Tavşanımın Sol Kulağında Düşme Var

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

esra22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba lar.yeni üyeyim,yeni bir tavşan sahibiyim.iki haftadır bizimle olan tavsanimin son bir gündür sol kulağında düşme var dik durmuyor.yasadigim ilçede goturdugum iki veteriner de tavşanlarin ilgi alanları olmadigini belirterek mudahele etmediler.ne yapabilirim?neden böyle olmuş olabilir?

Ekli dosyalar

• IMG20230228201805.jpg
    IMG20230228201805.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 21
Çözüm
Çok geç bir cevap olacak, fakat Google'dan sonradan bulan birine yardımcı olabilir belki.

Lop tavşanları doğduklarında kulakları diğer tavşanlarınki gibi dik olur, fakat genellikle 1-2 ay aralığında kulakları düşer. İki kulak aynı anda düşmeyebilir, fakat bir süre sonra diğeri de düşecektir. Eğer tavşan lop tavşan ise endişe edilecek bir şey yok.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, tavşanlar hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi değilim. Ama okuduğum kadarıyla bazı sağlık sorunlarının habercisi olabileceği gibi, tavşanın doğal fiziksel yapısı da olabilir. Özellikle yavru tavşanlarda sonradan oluşması görülebiliyor: tek veya iki kulağı düşük olabiliyor tavşanların.

Tek kulağın düşmesine kulağın içinde oluşmuş bir enfeksyon da neden olabiliyor. Mantar, parazit vb sorunlar etki edebiliyor ve böyle bir problemin olup olmadığını anlamak için gözünüz ve elinizle kontrol edebilirsiniz. Veteriner hekimin görmesi her zaman daha faydalıdır ama kemirgenlere bakan hekim sayısı çok az. Eğer bulunduğunuz ildeki veterinerlik fakültesinin araştırma hastanesi varsa oraya götürebilirsiniz.

Daha detaylı bilgiler için aşağıya bıraktığım bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yabancı bir site ama translate den otomatik çeviri yaparak okuyabilirsiniz (ben öyle yapıyorum 😄).

esra22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhabalar, tavşanlar hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi değilim. Ama okuduğum kadarıyla bazı sağlık sorunlarının habercisi olabileceği gibi, tavşanın doğal fiziksel yapısı da olabilir. Özellikle yavru tavşanlarda sonradan oluşması görülebiliyor: tek veya iki kulağı düşük olabiliyor tavşanların.

Tek kulağın düşmesine kulağın içinde oluşmuş bir enfeksyon da neden olabiliyor. Mantar, parazit vb sorunlar etki edebiliyor ve böyle bir problemin olup olmadığını anlamak için gözünüz ve elinizle kontrol edebilirsiniz. Veteriner hekimin görmesi her zaman daha faydalıdır ama kemirgenlere bakan hekim sayısı çok az. Eğer bulunduğunuz ildeki veterinerlik fakültesinin araştırma hastanesi varsa oraya götürebilirsiniz.

Daha detaylı bilgiler için aşağıya bıraktığım bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yabancı bir site ama translate den otomatik çeviri yaparak okuyabilirsiniz (ben öyle yapıyorum 😄).
Bağlantı için teşekkür ederim.Kulakta gözlemlediğim bir problem yok ,neşesi yemesi gayet yerinde,fakat ben ne denli anlayabiliyorum bilemiyorum

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
genetik bir özellik değilse heryerde iç parazit & mantar olacağı yazıyor. aşılarını yaptırmıs mıydınız

esra22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Daha bir aylık bana geleli onbeş gün oldu ve malesef gittiğim iki veteriner de hiç bir yorum dahi yapmadan geri gonderdiler

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hep var olsaydı lop tavşanı genlerine sahip bu yüzden diyebilirdim. Fakat sonradan gelistiyse muhtemelen enfeksiyon kökenlidir ve acil tedavi alması gerek. Eğer tedavi almazsa enfeksiyon yayılabilir ve ölüme bile neden olabilir.
Fakat tavşanlar konusunda yetkin bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerek, çünkü tavşanlar konusunda bilgisi olmayan bir veteriner yanlış ilaçlar ve tedavi uygulayabilir.
Hangi şehirde yaşıyorsunuz, size ona göre veteriner tavsiyesinde bulunacağım

kibble

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çok geç bir cevap olacak, fakat Google'dan sonradan bulan birine yardımcı olabilir belki.

Lop tavşanları doğduklarında kulakları diğer tavşanlarınki gibi dik olur, fakat genellikle 1-2 ay aralığında kulakları düşer. İki kulak aynı anda düşmeyebilir, fakat bir süre sonra diğeri de düşecektir. Eğer tavşan lop tavşan ise endişe edilecek bir şey yok.

• Beğen
Tepkiler: BZC
Çözüm

esra22

Hayvansever
Kemirgen Dostu

Merhaba iyiaksamlar,ilk başlarda bende çok korktum birkaç Veteriner e götürdüm hatta ama maalesef bu konuda bilgi sahibi veteriner bulmak çok zor heralde ben sorularımın cevabını alamadım Konuya dönmek gerekirse tavsanimin atalarinda düşük kulak varmış bunu öğrendim büyüdü kilo aldı çok güzel bir bahçede yasiyor çok mutlu ve sağlıklı

kibble

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba iyiaksamlar,ilk başlarda bende çok korktum birkaç Veteriner e götürdüm hatta ama maalesef bu konuda bilgi sahibi veteriner bulmak çok zor heralde ben sorularımın cevabını alamadım Konuya dönmek gerekirse tavsanimin atalarinda düşük kulak varmış bunu öğrendim büyüdü kilo aldı çok güzel bir bahçede yasiyor çok mutlu ve sağlıklı
Küçüğün mutlu ve sağlıklı olmasına çok sevindim, ne yazık ki Türkiye'de benim gördüğüm kadarıyla tavşan konusunda bilgili veterine bulmak gerçekten çok zor, insan çoğu şeyi kendisi öğrenmek hatta bazen tedavi etmek zorunda kalabiliyor.

4 yaşında düşük kulaklı bir kızım var, neredeyse doğumundan beri benimle. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen çekinmeden sorun.

• Love

esra22

Hayvansever
Kemirgen Dostu

Tavsanimin atalarinda düşük kulak varmış bunu öğrendim büyüdü kilo aldı çok güzel bir bahçede yasiyor çok mutlu çok ta saglikli
Küçüğün mutlu ve sağlıklı olmasına çok sevindim, ne yazık ki Türkiye'de benim gördüğüm kadarıyla tavşan konusunda bilgili veterine bulmak gerçekten çok zor, insan çoğu şeyi kendisi öğrenmek hatta bazen tedavi etmek zorunda kalabiliyor.

4 yaşında düşük kulaklı bir kızım var, neredeyse doğumundan beri benimle. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen çekinmeden sorun.
Teşekkür ederim bir sıkıntı olursa yazarım tabiki bizim tavsanimiz daha yaşına gelmedi çünkü tecrübeli değiliz sizin kadar

• Beğen