Tüm köpekleri topladılar!

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Yaşadığım yerde belediye "sokaktaki tüm köpekler toplanacaktır köpeği olan sahip çıksın" diye anons yaptı. Bunu yapmaya yasal olarak hakkı var mı? Googledan araştırdığımda besleme yaptığım hiçbir köpeğe dokunamayacaklarını yazıyor. Alsalar bile aynı bölgeye bırakmak zorundalar. Saldırgan olmayan bir köpeği de şikayet üzerine alabilirler mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Küpeli olan her köpeği alabilirler. Küpesi yoksa kayboldu bahanesiyle alabilirsiniz. Küpeli olması sorumluluğun devlete ait olduğu anlamına gelir. Benim sokak köpeklerim de arada kayboluyor döndüklerinde kısırlaştırılmış veya zayıflamış olmalarından belediyenin almış olduğunu anlıyorum.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Burdaki belediye alıyor sonra o köpeği bir daha görmüyorum. Başka bir mahalleye götürdük dediler sorduğumda. Hiçbirinin küpesi yok ki ne kısırlaştırma ne tedavi hiçbir şey yok

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Belediyelerin kafasına göre iş yapması gerçekten çok can sıkıyor. 5 seneyi aşkın süredir aynı yerde beslenen köpeklerin bile alıp dağın başına atıldığına tanık olmuştum. Bazen saldık deyip barınakta tutmaya devam ediyor veya sahiplendirmeye çalışıyorlar. Barınakları telefonla aramak yerine gezmek gerekiyor sürekli. Barınaklar da çoğu zaman şehir dışındaki ilçelere yapıldığından gitmek saatleri buluyor.
Bunu engellemek isteyenler kulübeler alıp uyarı asarak veya tasma takarak engelleyebiliyor. Belki bu şekilde birazını kurtarabilirsiniz.

cigdemcnkc

Hayvansever
Kedi Dostu
Komşumun bahçesindeki köpekler için not astık birlikte ama ne kadar takarlar bilmiyorum. Barınak kapatılmıştı şikayetler üzerine fakat gizli bir yeri kullanıyorlar bana söylemiyorlar mimlendim bu konuda paylaşım yapıp basına falan göndermiştim kapattılar bu yüzden söylemiyorlar yenisi yapılacak diye oyalıyorlar resmen. Anlamadığım nokta nasıl kafalarına göre iş yapabiliyorlar belirli bir prosedürü yok mu bu işin uymuyorlarsa ceza neden verilmiyor