Vahşi Hayvanlar Susuzluktan Ölmesin Diye Her Hafta Tonlarca Su Taşıyan Adam

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

neto

Hayvansever
Kedi Dostu
Küresel ısınma ve iklim değişikliği tüm canlıların hayatını tehdit ediyor ancak hayvan dostlarımız için tehlike çok daha yakın. Afrika’da azalan yağmurlar yüzünden su sıkıntısı çekilen Tsavo West Milli Parkı’nda da birçok hayvan risk altında. Bezelye yetiştiren Afrikalı bir çifti, Kenya’da susuzluktan ölme tehlikelisi yaşayan hayvanları hayatta tutmak için haftada 4 defa bölgeye su taşımaya başladı. Dünyanın iyi insanların hatırına döndüğünü ispatlayan Patrick Killonzo Mwalua, tüm insanlık için de etkiliyici bir örnek.
Dünyanın en kurak bölgelerinden biri olan Kenya’da yaşayan vahşi hayvanlar susuzluktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya
fil.jpg

Geçtiğimiz birkaç yıldır ciddi bir kuraklık sorunu yaşayan Kenya’da doğal yaşam tehlike altında. Birçok hayvan türüne ev sahipliği yapan Tvaso Milli Parkı da bu kuraklıktan nasibini alıyor. Kaynak sularının da kurumasıyla birlikte susuzluk kritik seviyelere ulaşmış durumda.

Azalan yağmurlar yüzünden Tsavo West Milli Park’ında ekolojik dengeyi sürdürebilecek kadar su mevcut değil
tvaso.jpg

Bölgeye uzun zamandır eskisi gibi yağmur yağmadığını söyleyen Kenyalı çiftçi, hayvanlara bizden başka kimsenin yardımcı olamayacağını söylüyor. Eğer insanlar bu konuya el atıp hayvanlara su sağlamazsa milli parktaki vahşi hayvanların tamamı susuzluktan ölebilir.
Hayvanların imdadına yetişen kurtarıcı ise Kenyalı bir çiftçi olan Patrick Killonzo Mwalua

Bölgede su adam olarak tanınan Patrick, kurumuş su çukurlarını doldurarak hayvanlara umut oluyor. Bufalo gibi hayvanların susuzluğa karşı biraz daha dirençli olduğunu belirten Patrick, birçok hayvanın onlar kadar güçlü olmadığını söylüyor. Bölgeye tankerle su taşıyan Patrick, doğal yaşamı korumak için kendi imkanlarıyla mücadele vererek herkese örnek teşkil ediyor.
Çiftçi Patrick, haftada 4 defa olmak üzere yaklaşık 11 ton su taşıyor
kuraklik.jpg

Kanadalı arkadaşı Nina Poletti ile birlikte bölgedeki hayvanların yaşamasını sağlamak için tankerle su taşıyan Patrick, 2017 yılında bir dernek kurarak haberlere de konu olmuştu. Özel bir su tankeriyle bölgeyi sık sık ziyaret eden Kenyalı çiftçi, haftada en az 4 defa su taşıyor. 11 tonluk araçla kurumuş su çukurlarını dolduran Patrick, birçok sağlıklı hayvanın yalnızca susuzluktan dolayı öldüğüne şahit olmuş.

Vahşi hayvanlar da Patrick’e alışmış
vahsi-hayvan.jpg

Bölgeye sürekli tankerle su taşıyan Patrick, bir defasında su getirmek üzere yola çıktığında 500’e yakın bufalonun kendisini beklediğine şahit olmuş. Normalde insanlara bu derece yaklaşmayan hayvanlar, olağanüstü kuraklık nedeniyle davranışlarını değiştirmeye başlamış.
Doğa konusunda bilinçli ve duyarlı biri olan Patrick, yerel okulları sık sık ziyaret ederek vahşi hayvanlar için yapılabileceklere dair öneriler veriyor
milli-parki.jpg

Çocuklara, onların doğal mirası olan doğayı sevdirmeyi maçlayan 41 yaşındaki Patrick, okulları gezerek çocuklara bilinç kazandırmaya çalışıyor. Tsavo gönüllüleri adını verdiği bir proje de başlatmış. Bu coğrafyada büyüdüğünü ve vahşi yaşam ile iç içe yaşadığını söyleyen Patrick, bu konuda farkındalık yaratarak gelecek nesillerinde bu mirasa sahip çıkmasını umuyor.
Kenya’daki vahşi yaşamın sürdürülebilirliğini sağlamak için bir yardım organizasyonu da mevcut
su-tasiyan.jpg

Amerika’da yaşayan ve Patrick ile hiç tanışmamış olan 3 kadın da bu su taşıma organizasyonu için ciddi destek sağlıyor. GoFundMe üzerinden bir destek sayfası açan ekip, 18 bin doların üzerinde de destek toplamış. Patrick’in kurduğu Mwalua Wildlife Thrust web sitesi üzerinden de bağış yaparak Kenya’daki vahşi hayvanlara umut olabilirsiniz.

Kaynak

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim bu adama diyebileceğim tek söz, sen iyi ki Dünya'da yer alıyorsun be abim.

O kadar güzel bir insansın ki, gerçekten insanın duygulanmaması için hiçbir neden yok. Bu haberi daha önce okuduğumda gözlerim dolmuştu, mobilden okuyordum babam dedi ki yine hayvanlarla ilgili bir haber mi okuyorsun diye sorunca daha kötü olmuştum. Vicdan bambaşka bir şey, çok güzel bir şey ben bu abiyi sonsuza dek taktir etsem, övgüler söylesem yine de azdır... iyi insan, iyi ki varsın...

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
okurken nefesim kesildi, böyle bir insan her aileye lazım (her ülkeye demiyorum dikkat ederseniz), her aile de böyle bir insan olsun bambaşka oluruz, çok başka. kelimelerle ifade edemiyorum bu aralar kendimi özür dilerim :(

destanhbf

Hayvansever
valla helal olsun. böyle insanların var olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. keşke imkan olsa da bizler de vahşi doğada kenyada afrikada bulunan canlara destek olabilsek. saygı ve sevgi ile anıyorum bu abimizi. o yoklukta çocuklara eğitim vermeye çalışıyor. bizim ülkede ki sığırlar da kedinin su içtiği kabı tekmeliyor. nasıl bir iştir bu ya. en yakın zamanda bu tarz insanların çoğalması temennisiyle.