Veganlık hakkında 10 soru ve cevapları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
1-Proteininizi nereden alıyorsunuz?
Bir sürü protein kaynağı var :) mercimek,kabak çekirdeği,soya fasulyesi,yeşil yapraklı sebzeler.............
2-Eti anlarım da süt neden?Yumurta neden?Bal neden?
Süt,bir memelinin yavrusu için ürettiği besin ve sen onu içince yavrunun hakkını yemiş gibi oluyorsun.Bal,arıların binbir emekle KENDİLERİ için yaptığı bir şey.Yumurtanınki biraz daha farklı.O tavuklar her gün yumurtluyor ve yumurtlarken doğum acısı çekiyorlar.Doğada tavuklar her gün yumurtlamaz!
3-Demiri nereden alıyorsunuz?
Yeşil yapraklı sebzeler,nohut,pekmez..............
4-Süt içmeyince kalsiyum nereden gelecek?
Doğada insanlar süt içmiyordu.Ispanak,tatlı patates,Brokoli,kuru fasulye,nohut........................
5-Etsiz sütsüz yumurtasız hayat mı olur?
Vegan alternatifleri var.Mercimekten et,fasulyeden süt,nohuttan yumurtalar var.
6-Veganlık pahalı değil mi?
Aksine,çok ucuz.2 litre nohut sütünü 1 liraya yapıyorsunuz,Bir porsiyon(100 gram) yumurtayı 50 kuruşa yapıyorsunuz.Bir porsiyon(200 gram) eti 1 liraya mal ediyorsunuz.Ha eğer tofuyla beslenirsen tabii pahalı olur.
7-B12 hayvansal gıdalarda yok,ne yapıcaz?
B12 topraktaki bir çeşit bakteride bulunur.İnekler,koyunlar,keçiler artık merada dolaşmadıkları için(endüstriyel hayvancılıktan bahsediyorum)b12 alamıyorlar onun yerine b12 katkılı yemlerle besleniyorlar.Toprağa yakın yetişen sebzelerin kabuklarında da var ama tarım ilaçları sağolsun yıkamadan yiyemiyoruz.Vegan olarak b12 mantarda,besin mayasında,buğday çimi suyunda,fermente bitkilerde,su mercimeğinde, bulunur.Baklagillerde de olduğu söyleniyor ama emin değilim,denemek lazım.
8-Kedimiz köpeğimiz ne olacak?
Maalesef onlar için yapacak bir şey yok.Köpekler vegan olabiliyor ama köpeğe sorsan et yemek ister ve bu onun kararı.
9-Ben sporcuyum,bitkisel protein işe yarar bir şey midir?
Mercimek unu,bezelye unu gibi yüksek proteinli tozlarla içecek yapabilirsiniz.
10-İnsanların beyni et sayesinde gelişti,et yemezsek aptal mı oluruz?
Saçma.Et yiyerek beyin gelişseydi uzaya giden çitalar görürdük :) Bu evrimle ilgili bir şey,beynimizi kullandıkça beynimiz gelişmiş.Unutmayın,kullanılan organ gelişir kullanılmayan organ körelir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
En çok karşı geldiğim durumlardan bir tanesi, yavrusunun emeceği sütü insanların içmesidir. Daha sonrada o yavrulara yapay süt vermeleridir. Geçenlerde sosyal ağların bir tanesinde videoya denk geldim, ne kadar tatlılar diye paylaşmışlar. İneklerin sütlerini insanlar içiyor, yavrular ise yapay aromalı katkısal sütler içiyor! Bu duruma kesinlikle karşıyım.

Veganlara sonsuz saygı duyuyorum ama besledikleri hayvanları vegan yapmaları ne kadar doğru, tartışılabilir bu konu :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Beslenilen hayvanı vegan yapmak , kendi cocugunu vegan olarak yetiştirmek tamamen hatalı bir durum.

Hayvanları zaten hiçbir şekilde vegan yapmamalıyız, insan cocuklarını ise tercihine göre yönlendirmeliyiz. Hatta cocugunu zorla vegan yapmaya calısan ebeveynlerden cocukla alınıp yetiştirme yurduna vs. verilmeli.

Daha once de söylemiştim veganlığı abartı buluyorum ancak vejeteryanlık normal geliyor. Ama onlar benim gibi etoburlara saygı duyuyorsa bizde onlara saygı duymalıyız.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
İnsan yapısal olarak Hepobur 'dur.

Bunu inkar edemeyiz. Sağlıklı bir gelişim süreci için bu şekilde yaşanmalıdır. Eğer evrimsel süreçte veganlık hakim olsaydı evrimleşmemiz şu anki halimizle olmazdı.

Veganlık ya da vejeteryanlıgın insan bünyesi için uygun olmadıgını "proteini x den almamız, sunu icmemiz" tarzı sıkı bir beslenme ve takip süreci oldugundan anlayabiliriz.

Hepobur beslenen bir birey genel olarak böyle bir beslenme düzeni uygulamaz, cünkü karma beslenmede bir şekilde vücuda tüm ihtiyaclarını verir.

Veganlık "olması gerektiği" için değil felsefi bir görüş olarak ele alınmalıdır. Dünyaya bakış açıları dahilinde haklı görüşleri vardır ancak gelişen insan hayat stili nedeniyle bu durum ortaya cıkmıstır.

Gezici / toplayıcı insan döneminde insanlar ekosistemin bir parçası oldugu için bu tür görüşlere gerek yoktu.