Sultan Papağanım Sürekli Kaşınıyor

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Katılım
28 Mar 2021
Mesajlar
50
Tepkime puanı
25
Puanları
18
Konum
Kocaeli
Sultan papaganim devamlı kaşınıyor kendini kabartip kanat çırpıyor ve birbirlerini kasiyorlar ve elime aldığımda beyaz tüyler geliyor elime nedir ve ne yapmam lazım
 

Ekli dosyalar

  • IMG-20210405-WA0003.jpeg
    IMG-20210405-WA0003.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 169

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
874
Çözümler
23
Tepkime puanı
478
Puanları
63
Konum
İstanbul
İki ihtimal var; ya tüye girmiştir, yada tüylerinde parazit (bit) vardır. Hangisi olduğunu öğrenmek için haşere testi yapmanız gerekir. Oldukça kolay bir test; hava karardığında kafeste bulunan tünek yada yuvalık kenarına beyaz bir bez yada pamuk koyun. Yaklaşık 15 dk bekledikten sonra hemen bakın, eğer kuşunuzda bit varsa orada görünecektir. Yada aynı saatlerde kafesin üzerini beyaz bir örtü ile örtün. Yaklaşık 45 dk geçtikten sonra üzerinde bit varsa kuşunuzda bit var demektir. Eğer kuşunuzda bit var ise sürekli ve agrasif bir şekilde kaşınacaktır. Ayrıca tüy diplerinde bulunan bitler geceleri aktifleştiği için kuşunuz da o vakitlerde huzursuz bir şekilde sesler çıkarabilir yada çırpınarak bitlerden kurtulmaya çalışır. Parazit olup olmadığı öğrenin, ondan sonra size bir tedavi verebilirim.
 

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Katılım
28 Mar 2021
Mesajlar
50
Tepkime puanı
25
Puanları
18
Konum
Kocaeli
Bit yok devamlı kontrol altında bakıyorum dediginiz gibi bisey yok ama mamada kızıştırdı etkisi fazla kaçmış olabilir mi yada hem yeni aldik hemde kızıştırdı verdik ondan mi oldu dersiniz
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
874
Çözümler
23
Tepkime puanı
478
Puanları
63
Konum
İstanbul
Kızışma kaşınmaya neden olmaz. O zaman büyük ihtimalle tüydedir, elinize aldığınız zaman küçük tüylerin gelmesinin nedenide bu. Tüy döneminde etrafa normal zamanda olduğundan daha fazla kepek ve tüy döker. Ardından kanat, kuyruk gibi uzun ve kalın tüylerini de döker. Tabi dökerken bir yandanda yeni tüyler çıkarı. Bu dönem kuşlar için biraz hassas bir dönem, bu yüzden ekstradan bakıma ihtiyaç duyarlar.
Bunun için;
•Haftada bir gün B vitamini takviyesi yapın
•Haftada iki kere taze meyve ve sebze verin, özellikle salatalık bu dönemde ihtiyaç duyduğu birçok minerali içerisinde barındırır
•Haftada bir kere buğday filizlendirip papağanınıza verin
•Pet shoptan kenevir temin edip ayrıca bir yemlik içerisinde kafese koyun
•Haftada iki kere probiyotik verin
•İstediği kadar uyumasına izin verin, dinlenirken rahatsız etmeyin
•İki üç günde bir banyo yapmasını sağlayın, banyo suyuna sirke yada temin edebiliyorsanız göz taşı (bakır sülfat) koyun
•Özelikle banyodan sonra en küçük bir ceyran hasta edebilir, çok dikkat edin
•Ve son olarak ani bir ısı değişimine maruz bırakmayın
Şu sırada önceden verdiğiniz multivitamin varsa kesin.

Buğday Filizlendirme
Pet soplarda satılan işlenmemiş buğdaylardan alın. Yaklaşık bir yemek kaşığı kadar buğdayı bir kaba alın ve üzerine su ekleyin, mümkünse su klorsuz su olsun. Ardından her 12 saatte bir defa suyunu süzüp yeni su koyun. Ortalama 1-2 gün sonra tohumların başları patlayacak ve küçük filizler verecektir. Bu filizler tohumun boyutuna geldiğinde kuşunuza verebilirsiniz.
Buğday filizlendirirken yanında maş fasulyesi, mercimek, çekirdek v.b. başka şeyler de filizlendirebilirsiniz. Daha ayrıntılı anlatımlar için internette yazılar ve videolar var, onlara da bir bakın derim.

Göztaşı Uygulaması
Aktarlardan, tarım ilacı satan yerlerden yada internetten bakır sülfat (göztaşı) temin edin. 5 litre suya 1 pirinç tanesi kadar katın, dozajı kesinlikle geçmeyin. Banyo suyunda kullanın, eğer banyo yapmıyorsa fısfısla haftada iki kere sıkın. Suyun taze olmasına dikkat edin.
 

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
874
Çözümler
23
Tepkime puanı
478
Puanları
63
Konum
İstanbul
Dışkı normal, herhangi bir sorunu yok. Dediğim gibi kenevir tohumunu, meyve ve sebzeyi, filizlenmiş buğdayı, B vitaminini ve probiyotiği verin. Bakır sülfatı maksimum iki hafta uygulayın, tüy dönebi bitince zaten direkt kesin. Tüy dönemi bittikten sonrayasa haftada bir kere multivitamin, bir kere filizlenmiş buğday, iki kere probiyotik, iki kere meyve ve sebzeyi düzenli olarak verin.
 

Benzer konular