Tavşan Davranışları ve Anlamları

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Tavşanlar yapısal olarak: ürkek, neşeli, zeki ve cana yakınlardır. Çoğu insan tavşanları cana yakın olmadığını söyleme sebebi tavşanlarla doğru şekilde iletişime geçmemesidir. Eğer tavşana yemini suyunu koyup öyle izleyecekseniz tabiki size cana yakın davranmazlar. Onlar en doğru iletişime geçme yolları ona sevdiği yiyecekleri vermek, bir yere yattığında yanına usulca yaklaşıp ona masaj yapar gibi sevmek onun size alışmasına yardımcı olur. Yattığında sevin diyorum ancak her yatış pozisyonu onu sevmeniz gerektiğini göstermez. Tavşanlar yaşadıkları bölge içinde kendilerini rahat hissettikleri bölgelere yatıyorlar. Yaşadıkları alana bağlı olarak ortalama 5 bölge belirliyorlar kendilerine. Bu bölgelerden 2 veya 3'ünde sevmenize izin verir ancak kalan bölgelerde ona dokunmanız bile onu rahatsız eder. Bunu deneyerek bulmalısınız. Tavşanınızın rahatı siz kesin bilgiye ulaşana kadar bozulacak olsa da sonraki zamanlar içinde buna değdiğini göreceksiniz.

Tavşanınız eğer sürekli ayağa kalkıp bir şeylere bakınıyorsa merak ettiği bir şeyler var demektir. Ayrıca tavşanlar atlamak istedikleri bir yer olduğunda da ayağa kalkıp atlayacakları yere bakarlar.
381

Tavşanınız sürekli size burnunu dokunduruyorsa: sizi tanımaya çalışıyor olabilir, sizi oyuna davet ediyor veya ilgi bekliyor olabilir.

Tavşanınız sizi yalıyorsa: Sizi çok sevdiğinin bir belirtisidir. Eğer kibar bir tavşanınız varsa size teşekkür etmek için de sizi yalayabilir.

Tavşanınız sizi ısırıyorsa: Bunun tam bir anlamı yok aslında. Bazen elinizden yemek yerken sizi ısırabilirler. Bu yanlışlıkla olan bir davranıştır ona kızmanıza gerektirecek bir durum yok ki zaten tavşanlar kızmayla eğitilebilecek hayvanlar değiller. Onları anca bol sevgi ve şefkâtle eğitirsiniz. Ben bunun minik çaplı 'seni seviyorum ama senden utanıyorum' olarak adlandırıyorum.

Tavşanınız kucağınıza çıkıyorsa: Ya ilgi ya yemek bekliyordur.

Tavşanlarınız dişini gıcırdatıyorsa: Bir şey hoşlarına gittiğinde, sinirlendiklerinde veya ağrıyan bir bölgeleri olduğunda bu hareketi yaparlar.

Tavşanınız kafasını yere yatırıyorsa: Sevilmeye en müsait oldukları pozisyondur.

Tavşanınız kedi gibi mırıldıyorsa: Tavşanlar acı çektiklerinde veya bir ağrıları olduğunda homurdanırlar. Bir şeyi çok sevdiği için de 'vik' sesi veya yine mırıldanma şeklinde bir homurtu çıkartabilir.

Tavşanınız bağırıyorsa: Tehlike ve ölüm anında tavşanlar çok tiz bir çığlık atarlar.

Tavşanınız durduk yere her şeye çenesini sürtüyorsa: Özellikle etrafta başka tavşan veya hayvan olduğunda tavşanlarda gözlemlenilebilen bir durumdur. Çene altlarındaki ter bezlerini kullanarak eşyalara koku bırakırlar.

Tavşanınız sürekli sizden kaçıyorsa ve hırçınsa: Kızgınlık dönemine girmiş olabilir. Özellikle yeni ergenliğe giren 3-7 aylık tavşanlarda gözlemlenebilir. Bir süre hırçın ve işhtahsızlık gözlemlenir.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Evcil hayvanları besleme konusunda yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi, o hayvan hakkında hiçbir fikrimiz veya bilgimiz olmadan hemen sahiplenmemiz.

Tavşan besleyen bir kişi sonuna kadar araştırmalı, en ince ayrıntısına kadar. Ki, ileride herhangi olumsuz bir durumda müdahale edebilsin.

Mehmet Ö

Hayvansever
Kus Dostu
Bir zamanlar ben de kızıma almıştım fakat çok fazla tecrübeye sahip olamadığımızdan kuzenine sahiplendirmek durumunda kaldık

Gizem

Hayvansever
Kedi Dostu
bayağı bayağı detaylı anlatmışsınız, sizi daha önce görüyordum forum içerisinde oldukça bilgilisiniz mamalar ve tavşanlar hakkında üst düzey bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
bayağı bayağı detaylı anlatmışsınız, sizi daha önce görüyordum forum içerisinde oldukça bilgilisiniz mamalar ve tavşanlar hakkında üst düzey bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum.
Teşekkür ederim :)