Tüy Tımarı nedir?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Herkese öncelikle hayırlı ramazanlar ve vakit itibariyle sahurlar dilerim.
Bu kadar araştırmacı olmak yarar kadar zararlı da insana, Köfte sayesinde anladım bunu. Nasipse inşallah 10 gün sonra tam 3 aylık olucak oğlum. Bebek tüylerimizi nerdeyse 1 aydır döke döke bitiremedik. Çok şükür dökme ve kapsül oluşumu gayet düzenli, hemen yenileniyoruz maşallah da, süre sanki uzamış gibi geldi bana. TÜY TIMARI nedir arkadaşlar? Bazı yerlerde önemli olduğunu okudum, nedir önemi, şart mıdır yapmak diye sordumsa da yanıt alamadım? Bir videoda eli ıslatıp tarar gibi çeke çeke nerdeyse tüy kalmadı yavrucakta ve avuç içinde zaten çoğu rahatsız oluyo. Dayanamadım bakamadım daha fazla. Yapılmalı mı yapılmamalı mıdır?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Size de hayırlı Ramazanlar
Tüy tımarı uzun süre tüyde kalmış ama hala tüylerini döken kuşlara yapılır. Bir nevi tüy dökmesini hızlandırmak içindir. Dediğiniz gibi el hafiften ıslatılıp bastırarak tüyler taranır. Bu uygulama her tüye giren kuşa yapılmaz. Yetersiz beslenmeden yada başka etkenlerden kaynaklı olarak uzun süre tüyde kalmış, bir türlü tüyden çıkamamış kuşlara yapılır. Doğru zamanda ve doğru şekilde yapıldığı sürece kuşa herhangi bir zararı olmaz, aksine dökmeye çalıştığı tüylerinden kurtulduğu için faydası olur.
MaşAllah, sizin kuşunuz iyi ve sağlıklı bir şekilde döküyor tüylerini 🙂. Yeni tüyleri çıktıkça artık yavru görüntüsü gidecek, yerine yetişkin kuşlardaki tüy desenleri gelecektir.

Köfteninannesi

Hayvansever
Kus Dostu
Size de hayırlı Ramazanlar
Tüy tımarı uzun süre tüyde kalmış ama hala tüylerini döken kuşlara yapılır. Bir nevi tüy dökmesini hızlandırmak içindir. Dediğiniz gibi el hafiften ıslatılıp bastırarak tüyler taranır. Bu uygulama her tüye giren kuşa yapılmaz. Yetersiz beslenmeden yada başka etkenlerden kaynaklı olarak uzun süre tüyde kalmış, bir türlü tüyden çıkamamış kuşlara yapılır. Doğru zamanda ve doğru şekilde yapıldığı sürece kuşa herhangi bir zararı olmaz, aksine dökmeye çalıştığı tüylerinden kurtulduğu için faydası olur.
MaşAllah, sizin kuşunuz iyi ve sağlıklı bir şekilde döküyor tüylerini 🙂. Yeni tüyleri çıktıkça artık yavru görüntüsü gidecek, yerine yetişkin kuşlardaki tüy desenleri gelecektir.
Bilgi için teşekkür ederim. Şükür ki ihtiyacımız yok gibi şimdilik ama olsa da yine de kendi haline bırakırdım yapamazdım ben 🤗