TAVŞANIM İSHAL VE DURGUN

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Arkadaşlar dün 2 aylık tavşanıma tuvalet eğitimi vermek için ona kafesten büyük bir alan yaptık alalı 15 20 gün oluyor ve bı odayı ona ayirmistik geldiği günden beridir az önce gittiğimde tam ishal kadar deil ama ona benzer cıvıklikta dışkılama yapmış ve beni görünce zıplayan hayvan yerinden kalmıyor bile boş boş bakıyor kucağıma alıyorum direk yatıyor strese mı girdi sizce başka birşey mi var eğitimi bırakmam mı lazım lütfen yardım edin ölecek diye korkuyorum 😭

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavru tavşanlarda ishal çok ciddi bir durumdur. Acilen veterinere gitmeniz gerekir. Verdiğiniz bir besinden dolayı ishal olmuş olabilir. Veterinere gitmek için bir gün bile gecikmemelisiniz.

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavru tavşanlarda ishal çok ciddi bir durumdur. Acilen veterinere gitmeniz gerekir. Verdiğiniz bir besinden dolayı ishal olmuş olabilir. Veterinere gitmek için bir gün bile gecikmemelisiniz.
Bulunduğum ilcede veteriner yok maalesef var ama tavşan bilgisi yok merkeze gitmem de çok zor ama besin herzamnki yedikleri yaptığımız alanda hiç durmak istemedi dün sizce stresmi çıkardım o alandan tekrar odasında ama hala yatıyor kalkmıyor ilk geldiği günde ishaldi 2 gün sürdü sonra düzelmişti 😔

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğitimden dolayı ishal olduğunu sanmıyorum. Dün ne yediğini ve gün içinde neler yaptığını söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Yoncanın veya mamanın eskimiş olması, sulu gıdalar yemiş olması, yememesi gereken yalnızca insanlara uygun gıdalardan tüketmiş olması ishal olmasına sebep olabilecektir.

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Eğitimden dolayı ishal olduğunu sanmıyorum. Dün ne yediğini ve gün içinde neler yaptığını söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Yoncanın veya mamanın eskimiş olması, sulu gıdalar yemiş olması, yememesi gereken yalnızca insanlara uygun gıdalardan tüketmiş olması ishal olmasına sebep olabilecektir.
Kendi herzamnki yeminden hariç önüne çayır otu ve biraz yonca koymuştum başka hiç bir gıda vermedim ulaşabileceği yerlerde gıda yok bide suyu var sabah çok iyiydi 1 saat önce böyle oldu

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İshalinin fotoğrafını atabilir misiniz ne durumda? Koku var mı? Karnında bir sertlik var mı?

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu

Ekli dosyalar

• 16005959460362434020633439992456.jpg
    16005959460362434020633439992456.jpg
    368.1 KB · Görüntüleme: 37
  • Screenshot_20200920-125808.png
    Screenshot_20200920-125808.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 46

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet kokusu var karnı şiş değil bide ben bı arkadaşımın tavsiyesi üzerine kuru şampuan almıştım ama onu sürekli kullanıyorum ondan dolayı birşey olmuş olabilir mi tarihi gecik deil sampuanin

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kuru şampuanı yalamışsa zehirlenmiş olabilir. Tavşan kuru şampuanı mı kullanıyorsunuz?

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet patimaxin kuru şampuanı kemirgenler için ama daha önceki kullandığım gibi kullandım 😔

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanların kuru şampuana veya yıkanmaya ihtiyacı yoktur. İshali çok ilerlemiş gibi durmuyor. Birkaç saat besin tüketmesine izin vermeyin, yalnızca su içsin. Daha sonra ishalinin devam edip etmediğini gözlemleyin. Eğer ishali devam ediyorsa küçük bir parça kurumuş ekmek verebilirsiniz. Ekmeğin kesinlikle taze olmaması gerekir. Tamamen sertleşmiş ekmek ishaline iyi gelecektir, yalnızca küçük bir parça verilmelidir fazlası zarardır. İshalin sebebi farklı bir hastalıksa kesinlikle bir veteriner hekim muameselesi gerekir, ekmekle çözüme ulaşılamaz.

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanların kuru şampuana veya yıkanmaya ihtiyacı yoktur. İshali çok ilerlemiş gibi durmuyor. Birkaç saat besin tüketmesine izin vermeyin, yalnızca su içsin. Daha sonra ishalinin devam edip etmediğini gözlemleyin. Eğer ishali devam ediyorsa küçük bir parça kurumuş ekmek verebilirsiniz. Ekmeğin kesinlikle taze olmaması gerekir. Tamamen sertleşmiş ekmek ishaline iyi gelecektir, yalnızca küçük bir parça verilmelidir fazlası zarardır. İshalin sebebi farklı bir hastalıksa kesinlikle bir veteriner hekim muameselesi gerekir, ekmekle çözüme ulaşılamaz.
Teşekkür ederim önceki ishalinide bı parca kurumuş ekmekle düzeltmiştim zaten şuan hiç birşey yemiyor teşekkür ederim yardımlarınız için 🙏

Alex'in annesi

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Gülce hanım tavşanım ishal şuan azaldı sabahki kadar sık deil ve sıvı ama sabahki sulu bir sıvı şeklindeydi şuan o sulu deil ama sıvı ama hiç birşey yemiyor öyle gözleri kısık tüylerini kabarıp oturuyo ve okadar fazla yaptiki sabah çok fazla kirlendi ne yapcam bilmiyorum o öyle oldukça ben eriyorum alışık değilim yerinde sabit kalmasına hep üstüme atlardi sesimi duyması yeterdi veterinere de goturemiyorum maalesef okadar imkansizliklarla dolu bir ilcedeyim napcam sizce sabaha onu ölmüş bulur muyum çok korkuyorum ilk defa bı evcil hayvanım oldu kendimi suçlu hissediyorum el kadar hayvana bakamıyorum 😭