Tavşanım sürekli yalıyor

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanım sürekli bizim ayaklarımızı yüzümüzü ve allerimizi yalıyor başta seviyordur dedim ama çok fazla yapmaya başladı iki adet kalsiyum taşı var ama onlara bakmıyor bile korkmam gereken bir durummu

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
O kadar yalar ki bi yerden sonra bıkkınlık verir, arada dişini falan da sürter. genel olarak sizi sevdiği için koruma içgüdüsü ve bağlanması ile alakalı.

diğer seçenek vitamin eksikliği, tuz eksikliği, mineral eksikliği olabilir. Genelde tuz eksikliği oluyor.

Ben beslediğimde 15 yaşında falandım tavşan o zamandan hatırlıyorum o yogun sevgiyi.
Şimdi ben beslemiyorum ancak kapalı bahcede bakıyoruz tanıdıklar olarka bazı hayvanlara, 1-2 defa gördükten sonra alışırsa hız kesmeden yalamaya devam ediyorlar. tabi evde bakmadıgım için onların bu yalama merakı sevgi mi eksiklik mi bilmiyorum

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
O kadar yalar ki bi yerden sonra bıkkınlık verir, arada dişini falan da sürter. genel olarak sizi sevdiği için koruma içgüdüsü ve bağlanması ile alakalı.

diğer seçenek vitamin eksikliği, tuz eksikliği, mineral eksikliği olabilir. Genelde tuz eksikliği oluyor.

Ben beslediğimde 15 yaşında falandım tavşan o zamandan hatırlıyorum o yogun sevgiyi.
Şimdi ben beslemiyorum ancak kapalı bahcede bakıyoruz tanıdıklar olarka bazı hayvanlara, 1-2 defa gördükten sonra alışırsa hız kesmeden yalamaya devam ediyorlar. tabi evde bakmadıgım için onların bu yalama merakı sevgi mi eksiklik mi bilmiyorum
Bende eksiklik olmasından korkuyorum aynen sürekli ayağımızın etrafında kucağımıza alsak kolumuzda 2 adet mineral taşı aldım ağız damlası var ayrı yeten bı yerde okumuştum çok az ekmek vermek tuz eksikliğini giderir diye onuda yedirdim hala yalıyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ekmek yedirmek çok zararlıdır, asidoza girmesine sebep olabilir. Çoğu tavşan satılan yalama taşlarını kullanmıyor. İç çekirdek veya kuruyemiş benzeri gıda veriyor musunuz?

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ekmek yedirmek çok zararlıdır, asidoza girmesine sebep olabilir. Çoğu tavşan satılan yalama taşlarını kullanmıyor. İç çekirdek veya kuruyemiş benzeri gıda veriyor musunuz?
Arada biz tüketirken dün iki tane çekirdek içi verdim yalama taşları da var onların yüzüne bakmıyor ben görmedim yalarken

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer duvar, yer yalama gibi davranışları da varsa mutlaka vücudunda bir eksiklik vardır. Yalnızca sizin elinizi yalıyorsa tuz ihtiyacını karşılamaya çalışıyor olabilir. Yalama taşını toz halinde yediği sebzelere vs. katabilirsiniz. Bunu yaparken miktarı aşırıya kaçırmamaya ve devamlı vermemeye özen gösterin. Haftada birden fazla vermemenizi öneririm.

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğer duvar, yer yalama gibi davranışları da varsa mutlaka vücudunda bir eksiklik vardır. Yalnızca sizin elinizi yalıyorsa tuz ihtiyacını karşılamaya çalışıyor olabilir. Yalama taşını toz halinde yediği sebzelere vs. katabilirsiniz. Bunu yaparken miktarı aşırıya kaçırmamaya ve devamlı vermemeye özen gösterin. Haftada birden fazla vermemenizi öneririm.
Evet sadece bizi yalıyor teşekkürler bilginiz çok kıymetli

turkkalix

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanım sürekli bizim ayaklarımızı yüzümüzü ve allerimizi yalıyor başta seviyordur dedim ama çok fazla yapmaya başladı iki adet kalsiyum taşı var ama onlara bakmıyor bile korkmam gereken bir durummu
ben tuz taşı aldım ama tuz taşını değil benim elmi yalıyor neden bilen varmı

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
ben tuz taşı aldım ama tuz taşını değil benim elmi yalıyor neden bilen varmı
Öncelikle korkmayın bu bir mineral eksikliği değil, tavsaniniz sizi sevdiği için yaliyor. Bu tavşan dilinde öpücük manasına gelir. Aslında size sevgisini, bağını belli ediyor, sizi tımar ediyor. Normalde tavşanlar sosyal hayvanlardır ve cift/koloni halinde yaşarlar, bagli olan tavşanlar birbirlerini sürekli timar ederler. Burada da tavsaniniz size sevgisini gösteriyor. Ayrıca tavsanlarin o mineral taşlarına hiçbir zaman ihtiyaçları yoktur, gereksiz tuz alırlar, ben açıkçası mineral taşını direkt cope atmanızı öneririm. Ve tavsaninizin sevgisinin tadını çıkarın. 😊
Evet sadece bizi yalıyor teşekkürler bilginiz çok kıymetli
Bu konuyu daha önce görmedim, öncelikle tavşanlar konusunda her türlü soru için bana danisabilirsiniz. Tavsaninizin sizi yalamasinin tek sebebi sevgi göstermesi, bu bir öpücüktur. Kısacası tavsaniniz sizi sevdiği için tımar ediyor. Yukarıda da bir üyeye daha bu durumu detaylı açıkladım bakabilirsiniz. Ayrıca tavsanların mineral taşlarına asla ihtiyacı yoktur, bunlar pazarlama tuzağı ve gereksiz masraflardir.
Kusura bakmayın ama burada yanlış bir bilgi var, tavsanlar mineral eksikliğinden dolayı duvar, yer yapamazlar. Bunu anlamak için tavşan davranışları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Tavşanlarin duvar yalama sebebi eşyalara mekanlara aidiyet hissindendir, kokusu olduğu için oraları yalar. Özellikle de yeri yaliyorsa bu size karşı bir jest yapıldığı anlamına gelir, elinizi yalamakla aynı şeydir. Kısacası bunun iki anlamı var ya kendi işaretli çevresini pekiştirmek için yalar ya da size karşı jest yapar.
Lütfen size karşı küstahlık ettiğimi düşünmeyin ama tavşan yaşamına ömrünü vermiş, tavşan davranışı, eğitimi ve bakımı hakkında oldukça donanımlı ve uzmanlasmis biriyim. Burada olmamın tek nedeni de bu bilgileri paylaşmak ve bu konuda yardım etmek. Çünkü Türkiye kadar başka hiçbir ülkede tavşanlar yanlış bakılmıyor ve bilinmiyor. Çok ciddi bir tavsan cehaleti ile karşı karşıyayız ve bilgiler bile 50 yıllık, çok eski moda bilgilerdir, doğru olmadığı ispatlanmış bilgilerdir. Maalesef mineral olayı da bunlardan biri, örneğin verdiğiniz kalsiyum taşları(mineral taşları aslında kalsiyum taşıdır) aslında çok tehlikeli. Çünkü tavşanlar zaten diyetlerinden ötürü yüksek kalsiyumlu beslenen hayvanlardır. Bu yüzden tavsanlarin sık sık böbrek taşı, mesane çamuru veya kumu dökme olasılığı vardır ve bu tavsanlarda çok çok yaygındır. Bu mineral taşları bu hastalığa yakalanmalarini daha çok arttırır. İnanın bana tavsanlarin bu taşlara hiç ihtiyacı yok.

Son düzenleme:

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Lütfen tavşanlar hakkında benimle konuşmak isteyen, soruları olanlar olursa beni etiketleyerek bana ulaşsın, her konuda yardımcı olmak isterim.

Zelişş

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@KCG, sürekli tavşanım yalıuor bu nornal inden fazla olmaya başladı sebebi ne olabilir. Daha 2 aylık. Bana geleli 1 hafta oldu

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@KCG, sürekli tavşanım yalıuor bu nornal inden fazla olmaya başladı sebebi ne olabilir. Daha 2 aylık. Bana geleli 1 hafta oldu
Tavsaniniz kendini mi sürekli yalıyor, yoksa sizi mi sürekli yalıyor? Ya da her ikisi de mi?

Şimdi normal ve anormal ayrimini iyi yapmak gerekiyor. Tavşanlar kendilerini sık sık yalayarak timar ederler, aynı kediler gibi. Ve gerçekten Tavşanlar çok hijyeniklerdir.

Bir diğer sebep tavsanlarda katı hiyerarşik sistem ve bağlanmadır. Eğer tavsaniniz sizi sık yalıyorsa bu sizi sevdiğini ve bağlı olduğunu gösterir.

Fakat tavsaniniz aşırıya varan derecede kendini yalıyorsa bu ya canının sıkıldığını ya da altta başka bir hastalık yattığını gösterir. Aşırı yalama aynı zamanda kendi kendini yaralamaya veya kürkün kasıtlı olarak çiğnenmesi ve koparılması olan kelliğe dönüşebilir.

Tavsanlarda aşırı yalama, parazitlerin, yaraların veya mantar enfeksiyonlarının bir işareti olabilir. Tavşanınızın vücudunun bir kısmına özellikle dikkat ettiğini fark ederseniz, bölgeyi yakından inceleyin. Deride herhangi bir lezyon, çarpma, kesik, morluk veya renk değişikliği var mı?

Son düzenleme:

KCG

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bizi yalıypr hemde baya. 2 gündür aşırı çok.
Yukarıdaki cevabimi güncelledim, detaylı bir cevap yazdim tekrar okuyabilirsiniz.

Eğer dediğiniz gibiyse bu sizinle bag kurduğunu veya sizin hiyerarsinizi kabul ettiğini gösterir. Bence bunun tadını çıkarın, bu çok özel bir tavşan öpücüğüdür. :)

Ve not olarak eklemek isterim ki "tuz eksikliği " diyenlere bakmayın ve gereksiz yere de tuz yalama taşı satın almayın. Bunun tuz ile ilgisi yoktur, bu biraz demode eski bir görüştür.

Zelişş

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yukarıdaki cevabimi güncelledim, detaylı bir cevap yazdim tekrar okuyabilirsiniz.

Eğer dediğiniz gibiyse bu sizinle bag kurduğunu veya sizin hiyerarsinizi kabul ettiğini gösterir. Bence bunun tadını çıkarın, bu çok özel bir tavşan öpücüğüdür. :)

Ve not olarak eklemek isterim ki "tuz eksikliği " diyenlere bakmayın ve gereksiz yere de tuz yalama taşı satın almayın. Bunun tuz ile ilgisi yoktur, bu biraz demode eski bir görüştür.
Daha önce hiç bakmadığım için aşırı çok araştırıyorum ilk defa bir canlı besliyorum. Bu yüzden en ufak detayı beni endişelendiriyor 😊 sadece beni değil tüm ailemi aşırı derecede yalıyor. Bu sevgi gösterisiyse çok iyi 😊