Velifera Balığı Özellikleri ve Bakımı

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
2,845
Çözümler
11
Tepkime puanı
1,316
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Velifera balıkları küçük boyutta, çoğunlukla dikdörtgen yapıda olurlar. Gri renkleri ve sarımsı noktalı desenleri ile ilgi çeken dış görünüşe sahiptirler. Dişilerin yüzgeçleri küçük olsa da erkeklerin sırt kısmında bulunan yüzgeç oldukça büyük ve geniştir. Yaşam alanları oldukça geniştir, genellikle kalitesiz/düşük kalitede sularda yaşarlar. Bataklık, göl, havuz gibi yerlerde yaşayabilirler.

Doğada ve Akvaryumda Önemleri
Doğada doğup büyüyen Velifera balıkları sivrisinek popülasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadırlar. Sivrisineklerin larva ve pupaları ile beslenerek sivrsinek popülasyonunu kontrol altına alırılar. Bununla beraber Sıtma gibi sivrisinekler tarafından taşınan hastalıkların riski de en aza indirilmiş olur.
Akvaryumda bakılan ve hobi olarak yetiştirlen Velifera balıklarının renk skalasının geniş olması sebebiyle birçok üretici tarafından tercih edilir.
Velifera balıklarının kısa taksonomisi şu şekildedir:
  • Bilimsel adı: Cyprinodontiformes
  • Aile: Poeciliidae
  • Cins: Poecilia
  • Tür: Velifera
Velifera Balığı Özellikleri ve Bakımı.jpg

Doğada Velifera Balığı
Velifera balıklarını günümüzde her yerde görebiliyor olsak da doğada bu balıkların yaşam alanları fazla yaygın değildir. Kuzey Karolina’dan Meksikanın Yucatan Yarımadası’na kıyı ovalarında görülebilirler. Acı ve tuzlu suda yaşamayı tercih ederler. Ova akarsularında, bataklıklarda, haliçlerde rahatlıkla gözlemlenebilirler.
Doğada bu balıkların faydası olabileceği gibi zararı da olabilmektedir. Bu sebeple canlı nüfusunun kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Kaliforniya’da yaşayan Velifera balıkları nesli tükenmek üzere olan çöl balıklarının popülasyonunda ciddi bir düşüşe sebep olmuştur.
Veliferalar genellikle bitkilerin yoğunlukta olduğu bölgede görülürler. Avcılardan ve çeşitli tehlikelerden saklanmak için kolaylıkla ayırt edilemeyecekleri yerlerde yaşamayı tercih ederler. Velifera balıklarının birçok bögleye uyum sağlayabilmesinin sebebi kafasını oksijen bakımından zengin suya çevirerek oksijeni kendi yararına kullanmasıdır. Bu yetenekleri sayesinde oksijensiz alanlarda da yaşama tutunabilirler.

Velifera Balığı Ayırt Edici Özellikleri
Velifera balıkları gövdeleri dikdörtgen yapılıdır. Başları küçük, vücutlarında bir çıkıntı yoktur. Kuyrukları ve kuyruk yüzgeçleri büyük, yuvarlaktır. Sırt yüzgeçleri erkeklerde oldukça geniş ve büyüktür.
Vücutları genellikle gri renklidir. Renk farklılıkları üreme döneminde değişkenlik gösterebilmektedir. Üreme döneminde erkekler yeşilimsi bir renge sahip olabilirler. Vücudun her iki yanında bulunan sırt yüzgeçlerinde noktalı desenler bulunur. İnsan kontrolü altında üretimin yaygınlaşmasıyla Velifera balıklarında renk çeşitliliği de artmıştır.

Boyut, Yaş ve Büyüme
Velifera balıkları uzun ömürlü canlılar değildir. Herhangi bir Velifera balığı cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra en fazla bir yıl yaşamaktadır. Velifera balıklarının ömrü çevre koşullarının iyileştirilmesiyle arttırılabilir.
Bir yaşındaki erkekler 1,5-5cm arasında olabilirken, dişi balıklar 1,-9-5,3 arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Yetişkin erkekler az nüfuslu bir ortamda daha büyük ve uzun olabilirken, yoğun nüfuslu ortamda daha küçük ve kısa kalacaklardır.

Beslenme Alışkanlığı
Veliferaların ana besinleri bitkilerden oluşmaktadır. Yosunlar, bulundukları ortamda bulunan bitkiler ana basin kaynaklarını oluştururken; sivrisinek lavraları, pupaları, su omurgasızları ve algleri tüketirler.

Bir diğer canlı doğuran balık için şu yazıya da göz atabilirsiniz: Kılıçkuyruk Balığı Özellikleri ve Bakımı
@Gülce tarafından yeniden yazılmış ve düzenlenmiştir.
 
Son düzenleme:

Benzer konular