Tavşan Gebelik Süreci

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, tavşanımı yaklaşık bir hafta kadar önce çiftleştirdim ancak gebelik süreciyle alakalı ne yapmam gerektiği hakkında bilgim az. Rica etsem bana bu süreç hakkında bilmem gerekenleri anlatır mısınız? Ayrıca ona nasıl bir ortam hazırlamalıyım bu konu hakkında da bilgiye ihtiyacım var ☺️

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Size detaylı bilgiyi en sağlıklı verebilecek kişilerden bir tanesi @Gülce diyebilirim. Kemirgenler hakkında da oldukça bilgili birisidir.

Ayrıca eğer yavru tavşanınız doğduğunda size güzel bir rehbet olacak bir makale paylaşıyorum.

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
makale için teşekkür ederim☺️ benim gebelik süreci hakkında bilgiye ihtiyacım var

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Hamilelik süreci boyunca vitamin, protein alımına çok dikkat etmelisiniz. Pelet yemine ek olarak düzenli olarak sebze, meyve, yeşillik vermenizi tavsiye ederim. Bu süreçte strese girmemesine, mutlu olduğu koşullarda bakılmasına özen gösterin. Doğuma bir hafta kala alan kısıtlaması yapmalısınız, alan kısıtlaması yapmazsanız tavşanınız aklınıza dahi gelmeyecek bir yere doğum yapabilir. Hem bebeklerin rahat etmesi için hem de annenin stressiz doğum yapması için üç tarafı kapalı ve bir tarafı anne tavşanın girebileceği kadar açık doğum kutusu hazırlamalısınız. Bunun dışında aklınıza takılan bir soru varsa cevaplayabilirim. :)

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
tavşanım geldiği ilk günden beri hep serbest yaşıyor ve kapalı kalmaktan hiç hoşlanmıyor ona nasıl alan kısıtlaması yapabilirim durur mu ki?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kafese kapatmak yerine gezme alanını bir odayla sınırlayabilirsiniz. Son haftalarında zaten fazla gezmek istemeyecektir. :)

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
tamamdır çok teşekkür ederimmm🤗🤗 ayrıca daha detaylı bilmem gerektiğini düşündüğünüz bilgilerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim☺️

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanınızı tek bakıyorsanız dikkat etmeniz gereken pek bir şey yok açıkçası. Beslenmesine, sağlığına ve çevre hijyenine dikkat etseniz yeter. :)

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanınızı tek bakıyorsanız dikkat etmeniz gereken pek bir şey yok açıkçası. Beslenmesine, sağlığına ve çevre hijyenine dikkat etseniz yeter. :)
@Gülce Merhaba tekrardan☺️tavşanımın doğum yapmasına 2 hafta kadar bir süre kaldı ancak doğuma yaklaştıkça durgun olmasını beklerken aşırı saldırganlaştı yürüyoruz ayaklarımıza saldırıyor halıyı kazımaya çalışıyor bir şeyleri dağıtıyor🙁hamile olduğundan da emin değilim aslında çiftleştirme öncesi aşırı hırçındı. araştırmalarıma göre çiftleştikten sonra erkek tavşan kendisini yere atınca çiftleşme gerçekleşmiş oluyormuş bu durum oldu bu yüzden hamile olduğunu düşünüyorum ve tavşanım da sakinleşmişti. arada bahçeye çıkartıyorum hala ama erkek tavşan hiç rahat vermiyor bu yüzden asabileşmiş olabilir mi? ya da başka bir sebebi olabilir mi? ne yapmalıyım?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Dişi tavşan muhtemelen strese girdiği için bu davranışı sergiliyordur. Doğum yapacak bir yer arıyorsa, yuva hazırlamaya çalışıyorsa da aynı davranışı gözlemleyebiliriz. Tavşanınızı sessiz, temiz ve oyun oynayıp enerjisini atabileceği bir alanda beslemenizi öneririm. Bir süre farklı tavşanlarla bir araya gelmemesinde de fayda var, aralarında kavga ettikleri için hırçınlaşıyor olabilir.

Erkek tavşan hâlâ çiftleşmek istiyorsa çiftleşme gerçekleşmemiş demektir. Erkek tavşanlar nadiren hamile tavşanla çiftleşmeye çalışır. Tavşanınızın karnı büyümeye başladı mı?

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Zaten gayet geniş sessiz ve temiz bir alanda besliyorum ama bir anda başladı böyle davranışları yürürken ayaklarımıza koşuyor ısırmaya çalışıyor🤷🏻‍♀️kendi halinde gayet uysal sadece etrafı dağıtıyor kazıyor halıyı falan anlayamıyorum.

Aslında karnında aşırı bir şişlik yok ama bir kez çiftleşmek için durup tekrar hiç durmayınca hamile olduğunu düşündüm ama erkek tavşan sürekli rahatsız ediyor tavşanım da kızıyor sesler çıkartıyor erkek tavşan yaklaşınca🙁

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşan hamile olduğu için bu davranışları sergiliyor olabilir, kesin sonuç için veteriner hekime götürüp ultrasonla karnına bakılmasını isteyebilirsiniz. Eğer mümkün olmazsa 32 gün tamamlanana kadar daha dişi ile erkeği ayrı tutmanızı öneririm. Dişi hamileyse strese girmemesinde fayda var.

bebi22

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşan hamile olduğu için bu davranışları sergiliyor olabilir, kesin sonuç için veteriner hekime götürüp ultrasonla karnına bakılmasını isteyebilirsiniz. Eğer mümkün olmazsa 32 gün tamamlanana kadar daha dişi ile erkeği ayrı tutmanızı öneririm. Dişi hamileyse strese girmemesinde fayda var.
3 tarafı kapalı doğum kutusu hazırlayın demiştiniz bunun için taşıma çantasını kullansam sorun olur mu karton koliden de yapabilirim ama onu kemirebileceğini düşünüyorum siz ne önerirsiniz? kutunun içine herhangi bir şey koymam gerekiyor mu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Doğum kutusu aşağıdaki görseldeki gibi olmalıdır. Üstteki kapak açılıp kapanabildiği için yavruların durumlarını kontrol etmek de kolaylaşır. Taşıma kutusunun pek iş göreceğini sanmıyorum. Annenin yavruları emzirmesi ve onlarla ilgilenmesi zor olur.
Doğum kutusuna benzer olarak tahta kasa da kullanabilirsiniz.

tavsan-dogum-kutusu.jpg