Tavşanımın ayağı mantar mi ? Yara mi ?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Nurnisr

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba arkadaşlar tavşanımın sol ayağında 1 hafta önce kan farkettim . Baktığımda tüyleri dökülmüş ve kabuk bağlamamış yarası vardı. Yaraya antibiyotik kremle pansuman yaptım . Kabuk bağladı gibi ama bu sefer de sağ ayağında tüyleri dökülmeye başlamış. Bu neden olmuş olabilir ? Ne yapmalıyım ? Kafesinin altı tel değil neden yara olduğunu anlayamıyorum .
Screenshot_20210624-192815_WhatsApp.jpg
Screenshot_20210624-192826_WhatsApp.jpg

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanınıza nerede bakıyorsunuz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hastalıktansa bir şekilde kendini yaralamış gibi duruyor. Yaralı bölge enfeksiyon kapmaması için idrar ve dışkısıyla temasını engelleyip merhem kullanmanızı öneririm. Yara şu an ne durumda?

Nurnisr

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hastalıktansa bir şekilde kendini yaralamış gibi duruyor. Yaralı bölge enfeksiyon kapmaması için idrar ve dışkısıyla temasını engelleyip merhem kullanmanızı öneririm. Yara şu an ne durumda?
Yara hala aynı antibiyotikli krem kullanıyorum. Diğer ayağında da tüyü dökülmüş aynı fotoğraflarını koyduğum ayağı gibi olmaya başlıyor. Tavşanlar kendilerini yaralar mı ? Çünkü ayağının yara olabileceği hiçbir şey olmadı .

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kendi kendine yapmış olabileceğini sanmıyorum. Hastalıklı bölge daha sonradan yara olmuş olabilir. Eğer kabuk bağlamıyor ve yara aynı seyrediyorsa veteriner hekime gitmenizde fayda var. Mantar, uyuz gibi hastalıklar ilerlediğinde tedavisi aylar sürebiliyor.

Nurnisr

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kendi kendine yapmış olabileceğini sanmıyorum. Hastalıklı bölge daha sonradan yara olmuş olabilir. Eğer kabuk bağlamıyor ve yara aynı seyrediyorsa veteriner hekime gitmenizde fayda var. Mantar, uyuz gibi hastalıklar ilerlediğinde tedavisi aylar sürebiliyor.
En kısa zamanda veterinere götüreceğim. Mantar ve uyuzda kanama olur mu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Normal şartlarda kanama görülmez ancak bölgedeki yarayı aşındırıp kanamaya yol açabilir.