki eve gelen seslerden sürekli gözü kapıda olacaktır. Benim köpek almamam için en büyük sebep bunlardı.
Illaki bakan vardır sizin gibi ama ben yalniz kalmalarına kıyamıyorum.

Size önerim kedi almanız, onların bakımı daha kolay ve köpek kadar size bağımlı degiller
Hele 2 kedi alsanız 3 4 gün gelmezseniz bile çok sorun yapmayabilirler.

Ancak köpek konusunda kararlıysanız uygun bir köpek alın. Mesela golden cinsi kesinlikle uygun değil, enerjisini atamaz ve depresyona girer.

ErdemC

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhabalar, öncelikle hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

@ErdemC bey, size şu şekilde izah edeyim. Özellikle köpekler bir bebek gibiler, büyüdüklerinde dahi çok fazla ilgi istiyorlar, çok fazla bakıma ihtiyaçları var. Birçok arkadaşımın izlenimi ile söylüyorum bunları. Elbette burada daha tecrübeli arkadaşlar vardır, size en mantıklı yorumu yapacaklarından hiçbir şüphem yok ama @Gülce bir makalesini okumuştum site içerisinde, ciddi anlamda köpekler çok fazla ilgi istiyorlar.

Ayrıca barınaktan sahiplenmeniz ayrıca mutlu etti beni, birçok kişi satın alıyorlar ve birçok hayvanında sonu barınaklar oluyor maalesef.

Tevfik Bey selamlar,
Hoş bulduk. Mesajınız için teşekkürler.

Köpekleri hiç büyümeyen 3 yaşında bir çocuk gibi görüyorum hep. Öğrencilik yıllarımda AÇK beslediğim için köpek/insan iletişimi diğer hayvanlara göre daha kuvvetli oluyor. Bu sebeple köpekten yana gönlüm açıkçası. Makaleyi de okuyacağım bu arada.

Açıkçası köpeğe/kediye satın alırken vereceğim parayı sokak ve barınak hayvanlarına bağış yapmayı tercih ederim. Hayvanlar reklam aracı değil, dosttur. Parayla satın alınamaz :)
Köpek zor iş bu konuda.
Dürüst olayım köpekler evde iki tane bile olsalar insan arıyor, ve cidden canları sıkılıyor.
Gün içinde acil çiş durumu için çözüm bulunur ama 12 saat köpeği yalnız bırakmak cidden onu uzecektir. Hele ki eve gelen seslerden sürekli gözü kapıda olacaktır. Benim köpek almamam için en büyük sebep bunlardı.
Illaki bakan vardır sizin gibi ama ben yalniz kalmalarına kıyamıyorum.

Size önerim kedi almanız, onların bakımı daha kolay ve köpek kadar size bağımlı degiller
Hele 2 kedi alsanız 3 4 gün gelmezseniz bile çok sorun yapmayabilirler.

Ancak köpek konusunda kararlıysanız uygun bir köpek alın. Mesela golden cinsi kesinlikle uygun değil, enerjisini atamaz ve depresyona girer.

Maalesef zor. Fakat şöyle bir durum var, köpekler aktif hayvanlar. Şu an 27 yaşındayım, günde 12 saat çalışıyorum. Günde 6-7 saat çalıştığım zamanlar bizim sektörde 40 yaşından önce olmuyor. 40 yaşından sonra da köpek temposuna ayak uyduracak enerjim olur mu bilmiyorum. Sahiplensem dahi yavaş yavaş yürür, evde bakışırız sanırım :)

Köpek mi Kedi mi ? anketinizde yazmışsınız oradan gördüm. Siz de benim gibi köpek sahiplenmek isteyip kedi sahiplenmişsiniz. Dürüst olmak gerekirse düne kadar kedi sahiplenmeye karar vermiştim -ki kedi yatağı, maması, kumu, tuvaleti, oyuncağı sipariş verdim, hatta kargoda- ama içimdeki köpek dürtüsü yine dürttü beni. Bu konuda tecrübeli çalışanlardan son bir fikir almak istedim.

Son düzenleme:

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Farkli olarak ben yıllarca köpek baktım:) şahsi tecrübeme göre yorumladım.

Şu an aynı şekilde sabah 7 de çıkıp aksam 7de geliyorum ve çoğu zaman home officeim.
Esnek çalışma saati yok ise köpege kıyamıyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yukarıda oldukça detaylı açıklanmış ama dayanamaz ve köpek sahiplenmek isterseniz köpek gezdiricileri veya bakıcıları tutarak gününü daha keyifli geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bazı şehirlerde köpekler için anaokulu bile var. :) Eğer sahiplenmeyi düşünürseniz bu da sizin için iyi bir fikir olur diye düşünüyorum. :)

ErdemC

Hayvansever
Kopek Dostu
Yorumlar için teşekkür ederim. Zannediyorum barınaktaki canlardan birisini sahiplenemeyeceğim. 12 saat tek kalamayacaklar ama barınakta yapayalnız kalacaklar. Üzücü ama gerçek.

O halde bir kedi bakmanın vakti geldi 😊

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Aklınıza sorulan her soruyu bize yöneltebilirsiniz.

Simdiden yeni arkadaşınız ile mutluluklar.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@ErdemC, konunuza yapılan hangi yorum daha olumlu ise ona tik vererek çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz :)