Sultan Papaganım Çok Durgun Yeni Geldiği Ve Yavru Olduğu Içinmi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

xenon

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba arkadaslar ben 1 hafta once hayatimda ilk defa papagan satin aldim oda cennet papaganiydi ama pek istemeyerek aldim onu aldigim yere geri verip sultan papagani aldim ayni kafese koydum. Alirken 2 aylik diye aldim eve getirdim kuş çok durgun ve sessiz yavru olduğu icinmi acaba ilk gece uyumadi sanirim annem oyle dedi ama cok durgun hic tepki vermiyor ilk defa sesini kafesini temizlerken duydum ciglik gibiydi daha cok lütfen yardim edin bana alisirmi yemek yemiyor su içtigini gordum sadece surekli ayni yerde duruyor hic hareket etmiyor @Sultanım

Ekli dosyalar

• 16765767334873765641680136124077.jpg
    16.5 MB · Görüntüleme: 20

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhaba tekrardan, birşeyler yazmadan önce kuşunzun farklı açılardan 1-2 fotoğrafını dga ekleyebilir misiniz? Özellikle sırt kısmından, kuyruğu gözükecek şekilde.

xenon

Hayvansever
Kus Dostu

Ekli dosyalar

• Snapchat-66882693.jpg
    Snapchat-66882693.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 51
  • Snapchat-979257714.jpg
    Snapchat-979257714.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 50
  • Snapchat-657319747.jpg
    Snapchat-657319747.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 52

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kuşun kuyruk ve kanat tüylerindeki bozukluktan belli, kuşta tüy sorunu var. Alırken bu konu hakkında bilgi verdiler mi?

xenon

Hayvansever
Kus Dostu
Yok hocam herhnagi bir sey denmedi ama ilk gunden cok daha farkli yemek yiyor ve otmeye basladi sabahlari cok otuyor sanirim biraz alismaya basladi ama bazen yine oturuyor sessizce durgunlasiyor ama ilk gune gore baya iyi bi hastaligi yoktur insallah
Hocam titremesi hala var ama ufaktan titriyor normalmidir

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Yem yemeye ve ötmeye başlaması, dediğiniz gibi, ortama alıştığı için. Zamanla daha da rahat haraket eder.

Kuşta tüy problemi var dediğim gibi. Çoğunluk tedavisi olmaz, genetik olarak yavrularına aktaracağı (bu yüzden tüy sorunlu kuşlardan yavru alınmaz) ve çevrede kuş varsa onlara da geçme ihtimali var. Ama kuşunuzu tek beslemeyi düşünüyorsanız bir sorun oluşurmaz.

Titremesinin nedeni ortamı yadırgadığı için olabilirim. Eğer bu yüzdense zamanla geçer. Ayrıca mineral eksikliğinde de titreme oluyor. Bunun için yemcilerden bir parça kaya tuzu alıp kafese koyabilirsiniz. Kuş, ondan mineral ihtiyacını karşılar.

xenon

Hayvansever
Kus Dostu
Cok tesekkurler hocam alismaya basladi yemek falan baya yiyor ötmesini falanda duyuyoruz ötüyo baya ama titremesi falan hala var insallah zamanla gecer. Hocam birde biraz kirli gibi öyle bi tüy dokuntusu kanatlarinda pek fazla goremedim ama evet yipranik biraz tuyleri arafa bir gagasiyla tuylerini isiryo gibi yapiyo cekistiriyo duzeltiyor sanirim anlayamadim. Birde 2 aylik diye aldim bitane kuscuya sordum 1 yasinda en az dedi sizce kac ayliktir bu kus öyle buyuk falan degil yani ötmesi falanda cok ince

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Arada bir gagasıyla tüylerini ısırıyor gibi yapıyor çekiştirip düzeltiyor sanırım anlayamadım.
Muhtemelen dediğiniz gibi tüylerini düzeltip temizliyordur. Günün büyük bir kısmında tüylerinyle meşgul olduğunu görebilirsiniz.

Birde 2 aylık diye aldım bir tane kuşçuya sordum 1 yaşında en az dedi sizce kaç aylıktır bu kuş öyle büyük falan değil yani ötmesi falanda çok ince
Yavru gibi durmuyor, kuşçunun söylediği gibi 1 yaşı civarı genç bir kuş.

Tüylerinin biraz daha sağlıklı olması için sık sık banyo verin ve banyo suyuna meşe külü karıştırın. Bu meşe külü, kuşu dış parazitten de korur ayrıca.

Şu ana kadar sadece yem yedirdiğinizi düşünüyorum? Size ve ortama biraz daha alışınca sebze, buğdau filizi, mama gibi farklı besinleri de yedirmeye çalışın. Kuşların sağlıklı olabilmesinin altın kuralı, sağlıklı beslenmesidir.

xenon

Hayvansever
Kus Dostu
Muhtemelen dediğiniz gibi tüylerini düzeltip temizliyordur. Günün büyük bir kısmında tüylerinyle meşgul olduğunu görebilirsiniz.

Yavru gibi durmuyor, kuşçunun söylediği gibi 1 yaşı civarı genç bir kuş.

Tüylerinin biraz daha sağlıklı olması için sık sık banyo verin ve banyo suyuna meşe külü karıştırın. Bu meşe külü, kuşu dış parazitten de korur ayrıca.

Şu ana kadar sadece yem yedirdiğinizi düşünüyorum? Size ve ortama biraz daha alışınca sebze, buğdau filizi, mama gibi farklı besinleri de yedirmeye çalışın. Kuşların sağlıklı olabilmesinin altın kuralı, sağlıklı beslenmesidir.
Tamamdie hocam cok tesekkurler umarim bana kisa surede alisir yavru diye aldik valla cok uzuldum suan. Alismaya baslayinca dediklerinizi yapicam hocam cok tesekkur ederim.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Rica ederim, sabırlı ve istikrarlı bir eğitimle mutlaka alışacaktır 🙂

xenon

Hayvansever
Kus Dostu
Rica ederim, sabırlı ve istikrarlı bir eğitimle mutlaka alışacaktır 🙂
Hocam bir şey daha sorucam. Kuyruğu hakkında birsey soyleyebilirmisiniz kuyrugu yok sanirim veya cok kisa gordugunuz gibi ilerleyen vakitlerde uzarmi kuyrugu yani niye boyle kuyrugu

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Dediğim gibi, tüylerindeki hastalıktan kaynaklı. Bazı hastalıklarda tüy oluşmadan dökülür, dolayısıyla kuyruk uzamaz.

Bu hastalığın tam olarak ne olduğunu veya tedavisini öğrenmek için bir veteriner hekiminin (egzotik hayvan hekiminin) muayene etmesi gerekir.

xenon

Hayvansever
Kus Dostu
Dediğim gibi, tüylerindeki hastalıktan kaynaklı. Bazı hastalıklarda tüy oluşmadan dökülür, dolayısıyla kuyruk uzamaz.

Bu hastalığın tam olarak ne olduğunu veya tedavisini öğrenmek için bir veteriner hekiminin (egzotik hayvan hekiminin) muayene etmesi gerekir.
Tamam hocam tesekkürler