Tavşanın Çıkardığı Sesler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, tavşanımdan bazen sesler çıkıyor sebebini anlamadığım. Mesela ayağımı yere sürtüyorum oyun oynuyoruz ayağıma doğru koşuyor koşarken burnundan hızlıca nefes veriyormuş gibi bir ses çıkıyor rüzgar sesi gibi bazen de burnundan yine nefes verir gibi ama ses çıkartarak, tarif etmesi biraz zor ama neden olabilir?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Homurtu gibi bir ses mi çıkıyor? Bazılarının sesi kedi mırlamasına da benzer. :)

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
evet homurtu gibi doğru, ben tarif edemedim😊 Kedi mırlamasına da benziyor çok az ama. neden oluyordur peki bu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mutlu olduğunda, sinirlendiğinde bu sesi çıkarırlar. Zıplayarak homurduyorsa mutludur, ayaklarını yere vurarak homurduyorsa sinirli veya streslidir demektir. :)

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
öyleyse içim rahatladı gerçekten o sesi çıkarttığı anlarda zıplıyor, genelde beni kovalarken😊 solunum yollarıyla ilgili bir problem vardır diye çok korkmuştum çok teşekkür ederim🐰🌸
Mutlu olduğunda, sinirlendiğinde bu sesi çıkarırlar. Zıplayarak homurduyorsa mutludur, ayaklarını yere vurarak homurduyorsa sinirli veya streslidir demektir. :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Normal zamanda da hırıltı şeklinde oluyorsa sorun olabilir. Yine de gözlemlemenizde fayda var. :)

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Benimki de genelde kemirdigi yerden onu alınca homurdardi yada girmek istediği bir yere izin vermediğim zaman sanırım ozamn kızıyordu. 😁

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bebeklerin ısınmadığını düşünüyorsa daha çok ısınmaları için tüylerini yoluyor olabilir. Ense bölgesindeki tüy açıklığı normal görünmüyor. Bir hastalık varsa daha fazla bölgeye yayılmadan tedavi ettirmenizi öneririm.