Sultan Papağanım Hakkında Acil Yardım Lütfenn

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

dileksarioglu

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar,
Paşa 5 yıldır benimle birlikte ve 5 buçuk yaşında. Başta hiç böyle bi sıkıntısı yoktu sonradan tüylerini yolmaya başladı hatta bazı tüyleri yiyor. Derisi git git pütürleşmeye başladı. Denemediğim şey kalmadı iyileşmiyor. Problemi nedir anlayabilen varsa yardımcı olabilir mi lütfen

Ekli dosyalar

• IMG_20220324_225304.jpg
    IMG_20220324_225304.jpg
    993 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20220324_225232.jpg
    IMG_20220324_225232.jpg
    963.2 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20220324_225129.jpg
    IMG_20220324_225129.jpg
    962.7 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20220324_225152.jpg
    IMG_20220324_225152.jpg
    764.2 KB · Görüntüleme: 37

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Güncel dışkısını paylaşabilir misiniz? Ayrıca ne zamandır bu durum var?

dileksarioglu

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Güncel dışkısını paylaşabilir misiniz? Ayrıca ne zamandır bu durum var?
Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. 1.5-2 yıldır devam ediyo bu problem. Yanına eşte aldık ama paşa maalesef çiftleşmek istemiyor. Dışkı resminide ekledim. İkisi aynı kafeste yaşıyorlar hangisine aittir dışkılar bilemiyorum. Ama genel olarak ikisininde böyle sarı iz bırakıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20220324_235802.jpg
    IMG_20220324_235802.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20220324_235822.jpg
    IMG_20220324_235822.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20220324_235927.jpg
    IMG_20220324_235927.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 27

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Şimdi ilk attığınız fotoğraflara baktığımda kuruma hastalığı dedim. Ancak bu mesajınızda 1.5 - 2 yıldır var demişsiniz. Kuruma hastalığı o kadar süre bekletmez diye tahmin ediyorum.

Diğer fotoğraflardaki dışkıya baktığımda, mutlaka sindirim ve mantar kürü kullanmayı doğru buluyorum. Bu kürler toz halinde oluyor, petshoplarda veya güvercin ilacı satan yerlerde bulunabilir. 10 - 15 gram alıp yarım suluğa mercimek tanesi kadar karıştırıp verebilirsiniz. Suluğun günlük tazelenmesi gerekiyor. İlk olarak sindirim kürünü 14 gün kullanalım. Bittiğinde 1 gün ara verip 14 gün mantar kullanalım.

Bunların dışında size söyleyebileceğim yukarıda yazdığım kürlerden önce bi 10 gün Sulphamezatine kullanmanız. Veterinerlerde bulunur, 50cc yani yarım suluğa 7 - 8 damla karıştırmanız yeterlidir. 12 saatte bir suluğu yenileyin. Hazır su kullanıyoruz, musluk suyu yok. Bunu uyguladıktan sonra kür konusuna geçelim.

İlk fotoğrafa gelecek olursak, buna bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Burada kimse veteriner değil. Bence kuşlardan anlayan iyi bir veterinere gitmenizde fayda var. Kuruma hastalığı olsa bile ilaç söyleyemem, biraz çetin bir hastalıktır. Ancak dışkıya baktığımda genel bir bakteriyel enfeksiyon ile sindirim sorunu görüyorum. Bu dediklerim onlar için yeterli olur.

Tüm bunlara başladığınızda ilk uygulamamız Sulphamezatin bittiğinde tekrar fotoğraf atalım buraya.

dileksarioglu

Hayvansever
Kus Dostu
Şimdi ilk attığınız fotoğraflara baktığımda kuruma hastalığı dedim. Ancak bu mesajınızda 1.5 - 2 yıldır var demişsiniz. Kuruma hastalığı o kadar süre bekletmez diye tahmin ediyorum.

Diğer fotoğraflardaki dışkıya baktığımda, mutlaka sindirim ve mantar kürü kullanmayı doğru buluyorum. Bu kürler toz halinde oluyor, petshoplarda veya güvercin ilacı satan yerlerde bulunabilir. 10 - 15 gram alıp yarım suluğa mercimek tanesi kadar karıştırıp verebilirsiniz. Suluğun günlük tazelenmesi gerekiyor. İlk olarak sindirim kürünü 14 gün kullanalım. Bittiğinde 1 gün ara verip 14 gün mantar kullanalım.

Bunların dışında size söyleyebileceğim yukarıda yazdığım kürlerden önce bi 10 gün Sulphamezatine kullanmanız. Veterinerlerde bulunur, 50cc yani yarım suluğa 7 - 8 damla karıştırmanız yeterlidir. 12 saatte bir suluğu yenileyin. Hazır su kullanıyoruz, musluk suyu yok. Bunu uyguladıktan sonra kür konusuna geçelim.

İlk fotoğrafa gelecek olursak, buna bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Burada kimse veteriner değil. Bence kuşlardan anlayan iyi bir veterinere gitmenizde fayda var. Kuruma hastalığı olsa bile ilaç söyleyemem, biraz çetin bir hastalıktır. Ancak dışkıya baktığımda genel bir bakteriyel enfeksiyon ile sindirim sorunu görüyorum. Bu dediklerim onlar için yeterli olur.

Tüm bunlara başladığınızda ilk uygulamamız Sulphamezatin bittiğinde tekrar fotoğraf atalım buraya.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Yani açıkçası kuşlardan anlayan iyi bir veteriner bulamadım hiç. Yaklaşık 9-10 ay önce göstermiştim bir veterinere kuruma hastalığı yok demişti. Hatta birde antibiyotik kullandık ama etkisi olmadı. Onunda fotoğrafını ekliyorum. Diğer sultan papağanımında dışkısı hemen hemen aynı ancak o kaşınmıyor kendini yolmuyor. Paşa tüylerini yolarken bağırıyor stres kaynaklı mı yoksa gerçekten parazit kaynaklı mı çözemedik bir türlü. Yani her türlü vitamin veriyorum probiyotik, multivitamin, meyve, sebze, haşlanmış yumurta, çekirdek, dal darı vs.. biotin bile denedik ama çözüm olmadı. Öyle hastalıklı durgun bir hali yok yer içer oyun oynar ama vücudu git gide açılıyor. Birde sizin söylediklerinizi deneyeyim hemen temin edip başlayayım.

Ekli dosyalar

• IMG_20220325_002056.jpg
    IMG_20220325_002056.jpg
    651.5 KB · Görüntüleme: 19

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Tahmin ettiğim ilaç bu, kuruma hastalığında kullanırlar genelde.
Yarın detaylıca araştıracağım bu durumu, tanıdık bir abime soracağım. Buradan yazarım tekrar.

Eğer ürünleri bulamazsanız bana haber verin mutlaka, temin edip gönderirim size.

dileksarioglu

Hayvansever
Kus Dostu
Tahmin ettiğim ilaç bu, kuruma hastalığında kullanırlar genelde.
Yarın detaylıca araştıracağım bu durumu, tanıdık bir abime soracağım. Buradan yazarım tekrar.

Eğer ürünleri bulamazsanız bana haber verin mutlaka, temin edip gönderirim size.
çok teşekkür ederim haber bekliyorum sizden 🙏🏻

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Beslenme programınız ve bakımını nasıl acaba? Parazit kontrolü veya antiparazit uygulaması yaptınız mı hiç?

dileksarioglu

Hayvansever
Kus Dostu
Beslenme programınız ve bakımını nasıl acaba? Parazit kontrolü veya antiparazit uygulaması yaptınız mı hiç?
evet yaptım her hangi bir parazit daha doğrusu bit pire yada kene gibi bir durumu yok. Zaten yanındaki diğer sultan çok sağlıklı. Ne kaşıntısı var ne de tüy yolması. Düzenli multivitamin, biotin, kalsiyum takviyesi yapiyorum. Probiyotik veriyorum. Dal darı, aspur, keten tohumu, beyaz darı bazende kırmızı darı veriyorum. Sebze veriyorum özellikle salatalık ve havuç çok severler sonra elma, bazen portakal gibi meyvelerde veriyorum onlarıda seviyorlar. Hatta evde birde muhabbet kuşum var oda çok sağlıklı. Böyle bir problemi yok.
ayrıca banyo yaptırmaya çalişiyorum elimden geldiğince düzenli olarak. Bazen fıs fıs ile su fışkırtıyorum üstlerine çok severler. Bazende elimde suyun altına tutuyorum kendileri yıkaniyorlar.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
Tamamdır. Bahsettiğim mantar ve sindirim kürünün isimlerini de atacağım size. Onları da bu sürede temin edersiniz.
Sulphamezatini çok kullanmıyorsunuz değil mi? Yarım veya yarımdan bir tık fazla suluğa 7 - 8 damla yeterlidir.

dileksarioglu

Hayvansever
Kus Dostu
Tamamdır. Bahsettiğim mantar ve sindirim kürünün isimlerini de atacağım size. Onları da bu sürede temin edersiniz.
Sulphamezatini çok kullanmıyorsunuz değil mi? Yarım veya yarımdan bir tık fazla suluğa 7 - 8 damla yeterlidir.
yok yok zaten sulukları büyük normal suluk gibi değil dediğiniz gibi yapiyorum. siz isimlerini yazın bana ben bir araştirayim.

Furkan

Yönetici
Kopek Dostu
@dileksarioglu Mantar ve sindirim için ayrı ayrı Parastop ve Belgamco olması lazım. Veterinerler yahut güvercin ilacı satan yerlerde bulunabilir, 5 gramlık paketler halinde. Hangisi hangisinin tam emin değilim, söylerseniz onlar anlarlar zaten.

Sulphamezatinin kaçıncı günündeyiz, durum nedir?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
evet yaptım her hangi bir parazit daha doğrusu bit pire yada kene gibi bir durumu yok. Zaten yanındaki diğer sultan çok sağlıklı. Ne kaşıntısı var ne de tüy yolması. Düzenli multivitamin, biotin, kalsiyum takviyesi yapiyorum. Probiyotik veriyorum. Dal darı, aspur, keten tohumu, beyaz darı bazende kırmızı darı veriyorum. Sebze veriyorum özellikle salatalık ve havuç çok severler sonra elma, bazen portakal gibi meyvelerde veriyorum onlarıda seviyorlar. Hatta evde birde muhabbet kuşum var oda çok sağlıklı. Böyle bir problemi yok.

ayrıca banyo yaptırmaya çalişiyorum elimden geldiğince düzenli olarak. Bazen fıs fıs ile su fışkırtıyorum üstlerine çok severler. Bazende elimde suyun altına tutuyorum kendileri yıkaniyorlar.
Konunun arasına girmek istemem 😅. Ama benim şahsi görüşüm kuşunuzdaki tüy yolma problemi yüksek ihtimal beslenmeden kaynaklı. Beslenme programınızda birkaç eksik var, düzeltmeniz tavsiye ederim. Ama özellikle beslenmeye kaya tuzu ekleyin, şu anki duruma faydası olacaktır. Gri renkli hakiki kaya tuzu olması çok önemli (aşağıya örnek bir fotoğrafını ekliyorum). Ayrıca kafes telleri ile temas etmesin, metal yüzeyleri bozar. Bir yemliğe iri parça şeklinde koyup kafese asabilirsiniz, 7/24 dursun.

Kullandığınız takviyeleri ne sıklıkla verdiğiniz bilmiyorum lakin fazla takviye karaciğeri, böbrek ve pankreası yorar ve uzun sürede zarar verir. Tavsiyem sadece kaliteli bir multivitamin kullanmanız, diğer takviyeleri vermemeniz. Probiyotik konusu ise biraz karışık, ben probiyotik yerine çörek otu yağı kullanıyorum ve tavsiye ediyorum ama size kalmış.

Beslenmede ise en başta protein ve yağ eksikliği durumda tüy yolma görülür. Haftada 1 kere haşlanmış tavuk ve haşlanmış yumurta verin. Hayvansal yağ olarak hazır ürünler var ama biraz pahalıdır. Onlar yerine evde yağ emdirilmiş tohum hazırlayabilirsiniz (yağ emdirilmiş tohumi haftada 1 veya on günde1 kere verebilirsiniz).
Dal darısını en fazla haftada 2 kere verin. Meyve ile sebzeyi hergün vermeye özen gösterin. Verdiklerinizin yanında farklı çeşitleri de vermeye dikkat edin.
Son olarak haftada 2-3 kere filizlendirme verin, kuşa çok faydası olacaktır.

Beslenme düzelttikten sonra eğer kuşta düzelme olursa, yolma durumu beslenmeden kaynaklıdır. Eğer geçmezse huy yapmış olabilir, veya farklı bir sorunu vardır.

Beslenmeyi düzeltmeniz önemlidir. Kullanacaksanız ilaçları beslenmeyi düzelttikten sonra kullanmanız daha iyi olur.