Tavşan yaşı ve üreme

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Ahmet_BAŞARAN

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavsan yaşıyla ilgili olarak tahminde bulunabileceğinizi yazmışsınız bir üyenize
Benim 2 adet lop tavsanim var. Bana geldiğinde 7 aylık demişlerdi ve bana geldi 5 ay oldu ama hala yavru alamıyorum. Acaba yaşını mi yanlış biliyoruz? Bu arada dışı tavsanim gurk gurk esiyor 😃

Çözüm
Dişiler çiftleşmek istediklerinde bu tarz sesler çıkarabilirler. Dişi çiftleşmeye hazır ancak erkek kızgınlığa girmediğinden çiftleşme gerçekleşmiyor yüksek ihtimalle. Bir iki ay daha beklemenizi öneririm, hâlâ çiftleşmiyorlarsa erkeğin testislerini bir veteriner kliniğinde kontrol ettirmenizde fayda var.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hastalık olsaydı yüksek ihtimalle diğer tavşanlarda da görülürdü. Ayırıp gözlemlemek lazım.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tüyleri dökülen tavşanı biraz daha iyi beslemenizi öneririm. Nasıl besliyorsunuz?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mısır ve ekmek çok zararlı kesinlikle vermemelisiniz. Alerji durumu tetiklerse iyileşme olmaz.
Kuru mama olarak yalnız pelet yem (kuzu yemi) ve yaş olarak da ara sıra sebze-meyve vermelisiniz. Bu şekilde daha sağlıklı olurlar ve olası hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür.