Top 9 En Arkadaş Canlısı Hayvanlar

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

miayqiii

Yeni Üye
Tavsan Dostu
Dünyada yaklaşık iki milyon hayvan türü var, ancak hepsi vahşi ve tehlikeli değil. Bazıları süper zeki, bazıları sadece aptal, bazıları tembel ve bazıları inanılmaz derecede arkadaş canlısı. Listemizde dünyanın en arkadaş canlısı 10 hayvanına göz atıyoruz. Bunlar nazik ve neşeli hayvanlar. Başlamadan söyleyeyim herkesin aklına ilk gelecek hayvan olan köpekler ilk sırada değil.

9 – Kuğu
619

Kıvrımlı boyunlu kuğular, sevgi ve sadakatin temsilcileridirler çünkü her zaman eşlerine sadık kalırlar. Bu kuşlar, Cygnus cinsinin içinde Anatidae ailesine aittir. Ördekler ve kazlar yakın akrabalarıdır. Kuğular hem su hem de kara yoluyla beslenirler. Eşlerine ve yavrularına zarar vermediğiniz sürece onlar gerçek birer arkadaştır.

8- Koyun
620

Koyunlar, dünyadaki en cana yakın hayvanlar arasındadır. Arkadaş canlısıdırlar ve saldırgan değildirler. Bu memeliler tipik olarak hayvancılıkta kullanılmaktadır. Koyun tarım amaçlı evcilleştirilen ilk hayvanlar arasındadır. 12 yıla kadar varan ömre sahiptirler.

7- At
621

Bu görkemli hayvanların, insanlar için yüzyıllarca faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Arkadaş canlısı, sosyal ve sadıktırlar. Ayrıca insanlar ile benzer duygulara sahiptirler. Ancak dikkatli olmazsanız tekmeleyerek size ciddi zararlar verebilirler. Dünyada yaklaşık 300 at türü vardır ve neredeyse hepsi arkadaş canlısıdır. Bu hayvanlar hakkında ilginç olan şey, bir gruptayken tüm grubun aynı anda uyumadığıdır. En az bir tanesi herhangi bir noktada uyanık kalır.

6- Dev Panda
622

Dev pandalar inanılmaz derecede sevimlidir ve eğlenceye bayılırlar. Etçil olmalarına rağmen neredeyse sadece bambu yerler. Orta Çin dağlarında dev pandalar bulunur. Ayrıca hayvanlar aleminde en romantik olmayan türler arasındadırlar. Yakın gelecekte neslinin tükeneceği söylenir. Dev pandalar 130 kiloya ulaşabilirler. Aynı zamanda mükemmel yüzücüdürler.

5- Tavşan
623

Tavşanlar Leporidae ailesine aittir. Onlar biraz yaramaz ama sevimli mi sevimlidirler. Onlar dünyanın en cana yakın evcil hayvanlarından biridir. Tavşanlar otçul ve çoğunlukla çimlerde beslenirler. Güçlü arka bacakları ve büyük kulakları vardır. Oynamak için çok fazla ilgi ve boş zamana ihtiyaçları vardır.

4- Kedi
624

En arkadaş canlısı hayvanlar listemizin 4. Sırasında herkesin bildiği ve belki en çok gördüğümüz hayvan türü olan kediler var. Eğlenceli, kaygısız, yaramaz ve bazen de otoriterlerdir. Kedilerin oldukça zeki oldukları bilinmektedir. Kediler kendilerini ve sevdiklerinin etrafını temiz tutmaktan hoşlanırlar. İnsanlar avlanma yetenekleri için kedileri yaklaşık 3000 yıl önce evcilleştirdiler.

3- Yunus
625

Yunuslar, gezegendeki en zeki hayvanlar arasında. Suda yaşayan bu memeliler, son derecede eğlencelidirler. Yunuslar sadece arkadaşça bir davranışa sahip değil aynı zamanda ileri düzeyde sosyal becerilere sahiptir. Ayrıca zararsızdırlar. Genellikle gemileri takip ederler ve büyük gruplar halinde hareket ederler.

2- Köpek
626

Köpekler hiç şüphesiz dünyadaki en arkadaş canlısı hayvanlar arasındadır ve aşırı derecede sadıktırlar. Masum köpek yavrularının suratları bize aşırı keyif verebilir. Genellikle bir insanın en iyi arkadaşı olarak adlandırırlar. Filmlerde bile genellikle bir ailenin mutlaka bir köpeği olur. Köpekler diğer hayvanlardan farklı olarak yabancılara güvenme olasılıkları daha yüksektir. Köpekler kurtlarla aynı cinse aittir. İnsanoğlu binlerce yıl önce onları evcilleştirmeyi başarmıştır.

1-Kapibara
627

En arkadaş canlısı hayvanlar listemizin ilk sırasında Türkiye’de çok fazla bilinmeyen kapibaralar var. Kapibaralar korkutucu boyutlarına rağmen dünyadaki en dost canlısı hayvanlardır. Bu yarı suda yaşayan hayvanlar son derece sosyal, yumuşak ve arkadaş canlısıdır. Güney ve Orta Amerika’nın yerlisidirler ve ortalama 65 kilogram ağırlığa sahiptirler. Dünyanın en büyük kemirgenidirler. Büyük gruplar halinde yaşarlar ve 12 yıla kadar yaşayabilirler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SANCAKTAR

Hayvansever
Kopek Dostu
Kapibarayı ilk defa gördüm. İlginçmiş. Listede tavşanı görünce haziran sonundaki veteriner ziyaretimiz geldi aklıma. Rejim konusuyla ilgili bir tavşanı getirmişlerdi. Anne, oğlu ve tavşanları o kadar tatlılardı ki. Çocuğun zihinsel engelli olduğunu sonradan farkettim. doğuştan diğer insanlardan bir adım geride başlamış bir gencin, tatlı bir anne ve uygun bir canlı ile ne hale gelebileceğini göstermişti bana. Umarım bir daha karşılaşırız onlarla.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaş kendi sitesinin reklamını yaptığından dolayı banladım. Aynı şeyi bir daha yapmaz umarım. Ve açtığı konuyu düzenledim, normal de açması gereken konu budur.

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evrimsel açıdan değerlendirecesek atlar köpekler ve kediler başa çekilmeliydi. İnsanlarla iletişim kurma konusunda 1 numaraya kapibara gibi vahşi doğaya alışkın ve insansız ortamda büyüyen bir canlıyı alamayız. Kendi türü arasında iletişim kurma konusunda değerlendireceksek sürü hâlinde yaşayan birçok canlıyı ve arıları bu listeye dahil etmeliydik. Sıralamanın doğru bir yanı olduğunu pek düşünmüyorum açıkçası :D