Tavşanım Uyuzmu?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Bahtiyar

Yeni Üye
Kemirgen Dostu
Merhaba, 2 senedir bizimle olan Bahtiyar adında bir tavşanımız var. Tek başına canı sıkılmasın diye 3 ay önce aynı cins bir tavşan aldık. Yeni tavşanımızın adı Fırfır. Şimdi 3 ay önce almış olduğumuz tavşan 2 aylıktı ve 2 aydır tel kafeste yaşıyordu. Ayağının altında sertleşme vardı aynı tavukların ayağı gibi sert ve kuruydu. Tellerin üstüne bastığı için böyle olduğunu ve zamanla iyileşeceğini düşündük. Aldıktan sonra zaten saldık tavşanı. Artık tellerin içinde yaşamıyor. Şuan 5 aylık ama son 1 aydır ayağının üstüne basamıyor. Neden diye soracak olursanız diğer tavşanla oyun oynayıp ordan oraya zıplıyor. Arka ayak tabanının şimdi hem altı hemde üstü sertleşmeye ve kurumaya başladı.ön ayaklarındada sertleşme başladı. 1 metre yuvasının üstünden atlıyor ve diğer tavşanla oyunlar oynuyordu. Şimdi yuvasından çıkmıyor ve çıksa bile hemen geri giriyor. Yuvasının içi yumuşak halıyla kaplı ve heralde bu yüzden yuvasından çıkmıyor. Havaların soğuk olmasıda etkili olabilir. Demem o ki şuanda biz uyuz hastalığına yakalandık. Şimdi tavşanda ne uyuz hastalığının belirtisi nede tüy dökülmesi var. Sadece ayağının üstüne basamıyor ve canı yanıyor. Geçen hafta ayaklarını çok fazla sıcak su olmayan bir kabın içinde ovalayarak masaj yaptık ve biraz rahatladı. Ama şimdi ailem tavşanda uyuz olduğunu ve bize bulaştığını söylüyor. Şimdi bu tavşan 3 aydır bizde ve biz son 1 aydır bu hastalığa yakalandık. Öylede hergün tavşanı elimize alıp sevmedik. Şimdi tavşanda uyuzmu var yoksa ayağı yaramı? O yüzdenmi basamıyor ayaklarının üstüne. Sakat gibi yürüyor ama sakat değil ayağı acıyor. Son 1 aydır böyle. Daha öncesinde 2 aydır hiçbir sorunu yoktu. Ayağı sertti ama ordan oraya koşup eğleniyordu. Lütfen yardım edin. Veteriner hekime gidecek bütçem şu anlık yok. Açıktan lise okuyorum yaşım 18. Tavşanlarıda birine vermek istemiyorum. Kimsede şuan bu halde onları almaz. Ama ailem ısrar ediyor. Uyuz gerçekten tavşanda varmı? Belirtileri neler. Çaresi nedir? Bizde uyuz hastalığına yakalandık son 1 aydır. Ama ben tavşandan şüphe etmiyorum ve tavşanlarımı kimseye vermek istemiyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Fotoğraflarını çekip atarsanız daha rahat yardımcı olabilirim. Kafes yaraları iyileşmemiş olabilir. Tavşanınız uyuz olsa mutlaka diğer tavşana da geçerdi. Yaraları ayak tabanında mı yoksa tırnak ucu civarında mı gözlemliyorsunuz?

Bahtiyar

Yeni Üye
Kemirgen Dostu
Fotoğraflarını çekip atarsanız daha rahat yardımcı olabilirim. Kafes yaraları iyileşmemiş olabilir. Tavşanınız uyuz olsa mutlaka diğer tavşana da geçerdi. Yaraları ayak tabanında mı yoksa tırnak ucu civarında mı gözlemliyorsunuz?
Fotoğraf çekmeyi deneyeyim. Yuvasından marul ile çıkarmaya çalışayim.

Bahtiyar

Yeni Üye
Kemirgen Dostu

Ekli dosyalar

• IMG_1290.JPG
    IMG_1290.JPG
    257.4 KB · Görüntüleme: 480
  • IMG_1292.JPG
    IMG_1292.JPG
    216.9 KB · Görüntüleme: 463
  • IMG_1291.JPG
    IMG_1291.JPG
    153.7 KB · Görüntüleme: 449

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Veteriner veya bir bilen yardımı olmadan bu işi kökten çözmemiz çok zor. Ayakları bir hayli zedelenmiş, bir kısmına kaka yapışmış. Gönüllü olarak yardımcı olacak birini bulmanız tavşanın sağlığı açısından daha yararlı olacaktır buradan yapabileceğim bir şey maalesef yok.

Bahtiyar

Yeni Üye
Kemirgen Dostu
Veteriner veya bir bilen yardımı olmadan bu işi kökten çözmemiz çok zor. Ayakları bir hayli zedelenmiş, bir kısmına kaka yapışmış. Gönüllü olarak yardımcı olacak birini bulmanız tavşanın sağlığı açısından daha yararlı olacaktır buradan yapabileceğim bir şey maalesef yok.
Uyuz olabilir mi? Ben yara diye tahmin ediyorum. Üstüne basamıyor, çok acı çekiyor. Onu böyle görünce çok üzülüyorum. Çok neşeli bir tavşandı. Veterinere götürmeye çalışacağım. Açıktan lise okuduğum içinde ailemden harçlık felan almıyorum. Ailemde maddi destek vermiyor. Telefonum felanda yok ki satayım. Parasıyla götüreyim. Gönüllü biride çıkmaz gibi geliyor. Bir yandan üniversite sınavına çalışıyorum diğer yandanda tavşanın bu durumuna ne yapabilirim diye kara kara düşünüyorum. Keşke şu hayvanın böyle bir hastalığı olmasa. 2 senedir beslediğim tavşanda en ufak bir hastalık dahi yok. En yakın zamanda götürmeye çalışacağım.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Uyuz mantar gibi hastalıkların teşhisi klinik dışı çok zordur, kesin uyuzdur desem bile hatalı çıkabilirim. Tabii şöyle bir şey var ki uyuz gibi bulaşıcı bir hastalık olsaydı yüksek ihtimalle diğer tavşanınıza da geçerdi. Ailenize sizden önce diğer tavşanınıza geçeceğini söyleyip içlerini rahatabilirsiniz. Tavşanlar için çoğu veteriner yalnızca ilaç parası alıyor en azından teşhis koyup ilaç önerisinde bulunurlar.

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şu an yapabileceğiniz en iyi şey patilerinin temiz kalmasını sağlamak. Çişi ve kakasına temas ettirmemeye çalışın. Deri sağlığını olumlu etkileyecek besinlere yönelin. Başlangıç olarak pelet yemin içerisinde pelet dışı bir besin varsa pelet yemi azaltıp kuru yoncayı arttırabilirsiniz.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, tavşanınızın durumu nasıl?

Bahtiyar

Yeni Üye
Kemirgen Dostu
Merhaba, tavşanınızın durumu nasıl?
Öncellikle yardım ettiğiniz için sağolun. Tavşanın ayak tabanındaki yaralar için veteriner hekim Travazol kremi alıp 15 gün boyunca sabah akşam sürmemi söyledi. Sabah akşam olmak koşuluyla masaj yaparak 15 gün içinde süreceğim. Uyuz içinde insanlar için kullanılan krem uygun dedi. İyileşme sürecini burada paylaşırım. Şimdilik bu kadar. Hayırlı günler.

Semih

Hayvansever
Kopek Dostu
Tavşanınızın son durumu nedir? Ben de merak ettim son halini

Bahtiyar

Yeni Üye
Kemirgen Dostu
Tavşanınızın son durumu nedir? Ben de merak ettim son halini
Tedavinin 4 günü. Gayet iyi gidiyor. Yavaş yavaş iyileşiyor. Eskiden yuvasından çıkmazdı. Şimdi dışarıda geziyor. İnşallah dahada iyi olacak. Tedaviye iyileşene kadar devam edeceğim.

Pamuklatırtıl

Hayvansever
Tavsan Dostu
Merhaba ne yaptınız tavşanınız iyi mi sizin uyuzunuz geçtimi aynısı benim tavsanımada oldu ve banada bulastı karantinadan ve koronavirğsten dolayı doktora gidip tam teşhistede bulunamadık ama uyuz olduğumuzu düşünüyorum tavşanı veterinere götürdük uyuz olduğunu dedi ama ben çok kaşınıyorum arastırmalarımda uyuz olduğumu gösteriyor ne yaptınız bize bir yol gösterebilirmişiniz

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Üye forumdan banlandığından size yanıt veremez. Başlık açıp tavşanınızın fotoğraflarını atarsanız yardımcı olurum.

eladgn

Hayvansever
Tavsan Dostu
tavşanınız mantar olmuş kireçlenmeye benzer beyaz kabuklar oluşmuş tırnak diplerinde mantarda en önemli şey erken tedavi benimde tavşanım mantar oldu tıpkı böyleydi bazı nedenlerden dolayı erken götüremedim bende götürdüğümde ise ilerlemişti mantar agzına burnuna bulaşmıştı 5 ay tedavi gördü mantar bir geçip tekrar başladı kurtulamadı bu süreçte bana ve aileme uyuz olarak bulaştı doktora gittim uyuz ilacı verdi bize o kremi kullandım 1 aya yakın bi sürede tamamen geçti kaşıntı ama bu sefer mantar tavşanımda tekrar başladı bize tekrar bulaştı bu yüzden sorunu kökten çözmek lazım onu çok seviyorum tertemiz bakıyorum ama bu mantar illeti çok zor eğer götüremiyosanız doktora ***** size geç cevap veriyorum belki işinize yaramayacak olurda başına böyle birşey gelen olursa belki yardımım olur temiz tutmaya özen gösterin yıkamayın kesinlikle eğer çok pisse altı sadeece ayaklarını yıkayın ama sonra tekrar iyice kurutun mantar tavşanlarda çok yatkın bir hastalık maalesef nemli bir yerde yaşamamaları gerekiyo mantara sebep oluyor mutlaka kuru olmalı altarı strese girmemeleri gerek ilerleyince tüyleri dökülüyor gözüne burnuna derken heryerini sarıyor ben çok zor zamanlar yaşadım bayağıda uzun yazdım hala bu dertten muzdaribim bende ama atsan atılmıyor satsan satmam zaten sevgi başka bişey sevince herşeyine katlanıyorsun can sonuçta öyle bırakamıyor insan çok para harcadım ilaçları tedavisi derken ama hiç önemli değil yeterki iyi olsun dedim bir türlü iyileşmiyor 3 defa anestezi oldu derisindeki mantarı kazıdı doktor tavşanım bir deri bir kemik kalmıştı krem tedavisi uyguladık bizde **** kullandık ilk önce batikonla temizleyip sonra **** sür dedi her gün her akşam yaptım banada bulaştı yeterki iyileşsin diye bulaşmasını göze aldım 1 aya yakın tüyleri çıktı toparladı gibi oldu sonra tekrar başladı mantar bu sefer toz tablet şeklinde hap verdi suya karıştırıp şırıngayla içirdim 4 hafta sonra tekrar geçiyo gibi oldu ama bu sefer ayaklarında iltihaplı yaralar çıktı bu geçmeyen bir yara haline geldi 3 aydır doktora götürüyorum nedeni mantarmış mantardan oldugunu söyledi yaralar yüzünden yürüyemiyo ilaç verdi yaralar içinde ama bir türlü fayda etmedi diğer tavşanlar gibi yürüyemiyo koşamıyo bu beni mahvediyor hem mantar hemde ayakları yara her akşam ağlıyorum mantarı halen devam ediyor tek isteğim iyi olması doktor istersen uyutalım iyileşmiyo ne yaptıysam oda çok acı çekti sende dedi ama ben bunu yapamam evet acı çekiyor ama ona iğne yaptırıp ölmesini nasıl bekleyeceğim bilmiyorum çk bağlıyım hayvan çok başka bşeymiş doktor eldivenle temizle mantarı bulaşır dedi ben eldivenle bi iş yapamam tırnaklarımla temizledim gece gündüz evet bulaştı ama yeterki iyi olsun istedim çok lanet bişey bu mantar derisine yapışık çıkmıyo bi türlü benim pitim iyileşemedi elimden gelen herşeyi yaptım bu kadar yaşamasına doktor hayret ediyor bu kadar ilaca anesteziye rağmen hayatta ben böyle bişey görmedim diyor o bu kadar yaşamak isterken herşeye rağmen ben onu canından edemem bilmiyorum sözüm herkese hayvan bir oyuncak değil oda bizim gibi bir can lütfen her önüne gelen bilinçsiz kişiler almasın tavşanınıza doktor şart geç yazdım belki çoktan iyileşmiştir inşallah Allah bütün hasta canlılara şifa versin

Moderatör tarafında düzenlendi: