Sultan Papağanı Ötüşü Hakkında.

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

ozankaran

Hayvansever
Kus Dostu
Merhaba Hayvanlar.Net ailesi,
Merak ettiğim bir konu var. Erkek Sultan papağanı 1 yaşında ve sonrasın da uzun uzun, güzel ve melodik ötmeye başlar diye bir video izledim. Bu gerçekten böyle mi? Erkek Sultan papağanı 1 yaşında ve 1 yaşından sonra mı uzun uzun ve melodik ötmeye başlar? Eğer öyleyse benim kuşlarım 1 yaş civarı dendi ama hiç melodik ötmüyorlar. Yani benim kuşlarıma 1 yaş civarı dendi bu video ya göre benim kuşlarım tam 1 yaşını doldurmamış o zaman sanırım doğru bir bilgi mi bu?
Bu arada kuşlarım biri dişi biri erkek.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Hayır bu bilgi yanlış, sultan papağanları 6-8 aydan sonra melodik ötmeye başlar. Sizin sultanlarınız kesin olarak bir yaşıni doldurduysa ve melodik bir şekilde değil tek düze ötüyorsa dişidir. Kuşlarınızın fotoğraflarını atabilir misiniz.

ozankaran

Hayvansever
Kus Dostu
@Sultanım tek tip ötüyorlar evet ama test yaptırdım ve biri dişi biri erkek dediler. Hatırlarsanız geçenler de cinsiyet hakkında yardım diye konu açmıştım

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Evet hatırladım :). Ama sultan papağanı 1 yaşını geçmeden melodik ötmeye başlar. Her nekadar 1 yaşından küçüklere yavru gözüyle bakılsa da aslında ilk tüyüne girmiş olan kuşlar yetişkinliğe adım atmıştır. Sizin durum biraz değişik belli ki. Erkek sultanda tık bile mi yok? Belki nadiren melodik ötüşler sergiliyordur.

ozankaran

Hayvansever
Kus Dostu
Yok maalesef. Testte dişi olan kuşum bir tek ıslık felan çalınca oda çok nadir 2 hafta da sadece 3 kere oldu melodik gibi ötüyor ama çok kısa 2sn felan. Erkek ötüyor cik diye o zaman da çok hareketleniyor hiç susmadan kafesi dört dönüyor tünekte sağa sola gidip geliyor hızlı hızlı.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Dediğim gibi erkek sultan papağanları 6-8 aylık olduklarında melodik ötüşlere başlarlar. Sizinkisi nadir ama melodik ötüyorsa yani erkekse ilerleyen zamanlarda melodik ötüşleri artacaktır.

ozankaran

Hayvansever
Kus Dostu
Kızgınlık ile alakası olabilir mi? Erkek kuş kızgın olmadığı için melodik kur ötüşleri felan yapmıyor olabilir mi?
Birde ben kuşlarıma kendi içtiğimiz hazır arıtma su veriyorum yanlış mı yapıyorum çeşme suyu mu vermeliyim arıtma su mu?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Kızgınlık döneminde normal dönemdeki ötüşünden biraz daha farklı melodilerde öter. Normal dönemde de melodili öter yani.

Birde ben kuşlarıma kendi içtiğimiz hazır arıtma su veriyorum yanlış mı yapıyorum çeşme suyu mu vermeliyim arıtma su mu?
Hayır çeşme suyu vermeyin. Sudaki klor kuşlara zarar verir. O yüzden ya arıtma su yada iki gün bekletilip kloru gitmiş su kullanılır kuşlarda.

ozankaran

Hayvansever
Kus Dostu
Anladım çok teşekkür ederim.
Peki kuşlarımın öpüştüğünü birbirlerine yem kustuklarını veya birbirlerini kaşıdıklarını hiç görmedim ama yatarken ve oynarken hep yan yanalar çift gibi hiç ayrılmıyorlar. Uçarken de biri nereye uçarsa diğeri de oraya uçuyor. Biri kafese giriyor diğeri de hemen giriyor biri dışarı çıkıyor diğeri de hemen çıkıyor ve hep dip dipe duruyorlar. Bu iyi birşey mi?

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Yem kusma haraketi muhabbet kuşlarına ait bir harakettir. Aynı şekilde öpme haraketi tüm eşlerde olmaz. Sizin çiftiniz gayet güzel anlaşıyor, kavga etmedikleri ve birbirine bu şekilde yakın davranmadıkları sürece sorun yok.

Sultansevgisi

Hayvansever
Kus Dostu
Benim kuşlarda tek tip otuyor sizce hangisi dişi hangisi erkek @Sultanım
IMG-20210408-WA0003.jpg