Tahılsız kısır kedi mama önerisi?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elf75

Hayvansever
Kedi Dostu
Herkese iyi aksamlar. Günlerdir araştırma halindeyim. Mama içeriği,araştırma,makale okumaktan helak oldum. Orayı okuyorum ikna oluyorum,burayı okuyorum kafam yine karışıyor. Sorun su: 4 evladim var. 1 sene öncesine kadar Nd tavuk nar kısır mama veriyordum. Cocuklarimdan birinin karaciğer yağlanması yaşaması nedeni ile mamayı biraktim.(vet.onerisi ile) Şu an matisse ve r.canin kısır ile birlikte yiyorlar içime sinmese de... Derdim su; karbonhidrat ağırlıklı olmayan az tahilli yada tahilsiz mama arayışı içindeyim fakat bu tip mamalarda protein oranı yüksek oluyor ve malum benimkiler ev kedisi hareketleri kısıtlı. Kafamda birkaç mama var ama bizimkilere protein açısından ağır gelir mi bilmiyorum. ND ye dönsem yine bir sağlık sorunu çıkar mı bilmiyorum..

Elf75

Hayvansever
Kedi Dostu
Konu basligi aslinda tahilsiz mama-kisir kedi olacaktı :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Tavuklu mama bir süre sonra alerji yapıyor. Nd bıldırcın etli veya kuzu etli ama tahilsiz olanından alabilirsiniz. Günce 15-20 dakika oynarsanız bile yeterli.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Protein oranının fazlalığı böbrekleri yorar. Onlara asıl kilo yapan tahıllı veya yağ-karbonhidrat ağırlıklı mamalardır. Çok yüksek protein içermesin istiyorsanız Sanabelleyi tavsiye edebilirim size. %29-%32 arası protein oranı var içerik olarak da fena değil. Birkaç mama ismi daha yazacağım buraya.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
  1. Britcare
  2. Profine
  3. Bravery
Britcare ve Profine hem hesaplı hem de içerik fiyat kalitesi yüksek mamalardır. N&D'ye yeniden dönmek yerine bu mamaları kullanabilir, gerekirse evde kendi yapacağınız mamalarla takviye yapabilirsiniz. Mama-yağ ortalaması en iyi mamalar bunlar. Acana da tavsiye edebilirim ancak protein seviyesi düşük, yağ oranı yüksek çoğu çeşidinde. Onların asıl ihtiyacının protein olduğunu göz önünde bulundurursak bu mamayı tercih etmeniz yanlış bir seçim olabilir.

Elf75

Hayvansever
Kedi Dostu
  1. Britcare
  2. Profine
  3. Bravery
Britcare ve Profine hem hesaplı hem de içerik fiyat kalitesi yüksek mamalardır. N&D'ye yeniden dönmek yerine bu mamaları kullanabilir, gerekirse evde kendi yapacağınız mamalarla takviye yapabilirsiniz. Mama-yağ ortalaması en iyi mamalar bunlar. Acana da tavsiye edebilirim ancak protein seviyesi düşük, yağ oranı yüksek çoğu çeşidinde. Onların asıl ihtiyacının protein olduğunu göz önünde bulundurursak bu mamayı tercih etmeniz yanlış bir seçim olabilir.
  1. Britcare
  2. Profine
  3. Bravery
Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim @socrabbit. Inceledigim markalara arasında belirttikleriniz de vardı ama dedim ya kafam çok karisti. Icerikler dediginiz gibi fena değil tek aklımı bulandıran tavuklu oluşları. Acaba tahilli ve tahilsiz olarak mamaları 2 ogun şeklinde versem. Yani mesela sabah tahlsiz sana belle yada true instinct akşamları da profine tavuk ya da profine light turkey.(kızlarından birinin iştahı fazlasıyla açık ve kilolu ve almaya meyilli) 4 kedi olunca yaşına kilosuna gore mama secimi çok zor.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Markaların somonlu seçenekleri seçenekleri de var tavukludan olabildiğince uzak durun derim. Hiçbir etkisi olmasa bile tüy dökümünü özellikle mevsim geçişlerinde arttıracaktır.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Bu arada paylaştığım kuru mama ve yaş mama tarifini denemenizi de tavsiye ederim :)

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
@Elf75, mama karışımı sakın yapmayın. Alışma süreci bile sıkıntılı çünkü hayvanların.

Elf75

Hayvansever
Kedi Dostu
@Elf75, mama karışımı sakın yapmayın. Alışma süreci bile sıkıntılı çünkü hayvanların.
Şu an kullandigim matisse mamayı sabah veya akşam verip diğer öğünde tahilsiz bir mama vereceğim. Birden tahilsiz mamaya geçmemek için. Fikirlerinizi almak isterim sorun olur mu?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Şu an kullandigim matisse mamayı sabah veya akşam verip diğer öğünde tahilsiz bir mama vereceğim. Birden tahilsiz mamaya geçmemek için. Fikirlerinizi almak isterim sorun olur mu?
Geçişiniz öğün şeklinde değil %75 eski mama %25 yeni mama %50 eski %50 yeni mama %25 eski %75 yeni mama ve en sonunda %100 yeni mama şeklinde olmalıdır.
images.jpg

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Kediler İçin Kuru Mama Tarifi

Yaş Kedi Maması Tarifi

Kediler İçin Doğum Günü Pastası Tarifi