Tavşanlar adet olur mu?

Gülce

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
1,178
Tepkime puanı
712
Puanları
113
Konum
Eskişehir

En çok akla gelen soru olmakla birlikte sorulduğunda yıllardır tavşan bakan kişileri bile birbirine düşüren büyük bir tartışma konusu olmaktadır. İnsanlar tartışadursun bilimin buna tek bir cevabı vardır:

Dişi tavşanlar her memeli canlı gibi adet olur.
Ancak biz insanlar veya köpekler gibi kan dışa doğru atılmaz. Her ovulasyon döneminde yavruların kullanması için hazırlanan kan, döllenme olmaması hâlinde rahim duvarı tarafından emilerek dışa atılımı engeller. Doğum haricinde dişi tavşanlarda herhangi bir kanamaya rastlanmaz, rastlanması hâlinde bir veterinere danışılma
20170831_155945_HDR.jpg
lıdır.
Tavşanların idrarları yedikleri besinlere göre renk değiştirilebilir. Örneğin öğününde kırmızı-turuncu ağırlıklı besinler tüketen tavşanın idrarının sarı değil, turuncu veya kırmızımsı olması beklenir. Şeker oranı yüksek besinlerin tüketimi de aynı şekilde idrarın rengini değiştirebilmektedir. Uzun süreli renkli idrar görülmesi durumunda diyetlerinde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.

Kısacası, tavşanlar adet olsalar dahi bu durumu sizin görmeniz mümkün olmayacaktır. Yalnızca tavşanlar değil hiçbir küçük memeli adet görmemektedir.
 


Gülce

Moderatör
Katılım
5 Mar 2019
Mesajlar
1,178
Tepkime puanı
712
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Açıklamada da söylediğim gibi oluyorlar ancak insanlara benzer şekilde gerçekleşmiyor.