Şikayet Veteriner klinik fiyatları arasında uçurumlar olacak kadar fark olması.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Şerife ceylan

Hayvansever
Kedi Dostu
Evet gerçekten bu konuyu bir türlü anlayamıyorum ben. Neden bir veteriner 300 TL'ye kısırlaştırma yaparken diğeri 1500 TL diyor? Yada parazit aşısını bir veteriner 50 TL ye yaparken diğeri 100 TL diyor. Ben aşı isimlerini bilmiyorum o yüzden dikkat etmedim hiç her iki tür veteriner kliniğinde de aynı markami kullanıyor bilmiyorum. Sormak istedim sizlere. Amaç nedir yani bu konuda gerekli makamlarin yasal bir fiyat sınırı koyması falan gerekmiyormu? Bu uçuk fiyat alan klinikler dahami kaliteli voksa para tuzağını?

destanhbf

Hayvansever
tamamen para tuzağı. ben şahsen aşıları gidip satın alıyorum kendim evde uyguluyorum. iç dış parazitlerini. sokak hayvanları için kısırlaştırma ücreti 200-275 arası alıyorlar. bu dişi yada erkeğe göre değişiyor. evde kendi kedin ise 500-550 arası alıyorlar. sokak hayvanlarının kısırlaştırma yapıldıktan sonra kulaklarında bir kesik işareti koyuluyor. ve tekrar dogal ortamına gönderıldıgınde bilinmesi amaçlanıyor. eğer evde kendiniz yapabilirseniz. ben size iç dış parazit ilaç isimlerini veririm. veteriner de ilaç iç parazit ilacı 10 -15 tl orda yaptırırsanız toplam 50-60 tl dış parazit ilacı iyi bir marka alırsanız ortalama 20-50 tl arası ilaç orda yapılması felan 60-80 tl arası bir fiyat isteniyor genelde. ama kendiniz yaparsanız hem daha uygun oluyor hemde git gel box ile götür orda korkması ajite olması felan gibi durumlar söz konusu olmuyor. unutmadan ben bunları kedi ler için anlatıyorum. köpekler ile alakalı pek bir bilgim yok. Eğer 1500 tl kedi kısırlaştırma amacıyla isteyen veteriner varsa o veteriner insanları soyuyor demektir. o fiyata ortalama 3 -4 ev kedisi yada ortalama 6-7 sokak hayvanı kısırlaştırması yapılır.

dilasirvan

Hayvansever
Kedi Dostu
Veterinerin tecrübesi, kliniğin olduğu semt, kirası, çalışan sayısı, kullanılan ilaçlar, malzemeler... bunlar etkili. Bazı klinikler gazete seriyor bazıları otel gibi.. Yani özel sektör işte.

destanhbf

Hayvansever
Veterinerin tecrübesi, kliniğin olduğu semt, kirası, çalışan sayısı, kullanılan ilaçlar, malzemeler... bunlar etkili. Bazı klinikler gazete seriyor bazıları otel gibi.. Yani özel sektör işte.
keşke böyle olmasa da insanlar bu işten rant peşine düşmese. hayvanlara ücretsiz bakım tedavi yapılsa devlet onlara her ay belirli ödenek ayırsa ne iyi olurdu. ama gel gelelim sonuç bu her şey maddiyata dönmüş durumda

Misgene07

Hayvansever
Sokak hayvanından para talep edilmesi kadar salakca bişey yok. Hayvan çalışmıyor para kazanmiyor. Sahipli hayvanın sahibi para kazanabilir ama sahipsiz sokak hayvanının parası yok. Tüm veteriner arkadaşlar bu gerçeği algılarsa hatta
Veteriner arkadaslar da değil devlet bu gerçeği algilarsa bi sorun kalmayacak

Kullanılmıyor

Hayvansever
Sokak hayvanından para talep edilmesi kadar salakca bişey yok. Hayvan çalışmıyor para kazanmiyor. Sahipli hayvanın sahibi para kazanabilir ama sahipsiz sokak hayvanının parası yok. Tüm veteriner arkadaşlar bu gerçeği algılarsa hatta
Veteriner arkadaslar da değil devlet bu gerçeği algilarsa bi sorun kalmayacak
yazdıgınıza katılmıyor degilim ama sahipli ya da sahipsiz cana yapılan tedavi, ilaç vs aynı, veteriner hekim aynı ücreti ödüyor yani ilacı almak icin ,mesela sahipsiz canların tedavisinde kullanılacak ilacların, malzemelerin devlet tarafından karsılanması lazımki hekimde bunun karsılıgında ücret almasın böyle bişey olmadıgı sürece ki olacagını da sanmıyorum zaten ücret alınmaması gibi bir durum imkansız malesef fiyatların cok ucuk aralıkta olması konusunda katılıyorum tabi biz bunu cevredeki her veterinere gidip sorarak çözdük uygun olana gitmek hakkına sahibiz sonucta insan bi kere kazıklanıyor ikincisi olmuyor zaten iyi araştırmak lazım herşeyiyle

destanhbf

Hayvansever
yazdıgınıza katılmıyor degilim ama sahipli ya da sahipsiz cana yapılan tedavi, ilaç vs aynı, veteriner hekim aynı ücreti ödüyor yani ilacı almak icin ,mesela sahipsiz canların tedavisinde kullanılacak ilacların, malzemelerin devlet tarafından karsılanması lazımki hekimde bunun karsılıgında ücret almasın böyle bişey olmadıgı sürece ki olacagını da sanmıyorum zaten ücret alınmaması gibi bir durum imkansız malesef fiyatların cok ucuk aralıkta olması konusunda katılıyorum tabi biz bunu cevredeki her veterinere gidip sorarak çözdük uygun olana gitmek hakkına sahibiz sonucta insan bi kere kazıklanıyor ikincisi olmuyor zaten iyi araştırmak lazım herşeyiyle
ama malesef ki öyle olmuyor hocam. veterinerler de ağız birliği yapıyorlar. fiyatlar konusunda yeri geliyor uygun yer bulamıyoruz. yada biri indirim yapsa hemen öteki veterinerler o veterineri gerek sözleri ile gerekse bir üst makamların baskısı ile rahat bırakmıyorlar. o nedenle her zaman derim devlet taşın altına elini koyacak şu hayvanlara her türlü tedavi ücretsiz olacak sadece kimliği olan sahibi olan hayvanların ücreti sahibinden alınacak yoksa bu sorun asla çözüme kavuşmaz.

Erdem

Hayvansever
Kus Dostu
Hayvanlara her türlü tedavinin ücretsiz olmasına imkansız diyebiliriz. Malum, kapitalizm. Yarın birisi çıkıp, hayvanların ilk aşıları ücretsiz olacak dese; Veterinerler Odası'ndan, fakültelere kadar herkes, o kişinin üzerine çullanır. Çünkü bir çok insan, sadece küçük kızları istedi diye, sadece ilk aşı dönemine kadar (özellikle) kedilere ev sahipliği yapıyor. Sonrası malum, sokak.

Ben, gittiğim yerin, diğer yerlere göre pahalı olduğunu düşünüyordum fakat; 2019 Yılı Alt Sınır Ücret Tarifesi bakarsak, fiyatımız tam alt sınırda. Kısırlaştırma fiyatına baktım, o da neredeyse alt sınır. 650 TL.

destanhbf

Hayvansever
Hayvanlara her türlü tedavinin ücretsiz olmasına imkansız diyebiliriz. Malum, kapitalizm. Yarın birisi çıkıp, hayvanların ilk aşıları ücretsiz olacak dese; Veterinerler Odası'ndan, fakültelere kadar herkes, o kişinin üzerine çullanır. Çünkü bir çok insan, sadece küçük kızları istedi diye, sadece ilk aşı dönemine kadar (özellikle) kedilere ev sahipliği yapıyor. Sonrası malum, sokak.

Ben, gittiğim yerin, diğer yerlere göre pahalı olduğunu düşünüyordum fakat; 2019 Yılı Alt Sınır Ücret Tarifesi bakarsak, fiyatımız tam alt sınırda. Kısırlaştırma fiyatına baktım, o da neredeyse alt sınır. 650 TL.
inceledim tamamını. fiyatlar aşırı uçuk. insanların tedavilerinde alınandan daha çok ücret talep edilmiş bazı şeylere. herşeyi geçtim veterinerlerin hepsi aynı. bir kaç tane de siteyi şikayet etmişler. bit pire kene ilacı satıyor diye. dava açmışlar o sitelere. sebep ne orada ucuz kendilerinde çok daha pahalı. ama kendileri de o ucuz fiyatlardan alıp kazık fiyatlara satmak istedikleri için şikayet etmişler. veterinerlerin de çoğu satılmış. yazık. çok yazık.

Miyaannesi

Hayvansever
Kedi Dostu
Ve bu paraları ödememize rağmen yeterli hizmet bile alamıyoruz. Bir veteriner arkadaşımın hasta köpeğini 2 kere bişeyi yok diye eve gönderdi. Köpek birden kötüledi ve saatler içinde kaybettik. Ne bi kan testi gerekli hiç bir tetkik yapılmadı. Yorumlarına bakmadan iyice araştırmadan çocuğunuzu emanet etmeyin.

mevlutunal

Yeni Üye
inceledim tamamını. fiyatlar aşırı uçuk. insanların tedavilerinde alınandan daha çok ücret talep edilmiş bazı şeylere. herşeyi geçtim veterinerlerin hepsi aynı. bir kaç tane de siteyi şikayet etmişler. bit pire kene ilacı satıyor diye. dava açmışlar o sitelere. sebep ne orada ucuz kendilerinde çok daha pahalı. ama kendileri de o ucuz fiyatlardan alıp kazık fiyatlara satmak istedikleri için şikayet etmişler. veterinerlerin de çoğu satılmış. yazık. çok yazık.
İşin içini bilip bilmeden atıp tutmak, cahilce yorum yapmak bizim toplumumuzda çok yaygın ve kusura bakmayın siz de böyle yorum yapıyorsunuz. Ben kendi kliniğimde en kaliteli dış paraziti kullanıyorum (bayerin) ve sizin söylediğiniz ücretin kat ve kat daha fazlası alış fiyatım var. Benim kullandığım ürünün 5 te 1 i fiyatına da dış parazit ilacı var. Birincisi bu, kullanılan ürüne göre fiyat değişir. İkincisi aşılar enjekte şeklinde yapılır ve bunu bir veteriner hekim haricinde bir başkasının yapması yasaktır ki hiçbir yerden satın alamazsınız satışı yasak. Üçüncüsü her ilin veteriner hekim odasının her yıl belirlediği ücret tarifesi vardır ve o fiyatların altında işlem yapmak YASAKTIR. Dördüncüsü sokak hayvanlarına yapılan işlemlerin ücreti hekimin inisiyatifine kalmıştır istediği ücreti alabilir (yasal olarak böyledir) ve ücretsiz sokak hayvanlarını tedavi ettirmek için de özel klinikler değil belediye barınakları bu işi yapmak için görevlendirilmiștir. 50-60 tl pahalı 600-700 TL pahalı demek için işin içini bilmeniz gerekir. Bu operasyonu işlemleri yapabilmek için yıllarımızı veriyoruz, al sat işi yapmıyoruz. Aynı zamanda şu an gerekli medikal cihazları (tamamını değil sadece gerekli) olanları alsanız bile 500 bin TL gibi bir ücreti var dolardan dolayı ve biz bunları ödemeye çalıyoruz ki bunun ilaçları kirası vs vs bir çok etmen var. Önce araştırıp öğrenip ondan sonra birilerine atıp tutarsanız sevininirim.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
İnternet sitemizde dahi veteriner fiyatları (ücretleri) yaklaşık olarak belirtilir. Belirli fiyat aralığı verilir ki, bu durum karşısında il, ilçe ve mahalleye göre fiyat değişebilir. Kullanılan malzemeden, kullanılan cihazlara kadar hepsi fark eder. O nedenle net fiyatları belirtmek yerine yaklaşık olarak belirtilen fiyatlar her zaman daha tatmin edici olmuştur diye düşünüyorum.

mevlutunal

Yeni Üye
İnternet sitemizde dahi veteriner fiyatları (ücretleri) yaklaşık olarak belirtilir. Belirli fiyat aralığı verilir ki, bu durum karşısında il, ilçe ve mahalleye göre fiyat değişebilir. Kullanılan malzemeden, kullanılan cihazlara kadar hepsi fark eder. O nedenle net fiyatları belirtmek yerine yaklaşık olarak belirtilen fiyatlar her zaman daha tatmin edici olmuştur diye düşünüyorum.
Tabii ki, daha geçen gün bununla ilgili bir sorun yaşadım. Konyada kedi kısırlaştırma operasyon ücreti oda fiyatı 350 Tl iken Antalya da oda fiyatı 750 TL. Şehirden şehire fark oluyor ama benim asıl tepkim neye ne kadar harcadığımızı, maddi manevi ne kadar emek verdiğimizi hiç bilemeden tamamen para odaklı yorum yapanlar.

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Bu biraz da karşılıklı güvene dayanıyor. Ben tekirimi belediye hizmetlerinde ücretsiz dişi kısırlaştırma yaptım. Evdeki oğluş kedimi ise veteriner hekimimiz ne derse dinlediğim için ne kadar derse o kadara kısırlaştırma operasyonu yaptıracağım. Gidip bir parfüme 1000₺ vereceğime kedişime can dostuma çocuğmun sağlığna yatırım yaparım, vetimiz taksit de istersem yapar yani.

Çağğ

Hayvansever
Kedi Dostu
Eskiden cehaletten çıbanı siğili et benini kesip çocukların ölümüne sebep olurlarmış. Sadece bir et beni aldırma operasyonunu hafife alıp doktor soyguncu ben keserim diyenler gibi konuşanlar için üzülüyorum, sözüm meclisten dışarı.. fiyat konusunda değil bilinç konusunda bu sitemim.

Son düzenleme: