Tavşan yaşı , ayı nasıl anlaşılır

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Tavşim 3 aylık diye biliyorum ama internette araştırma yaptım 3 aylıktan küçük gibi veteriner hekiminiz 2.5 3 civarı gibi demişti merak ediyorum ona sebze meyve verebilmem için ayını bilmem lazım diye 🤷

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yavruyken sebzelere ve yeşilliklere alıştırmanızı tavsiye ederim. 6. aydan sonra vermeye başlandığında çoğunlukla ishal oluyorlar. Su içeriği düşük, posalı gıdalarla başlayabilirsiniz. Brokoli, 1-2 dilim havuç, kereviz yaprağı, ıspanak gibi besinler yavruyken de az miktarda olması şartıyla verilebilir.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yaşına gelecek olursak, fotoğrafını atarsanız tahmin de bulunabilirim ancak kesin bir şey söylemek her zaman için mümkün değildir.

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu

Ekli dosyalar

• IMG_20201011_212302.jpg
    IMG_20201011_212302.jpg
    292.6 KB · Görüntüleme: 296
  • IMG_20201005_210915.jpg
    IMG_20201005_210915.jpg
    210.1 KB · Görüntüleme: 276
  • IMG_20201005_210915.jpg
    IMG_20201005_210915.jpg
    210.1 KB · Görüntüleme: 280
  • IMG_20201007_133224_291.jpg
    IMG_20201007_133224_291.jpg
    258 KB · Görüntüleme: 291
  • IMG_20201007_133224_291.jpg
    IMG_20201007_133224_291.jpg
    258 KB · Görüntüleme: 313

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Yavruyken sebzelere ve yeşilliklere alıştırmanızı tavsiye ederim. 6. aydan sonra vermeye başlandığında çoğunlukla ishal oluyorlar. Su içeriği düşük, posalı gıdalarla başlayabilirsiniz. Brokoli, 1-2 dilim havuç, kereviz yaprağı, ıspanak gibi besinler yavruyken de az miktarda olması şartıyla verilebilir.
Veriyorum ama çok küçük armut çok seviyorum okadar küçük veriyorum ki korkudan arada çok ufak bı parca salatalık veriyorum çok vermeye de korkuyorm 2 cm falan bişe veriyorum

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Verdiğiniz gıdalar çok sulu, yetişkin tavşanlara verilirken bile çok dikkatli olunmalıdır. Dediğim gibi su oranı yüksek olmayan gıdaları tercih etmelisiniz. Karpuz, kavun, salatalık, maydanoz, marul gibi besinler verilirken çok dikkatli olunmalıdır.

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Verdiğiniz gıdalar çok sulu, yetişkin tavşanlara verilirken bile çok dikkatli olunmalıdır. Dediğim gibi su oranı yüksek olmayan gıdaları tercih etmelisiniz. Karpuz, kavun, salatalık, maydanoz, marul gibi besinler verilirken çok dikkatli olunmalıdır.
Okadar minik veriyorum ki tadı ağzında kaliyordur sadece😊 oda haftada bir defa ama vermeyeyim öyleyse. Sizce kaç aylıktır şuan sürekli bir keşif içerisin de çok hareketli onunla oyun oynarken ben yoruluyorum beni kovalıyor sıçrayarak ve sürekli biseyleri kemirme eğiliminde ve daha yeni bı yerlere atlamayı veya biseyleri üzerinden atlamayi keşfetti ve cesaretlendi biraz yüksek birşeyin üzerinden koltuga atlıyor ama henüz inmeye cesareti yok 😊bende izin vermiyorum zaten ayağı faln kırılır diye.

Son düzenleme:

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
2,5-3 aylık duruyor. Gelişimi açısından beslenmesine biraz daha özen göstermenizi öneririm. Pet shop gibi bir yerden aldıysanız besinsiz kalmış olabilir.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanlar 1 metreden daha yükseğe zıplayabilirler. Bu konuda endişeniz olmasın. Yer çok sert olmadığı sürece sorun olmayacaktır.

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Tavşanlar 1 metreden daha yükseğe zıplayabilirler. Bu konuda endişeniz olmasın. Yer çok sert olmadığı sürece sorun olmayacaktır.
Zeminde halı yok o yüzden çekiniyorum petshoptan almadım ama sahiplendiğim yerin çok tavşanı olduğu için eminim özel ilgilenmemislerdir beslenmesi için öneriniz var mı kusura bakmayın sizede çok soru soruyorum ama 🙏 birde şey size daha öncede danışmıştım bu tavşanım yem beğenmiyor diye sadece kuru ot seviyor ve yeminde seçtiği bir kaç parça birşey sizin alın dediklerinizi. Bazılarını bulamadım ama bulduklarımi yiyor

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Yemesine çok sevindim ama çok sağlıklı bir beslenme şekli değil, yalnızca pelet yeme alıştırmayı denemeniz onun sağlığı için daha yararlı olur. :) Yavruluk döneminde olmasa bile yetişkinlik döneminde pelet yemi tekrar deneyin derim.
Şimdilik yukarıda yazdıklarımla başlayabilirsiniz. 2 günde bir küçük parçalar şeklinde; 1-2 dilim, 1-2 yaprak verebilirsiniz. Özellikle ıspanak ve brokoliyi vermenizi tavsiye ederim. Gelişmelerine büyük katkı sağlıyor, çok da seviyorlar.
Şimdilik meyve için erken, önceliğiniz yeşillikler ve sebzeler olsun. Eğer asma yaprağı bulabilirseniz asma yaprağı ve gül de verebilirsiniz, çok severler. Aşırıya kaçmadığınız sürece ishal riski de yoktur. :)

Minik Tavşi

Hayvansever
Kus Dostu
Yemesine çok sevindim ama çok sağlıklı bir beslenme şekli değil, yalnızca pelet yeme alıştırmayı denemeniz onun sağlığı için daha yararlı olur. :) Yavruluk döneminde olmasa bile yetişkinlik döneminde pelet yemi tekrar deneyin derim.
Şimdilik yukarıda yazdıklarımla başlayabilirsiniz. 2 günde bir küçük parçalar şeklinde; 1-2 dilim, 1-2 yaprak verebilirsiniz. Özellikle ıspanak ve brokoliyi vermenizi tavsiye ederim. Gelişmelerine büyük katkı sağlıyor, çok da seviyorlar.
Şimdilik meyve için erken, önceliğiniz yeşillikler ve sebzeler olsun. Eğer asma yaprağı bulabilirseniz asma yaprağı ve gül de verebilirsiniz, çok severler. Aşırıya kaçmadığınız sürece ishal riski de yoktur. :)
Evet asma yaprağı evimde Dr var bunu söylediğiniz için çok teşekkür ederim pelet yemide denicem 1 2 ay sonra tekrar 🙏😊

halil1968

Hayvansever
Kemirgen Dostu
IMG_20210410_152635.jpg
BU TAVŞANLAR KAÇ AYLIK ACABA?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ortalama 2 aylık gibi görünüyorlar. Bu arada karışık yem yerine yalnız pelet vermenizi tavsiye ederim. Bu şekilde daha sağlıklı büyümüş olurlar :)