Tavşan yaşı ve üreme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavsan yaşıyla ilgili olarak tahminde bulunabileceğinizi yazmışsınız bir üyenize
Benim 2 adet lop tavsanim var. Bana geldiğinde 7 aylık demişlerdi ve bana geldi 5 ay oldu ama hala yavru alamıyorum. Acaba yaşını mi yanlış biliyoruz? Bu arada dışı tavsanim gurk gurk esiyor 😃

Çözüm
Dişiler çiftleşmek istediklerinde bu tarz sesler çıkarabilirler. Dişi çiftleşmeye hazır ancak erkek kızgınlığa girmediğinden çiftleşme gerçekleşmiyor yüksek ihtimalle. Bir iki ay daha beklemenizi öneririm, hâlâ çiftleşmiyorlarsa erkeğin testislerini bir veteriner kliniğinde kontrol ettirmenizde fayda var.

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mrb, sonunda lop tavsanim doğum yaptı 😍
Ama sadece 1 tane ve hala gurk sesi çıkartıyor. Bana anormal gelen 1 tane doğurması. Acaba annenin ilk dogumu olduğu için hepsini çıkartamamış olabilir mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Doğum gün boyu devam edebilir. Yavruya ve yuvaya kesinlikle temas etmeyin, annenin su tüketimine özen gösterin. İlk doğumlarda az sayıda yavru alınması oldukça normaldir. Bir de yavruların farklı yere doğması ihtimaline karşı alan kısıtlaması yapmanızı öneririm.

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Doğum gün boyu devam edebilir. Yavruya ve yuvaya kesinlikle temas etmeyin, annenin su tüketimine özen gösterin. İlk doğumlarda az sayıda yavru alınması oldukça normaldir. Bir de yavruların farklı yere doğması ihtimaline karşı alan kısıtlaması yapmanızı öneririm.
2 gün oldu doğum gercekleseli. Anne gayet hareketli, suya pek dokunmamışlar. 1 tane doğması normal diyorsaniz başka sıkıntı görünmüyor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Karın şişliği indi mi? Nadir de olsa 1 tane doğabiliyor, beslenmesine biraz daha dikkat edin derim özellikle maydanoz vermeyin. :)

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şişliği biraz daha var gibi ama hoplayıp zıplayabiliyor, tabi birde homurdanmasi var 😤
Gurk gurk edip edip duruyo 😁
Roka ve tere veriyorum bu sıralar 😬

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mrb, sonunda tavsanim doğurdu ama sadece 1 tane 😂
Bugün 16 günlük oldu. Az kuru yem verdim yemeye başladı az az. Merak ettiğim ne zaman elime alabilirim ve anneden ne zaman ayırabilirim.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
En az 60 gün emmesi gerekir. 60 günün sonunda 15 gün daha tutarsanız bebek açısından daha sağlıklı olur. Tüylenip dışarıda dolaşmaya başladıktan sonra dokunabilirsiniz. :)

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Valla zaten yerinde duramıyor. Hopluyor zıplıyor. Yuvası biraz çukur, çıkmak için baya bi tırmanıyor.

Ekli dosyalar

• 20210121_191342.jpg
    20210121_191342.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 21

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
O zaman sevmeye başlayabilirsiniz, hayırlı olsun sağlıkla büyür umarım. :)

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
1 dişi 1 erkek lop tavsanim vardı. Yanlarına 2.bir dişi aldım ve sonrasında ilk dişinin tüyleri alabuga oldu. Sanki saç kıran gibi hatta bazı yerlerinde yara var. Zaman zamanda alanlarında kan vardı. Acaba hastalık mi var yoksa dişiler arasındaki kavgadan mi kaynaklı

Ekli dosyalar

• 20210219_190115.jpg
    20210219_190115.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 12
  • 20210219_190108.jpg
    20210219_190108.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 12

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yerini değiştirmediyseniz 3 tavşanı kaldırabilecek kadar geniş bir alana sahip değilsiniz, bu sebeple tavşanlar aralarında alan kavgası yapıyor olabilirler. Bu sırada birbirlerinin tüyünü yolmuş ve canlarını yakmış olabilirler. Eğer anlaşamıyorlarsa tavşanları ayrı yerlerde tutmanız gerekir.

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yerini değiştirmediyseniz 3 tavşanı kaldırabilecek kadar geniş bir alana sahip değilsiniz, bu sebeple tavşanlar aralarında alan kavgası yapıyor olabilirler. Bu sırada birbirlerinin tüyünü yolmuş ve canlarını yakmış olabilirler. Eğer anlaşamıyorlarsa tavşanları ayrı yerlerde tutmanız gerekir.
Yanı hastalık olma ihtimali düşük demi, resim attım ama