Waltad İle: 1 Akvaryumda 3 Beta

Beyzpl

Kullanıcı

Bir güncelleme ile yeni konu açtım. 👋

Herkese merhabalar, şimdiden hayırlı bayramlar.
Birkaç hafta önce bir konu açmıştım. Şimdi oradan devam etmek yerine yeni bir konu açıyorum.
Kısa bir özet geçmek gerekirse,
Akvaryum hacmi: 45×30×30 (h) 40 litre
Canlılar: Bir neritte, iki helena ve iki beta eklenecek.
Filtre: soba 280 L/h 4w'luk şelale filtre
Isıtıcı: 50w'luk smart ısıtıcı

Akvaryumu walstad denilen metod ile kurmayı planlıyorum. Yani alta bitki toprağı, üste kalın taneli kum. Betaların arasını siyah pleksi ile böleceğim, bir betaya 20 litre düşecek yani. Alacağım betalar hazırdı. Birisi royel blue crowntail, diğeri ise butterfly halfmoon beta. Birincisinin satıcısı ile anlaşmıştım, eğer akvaryumu kurana kadar satılmaz ise alacaktım ki ilan kalkmış, satılmış galiba. Diğerini ise akvaryumun sakinlerini satacağım kişiden alacaktım, iptal olunca oda olmadı. 😁 Şimdi kuyruk erimsi olan bir beta buldum. Baya önceden iletişime geçtim satıcı ile ama bu virüs nedeni ile henüz alabilmiş değilim. Balık bakımsız kaldığından dolayı iyi bakabilecek birisine ücretsiz veriyor. İkinci beta ise henüz bulunamadı, ama aranıyor. ☺

Dün akvaryumdaki eski sakinleri sattım, umarım yeni akvaryumları da güzeldir.
20200521_112754.jpg

Balıklar gidince suyu boşaltmaya başladım. Gelecek olan beta için minik akvaryumu doldurdum ve 15 litre suyu da ayırdım. Onu yeni kurulumda kullanacağım. Üstünü dinlenmiş su ile tamamlayacağım.
20200521_195218-1-1.jpg

Filtreyi, ısıtıcıyı, termometreyi ve anubias bitkilerini küçük akvaryuma koydum. Şu anda güzel gözüküyor. 😊
20200522_155602.jpg

Hazır filtreyi çıkarınca bir temizlik yaptım. Özellikle boruları yosunlaşmıştı. 1-2 saat kapalı kaldı ama bakterilerin ölmesi için yetersiz diye düşünüyorum. Yinede filtreyi çalıştırınca su bulandı.
İlk önce bir pamuk ve çöp şiş yardımı ile içini temizledim.
Öncesi:
20200521_201257.jpg

Sonrası:
20200521_204807.jpg

Daha sonra içindeki malzemeleri akvaryumdan aldığım su ile temizleyip tekrar koydu. Bir miktar karbon vardı, onu yerleştirdim. Önüne, içinde elyaf oldan kutuyu koydum, onun önüne ise bulaşık süngerimi koydum.
20200521_205915.jpg

Motorun olduğu sol bölmeye filtrenin iri gözenekli süngerini koydum.
20200521_210004.jpg

Akvaryumdaki kumu çıkartıp bir poşete koydum. O kum ince taneli olduğu için işime yaramayacak, eleyip iri olanları alacağım. Ek olarak 12 kilo kadar iri taneli dere kumu alacağım.
20200522_155645.jpg

Şimdilik başka gelişme yok. Bayramdan sonra kumu alıp yerleştireceğim, o sıralar toprağı da bulabilirim inşallah. Çarşamba yada perşembe günü pleksiyi alma ihtimalim var.