Tanganyika Cichlidleri Genel Özellikleri Nelerdir?

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Tanganyika Gölü, dünyanın mevcut tatlı suyunun % 15'ini tutan ve Zambiya'dan Afrika'nın merkezine 600 km'den fazla uzanan şaşırtıcı bir doğa harikasıdır. Fakat burada son 10 milyon yıl içinde evrimleşmiş olan hayat gerçekten gezegendeki diğer yerlerden ayrışmaktadır.

Binlerce benzersiz tür Tanganyika Gölü'nde bağımsız olarak ve inanılmaz dizilere dönüşerek hayatta kalmıştır. Ancak Cichlidler (Cichlidae) olarak bilinen balık grubu, bu gölün ününe gerçekten de ün katmaktadır. Genellikle iç denizlerde yaşayan Çiklitler, Tanganyika Gölü asla okyanusa bağlanmamış olmasına rağmen, dünya okyanuslarının resiflerinde bulunan tropikal balıkları şaşırtıcı bir şekilde anımsatmaktadır. Yaklaşık 250 türün bulunduğu Tanganyika çiklitleri çeşitliliği, davranış karmaşıklığı, renk ve üreme alışkanlıkları açısından dikkat çekicidir. Hemen hemen hepsi de başka hiçbir yerde bulunmayan balıklardır.

Tüm Şekilleri, Boyutları ve Renkleri ile Cichlidler
Dünyadaki en büyük çiklit, göldeki hemen hemen tüm habitatlara adapte olan çarpıcı bir balık olan İmparator Çiklitidir (Boulengerochromis microlepis). Yetişkin imparatorlar üreme zamanında çiftleşir ve yumurtalarını bırakırlar. Yumurtalar 1 aya kadar olgunlaşır. Balıkların hepsi de yavrularının güvenliğini sağlamaya odaklanır. Erkek ve dişi sırayla yavrularını korur, herhangi bir tehdidi agresif bir şekilde bertaraf ederler.

Buna karşılık, neredeyse tüm okyanuslarda yaşayan balık türlerinin milyonlarca yumurta ve spermi suya bıraktığı ve doğanın seyrine izin verdikleri görülür. Hiçbir ebeveyn bakımı söz konusu değildir. Öte yandan, ana imparatorlar yavrularını büyük bir titizlikle korumaktadır.

Tanganyika Cichlidleri Genel Özellikleri Nelerdir.jpg


Tüm hayatını yuva yapmakla geçiren ve boş salyangoz kabuklarının yakınında yaşayan minik zebra kabuklu balıklar (Neolamprologus multifaciatus), 5 cm'den daha küçük vücutlarıyla Tanganyika çiklitlerinin en küçüğü arasındadır. Binlerce boş kabuk yatağı içinde serbestçe dolaşırlar.

Dev imparator ve küçük kabuklu deniz hayvanları arasında, bölgelerini işaretlemek için ayrıntılı kumdan kaleler inşa eden türler de vardır. Diğerler türler gölün kasvetli derinliklerinde yaşar ve nadiren görülürler. Bazı çiklitler, bir kaya veya kuma saklanarak yavrularına bakar. Yavrularını ağzında büyüten türler tehlike belirtisinde yavrularını ağız boşluklarında güvenli bir şekilde tutarken, yavrular herhangi bir tehditte içgüdüsel olarak ebeveynlerinin ağzına yaklaşırlar.

Evrimsel Bir Vitrin - Tanganyika Cichlidleri
Gölün binyıl boyunca değişen seviyeleri ve habitatların bir araya gelmesi, Tanganyika'da yapılan evrimsel çalışmalara ilham olmuştur. Tropheus cinsi Çiklitler yeni türlerin oluştuğunun en güzel örneğidir. Bir zamanlar birlikte yaşayan topluluklar artık renk, ağız yapısı ve evrimsel süreç ile birlikte birkaç bin yıl içinde tamamen ayrı türler haline geleceklerdir.

Sualtı Akvaryumu
Bununla birlikte, Afrika'daki en temiz tatlı su, her şekil, boyut ve renkte binlerce balıkla çevrilidir. Tanganyika'daki yaşam dizisi, mercan resiflerine ve yağmur ormanlarına gerçekten rakiptir. Sunduğu manzaralar tüm Dünya ve kültürler için büyük bir zenginliktir.

Eğer çiklit türlerinden hoşlanıyorsanız şu yazı da ilginizi çekebilir: Afrika Çiklitleri (Cichlid) - Malavi Gölü ve Victoria Gölü
 
Benzer konular Forum Tarih
Mnemosynes Amerikan Cichlidleri 0 505

Benzer konular