Tavşanlar konusunda yardim icin buradayım

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kendimde bir tavşan sahibiyim. Ve maalesef turkiyede tavşan bakımı konusunda yetersizligin farkındayım. Bu yüzden çok yol kat ederek çok şey öğrenmek zorunda kaldım.

İsteyenlere tavşan beslenmesi, bakımı, davranışları, sağlık sorunları konusunda yardımcı olmak için buradayım. Bana her zaman ulaşabilirsiniz. Tek isteğim tavşanların da mutlu olması ve doğru bir hayata kavuşmalarıdır

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Benim bir sorum var 😄
Bahçede yaz veya kış fark etmeden izalasyon olan ama ısıtma sistemi olmayan bir yerde hangi tür tavşanlar beslenebilir?

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Benim bir sorum var 😄
Bahçede yaz veya kış fark etmeden izalasyon olan ama ısıtma sistemi olmayan bir yerde hangi tür tavşanlar beslenebilir?
Aslında bu konu çok çetrefilli, USA ve UK tavşan toplulukları artık evcil tavşanların dışarıda ve bahçede bakılmasını önermiyorlar, çünkü tavşanlar hava sıcaklıkları ile sanıldığı kadar iyi baş edemiyor. Tavşanlar için ideal sıcaklıklar aslında 15-26 derece arasıdır, kışın üşüyorlar, yazın ise Türkiye kadar çok sıcak bir iklimde sıcak çarpması geçirme riskleri çok yüksek. Tavşanlar gerçekten çok hassas hayvanlar, sanıldığından daha dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca tavşanlar av hayvanları olduğu için anksiyete(endişe) seviyeleri çok yüksek hayvanlar, dışarıda her türlü avcı hayvanların ve gürültünün sesine maruz kalarak çok stres altında yaşıyorlar. Bu da hayat kalitelerini zayıflatıyor ve mutsuz ve sürekli endişeli olmalarına yol açıyor.
Benim naçizane tavsiyem evde bakmanizdir.

Peki ben kendi tavşanıma nasil bakıyorum diye örnek verirsem, benim tavsanim evde serbest dolaşımli kedi köpek gibi özgürlüğe sahip ve hiçbir problem yaşamıyorum. Ona tuvalet eğitimini kendim verdim, tavsanlarda aynı kediler gibi tuvalet eğitimi alıyorlar, ayrıca kemirme ve kazma davranışları için kısırlaştırdım ve bu sorunda tamamen çözüldü. Gün içinde evde tamamen serbest dolasimli, gece ise pet parkına/köpek çitine koyuyorum. Lütfen daha fazla sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin. Her zaman yardımcı olmak isterim. Çünkü tavşan aşığı bir insanim ve tek gayem tavsanlarin mutlu ve doğru şekilde bakıma ve yuvaya sahip olmaları 😊

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Benim bir sorum var 😄
Bahçede bakmak konusuna odaklanınca soruyu unutmuşum.😆😆 Simdi sıcağa daha dayanıklı tavşan ırklarını listeleyeceğim. Soğuğa özellikle daha dayanıklı tavşan ırkları bildiğim kadarıyla kutup ve yaban tavsanlari dışında yok, bu yüzden yalnızca sıcağa daha dayanıklı olanları listeledim.

Sıcağı daha iyi tolere edebilir tavşan ırkları:
Belçika tavşanı
Damalı dev
Hollanda cüce
Ingiliz lop
Flaman devi
Fransız lop
Rhinelander
Saten

En dayanıklı tavşanlar bile hala dar bir vücut ısısı aralığında çalışır ve bu aralığın dışındaki herhangi bir şey sağlıklarına ciddi zarar verme riski taşır. Yukarıda da belirttiğim gibi aslında en doğru öneri evde bakmaktır. Ama tabiki son söz ve tercih size ait.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Güzel açıklama için çok teşekkür ederim. Ben de tabiki evde bakmak isterdim ama ev zaten hayvanat bahçesi gibi 😄; kedi, papağan, balık, civciv ne ararsanız var. Bunun için ev dışında bakmayı düşünüyordum. Ben en iyisi bakmayı düşündüğüm yeri ve koşulları size bir anlatayım ona göre tavsiyelerinizi verirsiniz.

Evden yürüyerek 20-25 dk, arabayla 3-4 dk uzaklıkta bir yer var. Evlerin azaldığı ve yolların bozulmaya başladığı bu yer açık bir alan ve hemen sonrasında ağaçlık bir alan başlıyor. Açık alanda ise 4-5 tane ahır var, genelde inek besleniyor. Bu yerde bizim de çevrili orta boy derme çatma bir yerimiz var. İçeriye kediler dışında başka canlı giremiyor. Üç kısımdan oluşuyor, bir kısımın da etrafı kapalı ve üç tane ağacın gölgesinde. İşte bu kısıma tavşanlar için bir yer yapmayı düşünüyorum.

İki tane tavşana 3 yada 4 m2'lik bir alan yapmayı planladım. Malzeme olarak kerpiçten tuğla yapıp kullanmayı düşündüm (kışın sıcak yazın serin tuttuğu için tavşana ideal olacağını düşünüyorum, bu konudaki fikriniz nedir?). Bir de kapi tarzı bir yerden tel ile çevrili küçük bir alana çıkarlar. Havalandırma konusunu daha düşünmedim, kalın bir tel ile pencere yapabilirim. Tabana kalın bir muşamba serip üstünü kapatmayı düşünüyorum ki kazarlarsa çıkamasınlar.
Yağmur için de tahtadan bir çati yapıp yine muşamba ile kapatmayı düşündüm. Böylece içeriye yağmur giremez. Yani kabaca düşündüğüm şey bu.

Bu yer günün neredeyse her saati sessiz ve sakin. Sadece arada köpek havlamalari duyulur. İstanbul'da oturuyorum, bizim burası genelde serin ve esintili olur. Yağmur yağar ama kar pek düşmez.

İlgilenme konusuna gelirsem; günde en az bir kere gidebilirim. Bu da ya sabah saatleri yada güneş batarken.

Lütfen daha fazla sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin. Her zaman yardımcı olmak isterim.
Merak etmeyin cevaplanmayı bekleyen bir dolu soru var aklımda 😄😁.

• Beğen
Tepkiler: KCG

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Güzel açıklama için çok teşekkür ederim. Ben de tabiki evde bakmak isterdim ama ev zaten hayvanat bahçesi gibi 😄; kedi, papağan, balık, civciv ne ararsanız var. Bunun için ev dışında bakmayı düşünüyordum. Ben en iyisi bakmayı düşündüğüm yeri ve koşulları size bir anlatayım ona göre tavsiyelerinizi verirsiniz.

Evden yürüyerek 20-25 dk, arabayla 3-4 dk uzaklıkta bir yer var. Evlerin azaldığı ve yolların bozulmaya başladığı bu yer açık bir alan ve hemen sonrasında ağaçlık bir alan başlıyor. Açık alanda ise 4-5 tane ahır var, genelde inek besleniyor. Bu yerde bizim de çevrili orta boy derme çatma bir yerimiz var. İçeriye kediler dışında başka canlı giremiyor. Üç kısımdan oluşuyor, bir kısımın da etrafı kapalı ve üç tane ağacın gölgesinde. İşte bu kısıma tavşanlar için bir yer yapmayı düşünüyorum.

İki tane tavşana 3 yada 4 m2'lik bir alan yapmayı planladım. Malzeme olarak kerpiçten tuğla yapıp kullanmayı düşündüm (kışın sıcak yazın serin tuttuğu için tavşana ideal olacağını düşünüyorum, bu konudaki fikriniz nedir?). Bir de kapi tarzı bir yerden tel ile çevrili küçük bir alana çıkarlar. Havalandırma konusunu daha düşünmedim, kalın bir tel ile pencere yapabilirim. Tabana kalın bir muşamba serip üstünü kapatmayı düşünüyorum ki kazarlarsa çıkamasınlar.
Yağmur için de tahtadan bir çati yapıp yine muşamba ile kapatmayı düşündüm. Böylece içeriye yağmur giremez. Yani kabaca düşündüğüm şey bu.

Bu yer günün neredeyse her saati sessiz ve sakin. Sadece arada köpek havlamalari duyulur. İstanbul'da oturuyorum, bizim burası genelde serin ve esintili olur. Yağmur yağar ama kar pek düşmez.

İlgilenme konusuna gelirsem; günde en az bir kere gidebilirim. Bu da ya sabah saatleri yada güneş batarken.

Merak etmeyin cevaplanmayı bekleyen bir dolu soru var aklımda 😄😁.
Ooo o ev gerçekten çok kalabalık 😆😆 Kedi olan yerde tavsan olmaz, öncelik bunu söyleyeyim, iç dış fark etmez, maalesef kedilerin tavşanlara zarar verme ihtimali çok çok yüksek. Alan normalde uyku ve yaşam ihtiyaçlarını(mama, tuvalet, su) gidermek için yeterli ama günlük egzersizleri için çok yetersiz, gerçekten günlük en az 4 saat egzersize ihtiyaçları var. Tuğla malzeme ve havalandırma için çevre koruması için tel örgüler çok mantıklı ama muşamba çok sıkıntılı, tavana muşamba ortamı dahada sıcak hale getirebilir, çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Kışın ise muşamba sıcak tutmak için mantıklı. Tabanda muşamba ise kesinlikle önermem, bir süre sonra kesinlikle onu kemirirler ve sonra bağırsak stazindan ölme ihtimalleri var.

2 tavşan normalde çok doğru, tavsanlarin çift olarak tutulması önerilir. Çünkü tavşanlar çok çok sosyal canlılardır, tek tavşan tutulduğunda günde en az 5 saat onunla birebir vakit geçirmeniz gerekiyor, dikkatinizi çekerim en az 😆. Çift tutulan tavsanlara gelince onlari birbirine bağlamanız gerekiyor, bunun içinde önce her ikisinin de kisirlastirilmasi gerekiyor. Kısırlaştırma olmazsa tavşanlar sürekli kavga edeceklerdir ve birbirlerini kabul etmeyeceklerdir, ayrıca bu kavgalarda olumcul yaralanma ihtimalleri çok yüksek.

Ayrıca tuvalet eğitimi de vermelisiniz, çünkü tavşanlar gerçekten kedi gibi çok temiz hayvanlardır. Eğer tuvalet eğitimi almazlarsa kokan ve idrar olan bir yerde yaşamaktan çok mutsuz oluyorlar, hatta hastalanabiliyorlar. Maalesef "tavşanlar kokuyor " söylemi de buradan geliyor, çünkü çoğu kişi tavsanlara tuvalet eğitimi vermiyor. Bu yüzden tavşanlar da hijyensiz ortamlarda yaşıyorlar. (Beni en çok üzen konu budur) 😔😔

Birde öncesinde tavsanlari yakınınızda ve sürekli gözetiminizde tutup tuvalet eğitimi vermenizi öneririm. Ayrıca onları bu süreçte kisirlastirmanizi ve birbirine baglamanizi da öneririm. Partner olacak tavsanlarda her zaman erkek-disi kombini en iyisidir, hemcinslerde baglanma daha zor olur. Belki ondan sonra dediğiniz yere koyabilirsiniz, fakat sonra onlarda sizi ozleyeceklerdir.

Ayrıca küçük bir tavsiye vereyim, tavşan bakmak kedi ve köpekten daha mesaketli ve zordur, sanıldığı kadar kolay değil 😆😆😆😆
Eğer benim fikrimi sorarsanız gozetiminizden uzak olacağı için ben tavsan bakmanızı onermem. Çünkü günlük yemek, kaka, davranış rutinini bebek gibi takip etmek gerekiyor. Tavsanlarin sindirim sistemi çok hassas ve çok fazla sorun yaşanabiliyor. Gozetiminiz altında değilken tavsaninizin biraz fazla gazı olsa ve 1 saat bile onu gormeseniz ölebilir. 😑😑
Tavsanlarin sindirim sisteminin ne kadar hassas olduğuna şöyle örnek vereyim, temmuz ayında havalar çok sıcak olduğunda tavsanim bir anda gaz problemi yaşadı ve her şey sadece 5 dakika içinde oldu. 5 dakika öncesine kadar yemek yiyordu, sıcaktan yaşadığı stresten aniden bağırsakları etkilendi ve acil veterinere gittik. Eğer gözden kacirsaydim ve birkaç saat gormeseydim çok tehlikeli sonuçları olabilirdi. 😑

Son düzenleme:

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dürüst olmam gerekirse tavsanlarin kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu tavsanlar gerçekten evcil irklardir, yaban tavsanlari gibi değiller. Aynı bir kedi ve köpek gibi eğitim ve bakım, ilgi istiyorlar. Turkiyede maalesef tavsanlarin çiftlik hayvanı gibi veya yaban hayvanı gibi bir algısı var, açıkçası bu algıyı değiştirmeyi çok isterdim. Çünkü sahip olduğumuz türler evcil tavsan ırklarıdir, onlara bu muameleyi yapmak sadece onlara mutsuz bir yuva vermeye neden oluyor. Bumu samimiyetle söylüyorum tavşan bakmanızı bu koşullarda onermem, bir candan sorumlu olmak büyük bir sorumluluk. Sizi asla yargilamiyorum, sakın yanlış anlamayin haddime de değil, hatta öğrenme ve Araştırma çabanızi çok takdir ediyorum. Bilinçsiz tavşan alan çok fazla insan var. Bu yüzden normalde tavsanlarin ömrü 8-15 yıl iken turkiyede yanlış bakım sonucu tavsanlarin yüzde 80'i(bu oran tamamen gerçektir, arastirma raporudur) ilk 1 yıl içerisinde hayatını kaybediyor. Bende doğru bakımı öğrenmek için çok emek sarf ettim, yabancı dil avantajımin da olması sebebiyle yurtdisi kaynaklı birçok tavşan derneklerine, topluluklarina katıldım. Orada tavsanlarin evcil hayvan olduğunun uzun zamandır kabul ediliyor olması ve bu döngünün kırılması beni çok mutlu ediyor. Umarım turkiyede de yakında aynı şeyleri görürüz.