Velifera Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Bu küçük, dikdörtgen Velifera Balığı genellikle gri renktedir; vücudunda neredeyse dağınık çizgiler gibi görünen karışık lekeler bulunur. Erkeklerde geniş bir sırt yüzgeci ile bazen kesilmiş bir kuyruk yüzgeci dahil olmak üzere genel olarak küçük yüzgeçler bulunur. Başlarını döndürebilme yetenekleri, oksijen bakımından zengin suyun üst katmanından çekilmelerine yardımcı olur ve düşük kaliteli suda gelişmelerine izin verir. Havuzlarda, bataklıklarda ve hatta yol kenarı hendeklerinde bulunabilirler.
  • Bilimsel adı: Cyprinodontiformes
  • Aile: Poeciliidae
  • Cins: Poecilia
  • Tür: Velifera
Doğada Velifera Balığı
Velifera Balığı, Kuzey Karolina'dan Meksika'nın Yucatan Yarımadası'na kıyı ova habitatlarında taze, acı ve tuzlu suda bulunur. Bataklıklar, ova akarsuları ve haliçleri tercih eden Veliferalar, Florida yarımadalarında çok yaygındır. Kaliforniya'daki Veliferalar, nüfusu tehlike altındaki çöl yavru balıklarının (Cyprinodon macularius) popülasyonlarında ciddi bir düşüşe neden olmuştur.

Bu türlerin küçük ve büyük bireyleri yoğunlukla bitki örtüsü altındaki alanlarda görülür. Potansiyel avcılardan gizlenmek için kendilerine bir nevi saklanma alanı edinmişlerdir. Velifera Balığı toleranslı bir türdür. Oksijen açısından zengin yüzey suyunu, döndürdükleri başlarıyla sömürerek, oksijeni tükenmiş habitatlarda dahi hayatta kalabilir. Çeşitli tuzlu ortamlarda bulunabilir ve acı sularda üreyebilirler.

Velifera Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg


Velifera Balığı Ayırt Edici Özellikleri
Velifera Balığının gövdesi esasen dikdörtgen şeklindedir. Başı küçük, sırtı düz olmakla birlikte küçük, kalkık bir ağzı vardır. Kuyruk sapı geniş ve kuyruk yüzgeci büyük, yuvarlak ve bazen siyah uçludur. Pelvik yüzgeçler sırt yüzgecinin önünde bir noktada ortaya çıkar. Sırt yüzgeci olgun erkeklerde fark edilir ölçüde büyüktür. Türe adını veren bu göze çarpan ve çekici özelliktir.

Vücut genel olarak açık gridir, ancak üreyen erkekler yeşilimsi mavi olabilir. Vücudun yanlarında, sırt ve sırt yüzgeci boyunca birkaç sıra nokta bulunur. Çoğu zaman bu lekeler birbirine karışır veya birbirine çok yakın oldukları için çizgi gibi görünürler. Akvaryumcular farklı renkleri bulunan Velifera Balıklarından birçok renk çeşidi üretmeyi başarmışlardır.

Boyut, Yaş ve Büyüme
Velifera Balığı, özellikle cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra bir yıldan az yaşayabildikleri için ömrü kısa balıklar arasında değerlendirilir. Çevresel koşullara bağlı olarak, balıklar bir yıldan az bir sürede üreyebilir. Oldukça küçük balıklardır. Bir yaşlarında erkeklerin büyüklüğü genellikle 1.5 – 5 cm arasında değişirken, olgun dişilerin yaklaşık 1.9 – 5.3 cm olması muhtemeldir. Yetişkin erkeklerin büyüklüğü nüfus yoğunluğu ile doğrudan ilişkilidir. Nüfus ne kadar büyük olursa, erkeklerin ortalama büyüklüğü o kadar küçük olur. Bu tür için şimdiye dek rastlayan maksimum boyut 15 cm uzunluğundadır.

Beslenme Alışkanlığı
Velifera Balığı, esas olarak yosunlar ve diğer bitkiler ile beslenir, ancak sivrisinek larvaları da dahil olmak üzere bir dizi su omurgasızını tüketirler.

Bir diğer canlı doğuran balık için şu yazıya da göz atabilirsiniz: Kılıçkuyruk Balığı Özellikleri ve Bakımı