Tavşan yaşı ve üreme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavsan yaşıyla ilgili olarak tahminde bulunabileceğinizi yazmışsınız bir üyenize
Benim 2 adet lop tavsanim var. Bana geldiğinde 7 aylık demişlerdi ve bana geldi 5 ay oldu ama hala yavru alamıyorum. Acaba yaşını mi yanlış biliyoruz? Bu arada dışı tavsanim gurk gurk esiyor 😃

Çözüm
Dişiler çiftleşmek istediklerinde bu tarz sesler çıkarabilirler. Dişi çiftleşmeye hazır ancak erkek kızgınlığa girmediğinden çiftleşme gerçekleşmiyor yüksek ihtimalle. Bir iki ay daha beklemenizi öneririm, hâlâ çiftleşmiyorlarsa erkeğin testislerini bir veteriner kliniğinde kontrol ettirmenizde fayda var.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Cinsiyetlerini kontrol etmiş miydiniz? Bir de fotoğraflarını atarsanız daha iyi yardımcı olurum.

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet, 1 dişi 1 erkek. Aslında petshopcu birşey söyledi ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Ekli dosyalar

• 20201224_070014.jpg
    20201224_070014.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Fotoğraftan kaynaklı da olabilir ama bana biraz daha büyüyebilirler gibi geldi, henüz 1 yaşına basmamış olabilirler. Öncelikle cinsiyetlerini kontrol etmenizi öneririm. Erkek 7 aydan büyükse testisleri penisinin üzerinde belirgindir. Testisleri henüz yeterince belirginleşmemişse daha zamanınız var demektir.

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ben açık yazamamıştım.
Testisleri belirgin ama boş gibi, petshopcu penisinin biraz daha büyümesi gerektiğini söylemişti. Sizin soylediklerinizle uyuşuyor. Peki dişinin gurk sesi çıkarması neden?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dişiler çiftleşmek istediklerinde bu tarz sesler çıkarabilirler. Dişi çiftleşmeye hazır ancak erkek kızgınlığa girmediğinden çiftleşme gerçekleşmiyor yüksek ihtimalle. Bir iki ay daha beklemenizi öneririm, hâlâ çiftleşmiyorlarsa erkeğin testislerini bir veteriner kliniğinde kontrol ettirmenizde fayda var.

Çözüm

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Cok tşk ederim. Faydalı bilgiler verdiniz. Allah razı olsun. Bu arada sizin asıl işiniz ne? Yanı veteriner, petshop? Bu kadar detaylı bilgiye sahib olduğunuza göre bunlardan biri olmalısınız.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Zootekni ve veteriner teknikerliği okuyorum ama daha önce elliye yakın tavşan besledim, hepsini onlardan öğrendim. :)

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Başarılar dilerim. 50 side duruyor mu? 🤔😀
Ben daha önce normal tavşan beledim. Onları verdim 5 ay önce lop aldım. Bunlardan da yavru almak istiyorum ama henüz kısmet olmadı. Birde yediğim pençelerin hesabı yok 🥺

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hem devamlı sahiplendirme yaptığım için hem de dışarıdan devamlı tavşan geldiği için çiftlikte sayı hep değişiyordu. En fazla 30 tavşanı bir arada bakabildim. :D Daha sonra çiftliğimi kurduğum alanı daraltmam gerekti, ben de rahatlarını bozmayacakları yerlere sahiplendirdim hepsini. :)
Zorla kucağınıza almazsanız tırmalamazlar. Yavru tavşan bile elinize aldığınızda her yerinizi çizik içinde bırakır. Onun yerine kucağa çıkma eğitimi vermenizi öneririm. :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
@Minik Tavşi bir tavşanını sahiplendirecekti ama sahiplendirdi mi bilmiyorum. Şu an benim sahiplendireceğim tavşanım yok maalesef. :)

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavru alacaksanız çok dikkat edin derim, hem anne baba 2-3 ayda bir çiftleşir hem de yavrular kendi aralarında çiftleşmeye başlar. Böyle böyle bir bakmışsınız 1 senede 100 tavşanınız olmuş. :D Dişinin sağlığı için 6 ayda bir çiftleştirmeniz en iyisi olur.
Bu arada tavşanlar soğuğa hiç dayanamaz, mümkünse tuvalet eğitimi verip eve alın. Hiç olmazsa balkona ısıtıcı koyun ki soğuktan ölmesinler. Dişi hamile kalırsa mutlaka eve koyun, bebekler tüysüz doğduğu için hafif serinliğe bile dayanamıyorlar.

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Bende çok merakıyım ama böyle bilgi alış verişi yapabileceğim kimse yok etrafında. Neyse sohbet güzel ama sizi meşgul etmeyeyim daha fazla