Tavşan Tüyleri

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanımın ensesinde tüyler tamamen dökülmüş sebebi ne olabilir? Yapmam gereken herhangi bir şey var mı ya da veterinere götürmeli miyim?
856A6C6C-B724-4394-9B29-9F04D0787970.jpeg

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mutlaka veteriner hekim görmeli ve tedaviye başlamalıdır. Parazit kaynaklı böyle bir durumla karşılaşıyor olabilirsiniz. Derisinde kabuklanma, yaralar var mı?

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Mutlaka veteriner hekim görmeli ve tedaviye başlamalıdır. Parazit kaynaklı böyle bir durumla karşılaşıyor olabilirsiniz. Derisinde kabuklanma, yaralar var mı?
herhangi bir kabuklanma veya yara yok sadece o kısmı fotoğraftaki gibi ayrıca kulakları da kaşınıyor sürekli olarak gözlemliyorum yaklaşık 3-4 gündür kulaklarını kaşıyor aşırı olarak bağlantılı olabilir mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet bağlantılı olabilir. Bu durum aynı zamanda alerji kaynaklı da olabilir. Eğer karışık yem kullanıyorsanız yemin içerisindeki gıdalar alerji yapıyor olma ihtimali de var. Kaşınan bölgelerde siyah noktalar veya küçük böcekler görebiliyor musunuz?

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Evet bağlantılı olabilir. Bu durum aynı zamanda alerji kaynaklı da olabilir. Eğer karışık yem kullanıyorsanız yemin içerisindeki gıdalar alerji yapıyor olma ihtimali de var. Kaşınan bölgelerde siyah noktalar veya küçük böcekler görebiliyor musunuz?
evet karışık yem kullanıyorum. gün içerisinde sürekli olmasa da belirli saatlerde az miktarda veriyorum. ve hayır kaşınan yerlerinde herhangi bir leke ya da böcek yok. yeminden dolayıysa nasıl bir yol izlemeliyim?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Karışık yem tavşanlar için oldukça zararlıdır. Kademeli olarak tek çeşit pelet yeme geçmenizi öneririm. Kuru ot olarak da çayır otu+saman ve ara sıra kuru yonca verebilirsiniz. Mama geçişi sonrasında tüylerinde ve kaşıntısında gelişme olursa sorun mama kaynaklı demektir.

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Karışık yem tavşanlar için oldukça zararlıdır. Kademeli olarak tek çeşit pelet yeme geçmenizi öneririm. Kuru ot olarak da çayır otu+saman ve ara sıra kuru yonca verebilirsiniz. Mama geçişi sonrasında tüylerinde ve kaşıntısında gelişme olursa sorun mama kaynaklı demektir.
marka fark ediyorsa önerebileceğiniz bir yem markası var mı peki? ayrıca bugün veterinere götürmeyi planlıyordum, yine de götüreyim değil mi?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Elbette bir veteriner hekimin yakından inceleyip tedavi koyması çok daha faydalı olur. Biz buradan yalnız fotoğrafı gördüğümüz için kesin budur deme gibi bir şansımız yok.
Marka olarak Versele Laga Complete almanızı tavsiye ederim. :)

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Elbette bir veteriner hekimin yakından inceleyip tedavi koyması çok daha faydalı olur. Biz buradan yalnız fotoğrafı gördüğümüz için kesin budur deme gibi bir şansımız yok.
Marka olarak Versele Laga Complete almanızı tavsiye ederim. :)
ilginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim🐰🌸

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim, gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz çok seviniriz. Bir sorunuz olursa hiç çekinmeden sorabilirsiniz.🤗🐾

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Rica ederim, gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz çok seviniriz. Bir sorunuz olursa hiç çekinmeden sorabilirsiniz.🤗🐾
Merhaba, tavşanımı bugün veterinere götürdüm ve ne yazık ki mantar olduğunu öğrendim😢 Ecosin isimli bir kapsül verildi. Suda eritip üzerine sıkmam gerekiyormuş. Sizin önerebileceğiniz herhangi bir şey var mıdır acaba bununla ilgili?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ecosin yüksek ihtimalle sonuç verir. Şu an için farklı bir uygulama yapmayın derim. Beslenmesine, kafes hijyenine çok dikkat etmenizi öneririm. Gerekirse mantar iyileşene kadar vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Ecosin yüksek ihtimalle sonuç verir. Şu an için farklı bir uygulama yapmayın derim. Beslenmesine, kafes hijyenine çok dikkat etmenizi öneririm. Gerekirse mantar iyileşene kadar vitamin takviyesi yapabilirsiniz.
Kafeste tutmuyorum aslında odamda serbest yaşıyor arada sırada da bahçemize çıkartıyorum. Ve Ecosini uyguladıktan sonra yalıyor kendisini bir zararı olur mu engel olmaya çalışıyorum ama illaki yalıyor yani?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kafes kullanmamanıza çok sevindim. :) O hâlde tuvalet kabının hijyenine, dolaştığı bölgelere çok dikkatin edin derim. Ecosini nasıl uyguluyorsunuz?

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kafes kullanmamanıza çok sevindim. :) O hâlde tuvalet kabının hijyenine, dolaştığı bölgelere çok dikkatin edin derim. Ecosini nasıl uyguluyorsunuz?
Sıcak suyun içinde çözünüyor daha sonra bir sprey şişesinin içerisine koyup sıkıyorum. Aynı zamanda yemek falan da veriyorum yalamaması için ama engel olamıyorum🙂 Birde vitamin demiştiniz önerebileceğiniz bir vitamin var mı?😊