Sudan oluşan dışkı

• Konbuyu başlatan NurA
  • Başlangıç tarihi
Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!
N

NurA

Muhabbet kuşum geçen hafta ayaklarından rahatsızlandı. Ayak altları kızarmış yara olmuştu, koku ve ayaklarda ateş olmuş oksijenli su ve mantar kremi ile tedavi etmiştim. Kuş bu hastalık sırasında çok az yem yiyordu ve zayıflamıştı iyileştiğinde ise hemen yem yemeye başladı hatta verdiği 2 gramı almıştı derken iyileştikten bir gün sonra falan aniden ishal oldu. İlk 2 gün ishalde beyazlık çoktu ama yeşil katı kısmıda vardı. Sonrasında yani bu 4 gündür ise ya tamamen su dışkılıyor yada suyla karışık beyaz dışkı. Çok nadir geceleri sulu yeşil dışkı yapıyor. Hayvana 3 gündür “sulphamazethine” verdim fakat bugün oldu yine ishalde değişme olmadı ve ilacı bıraktım. Şu anda yemi neredeyse yemiyor bu gidişle şırınga ile besleyeceğim. Hayvanı nasıl iyileştireceğim ilaç neden fayda etmedi şimdi başka ilaç mı vereceğim lütfen yardım edin kuşum zaten küçük bir kuş normalde 34 gram falandı şu an ise 30 gram yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 32

Serdarlı tuna

Hayvansever
Egzotik Dostu
Kuşunuzun rahatsızlığı koksidioz isimli rahatsızlık bunun İcin size necrocid isimli ilaç öneriyorum suluguna günlük taze hazır su kullanarak 4. 5 damla 💧 veriniz 5 gün

N

NurA

Kuşunuzun rahatsızlığı koksidioz isimli rahatsızlık bunun İcin size necrocid isimli ilaç öneriyorum suluguna günlük taze hazır su kullanarak 4. 5 damla 💧 veriniz 5 gün
Ama daha düne kadar 3 gün boyunca “sulphamazethine” verdim hemen şimdi yeni bir ilaca başlarsam kuşa ağır gelmez mi? Ayrıca kuş bugün iki kez kanlı dışkı yaptı ve demin sanki bir anlığına kontrolünü yitirdi ve ayaklarını bir yerde toparlayamadı. Kuş yem yemiyor. Arada başka kafesteki babasına besletiyorum ama diğer kuş içinde endişeleniyorum ona da hastalık geçer diye. Ne yapmalıyım yardım edin lütfen. Ben de “caremycin, enrocure ve gambakokzid” var. Arada kuş kasılıyor lütfen acil yardım istiyorum

Serdarlı tuna

Hayvansever
Egzotik Dostu
Diğer kuşu mutlaka yanından ayırmanız gerekir ve mümkünse probiotic ilaç alınız reflor şase olur necrocid de iki antibiotic olduğu için tedavisi daha hızlı olur benim düşüncem bu yönde sıvı tüketmesi ni sağlayın

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kuşunuz koksidyoz (kanlı ishal) olmamış, dışkıda kan olmalı o durumda. Kuşun bir fotoğrafını gönderebilirmisiniz.

N

NurA

Kuşunuz koksidyoz (kanlı ishal) olmamış, dışkıda kan olmalı o durumda. Kuşun bir fotoğrafını gönderebilirmisiniz.
Bence de öyle bir rahatsızlık değil bizimki tamamen suyla karışık beyaz bir dışkı yapıyor. 2 kere kanlı yaptı dün ama ben sebebinin “sulphamazethinenin” kuşa ağır gelmiş olabileceğinden olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu sulu ishal 6 gündür var ve hiç kanlı yapmamıştı ta ki ilacı 3 gün kullandıktan sonra dışkıda kan ve iki kere denge yitirme, kasılma tarzı bir şey yaşadı.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 27
  • image.jpg
    image.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 24
N

NurA

Allah rızası için ishale ne ilaç kullanacağımı yazın kuş kurumaya girdi karın kemiği jilet gibi oldu bir an önce tedavi etmem lazım. Elim de enrocure, caremycin ve gambakokzid ilaçları var hangisini kullanmalıyım lütfen doğru ilacı bana söyleyin ki yanlış tedavi etmeyeyim zaten kuş çok küçük ve zayıf

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Allah rızası için ishale ne ilaç kullanacağımı yazın kuş kurumaya girdi karın kemiği jilet gibi oldu bir an önce tedavi etmem lazım. Elim de enrocure, caremycin ve gambakokzid ilaçları var hangisini kullanmalıyım lütfen doğru ilacı bana söyleyin ki yanlış tedavi etmeyeyim zaten kuş çok küçük ve zayıf
Merhaba, aşağıda bırakmış olduğum cevapta ne yapmanız gerektiği zaten söylenmiş. Bu arada çokça geçmiş olsun, umarım en kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur :)
Diğer kuşu mutlaka yanından ayırmanız gerekir ve mümkünse probiotic ilaç alınız reflor şase olur necrocid de iki antibiotic olduğu için tedavisi daha hızlı olur benim düşüncem bu yönde sıvı tüketmesi ni sağlayın

N

NurA

Merhaba, aşağıda bırakmış olduğum cevapta ne yapmanız gerektiği zaten söylenmiş. Bu arada çokça geçmiş olsun, umarım en kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur :)
Dediğiniz ilaçların içeriğine baktım. Necrocid Oral Çözelti; etçi tavuklarda sıklıkla karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonları, Streptokok enfeksiyonları, nekrotik enteritis ve E.coli, Salmonella, Haemophilus, Pseudomonas, Proteus gibi duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen bakteriyel enteritislerin sağaltımında etkilidir. Bendeki “Caremycin de salmonella, e coli ve yaygın bakteriyel enfeksiyonlar için. İçeriğinde bu yazıyor yeni bir ilaç alacağıma buna başlayabilir miyim?

Ekli dosyalar

• 6E63920F-ECE7-4DC0-ACBD-C241402F7274.png
    6E63920F-ECE7-4DC0-ACBD-C241402F7274.png
    3.4 MB · Görüntüleme: 17

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Dediğiniz ilaçların içeriğine baktım. Necrocid Oral Çözelti; etçi tavuklarda sıklıkla karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonları, Streptokok enfeksiyonları, nekrotik enteritis ve E.coli, Salmonella, Haemophilus, Pseudomonas, Proteus gibi duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen bakteriyel enteritislerin sağaltımında etkilidir. Bendeki “Caremycin de salmonella, e coli ve yaygın bakteriyel enfeksiyonlar için. İçeriğinde bu yazıyor yeni bir ilaç alacağıma buna başlayabilir miyim?
Benim fikrimce bahsedileni almanız daha iyi olabilir. Eğer, elinizdeki ilaç uygun olsaydı onu söylerlerdi.

N

NurA

Benim fikrimce bahsedileni almanız daha iyi olabilir. Eğer, elinizdeki ilaç uygun olsaydı onu söylerlerdi.
@Serdarlı tuna hesabı da mı size ait? Öyle başta koksidioz deyip necrocid önerisi yaptı bu hesap hemen ardından “reflon şase ve necrocid” denildi. İyi ama birincisi koksidioz kanlı dışkıdır bu kuş kanlı dışkılamıyor ki tamamen su dışkılıyor. Doğru ilacın bu olduğuna emin misiniz kuşun zaten bir şey yemediğini 30 gram olduğunu söyledim onun hastalığıyla alakası olmayan bir ilacı kullanmak istemiyorum. Siz hastalığın ne olduğundan emin misiniz? Başka bir kullanıcı koksidiyoz değil demişti.
Lütfen şu zamana kadar yazdıklarımı inceleyip duruma uygun ilaç önerisi yapar mısınız? Kuş yemlikte ağzına yemi alıp yutmadan yada yutamadan da geri atıyor. Aynı şekilde başka kuş ona kusmak istediğinde de yemi ağzına ya almıyor ya da yutmadan yere atıyor.

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
•Ercefurly kapsül
•Metronadizol etken maddeli şurup
•Çocuk multivitamini
•Mikostatin şurup
•Batikon

Yukarıda yazan 5 şeyi eczaneden temin edin. Metronadizol etken maddeli şurubu ya tanıdık bir eczacıdan temin edin yada doktonuza yazdırıp öyle alın.

Aldığınız ürünleri bir su bardağı (200 ml) klorsuz suya aşağıdaki yazan dozajlarla karıştırın;
•pirinç tanesi kadar ercefuryl
•1 ml şurup
•1 ml multivitamin
•1 ml mikostatin
Batikonu ise bir su bardağı (200 ml) klorsuz suya 2 damla katarak hazırlayın.

Bir hafta (7 gün) boyunca peş peşe ilk karışımdan hazırlayıp verin. Ardından 3 gün probiyotik; 1 gün temiz su; 1 gün batikonlu su verin.

Ayrıca yanındaki kuşu ayırın, su içmesi şu anda nasıl?

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
@Serdarlı tuna hesabı da mı size ait? Öyle başta koksidioz deyip necrocid önerisi yaptı bu hesap hemen ardından “reflon şase ve necrocid” denildi. İyi ama birincisi koksidioz kanlı dışkıdır bu kuş kanlı dışkılamıyor ki tamamen su dışkılıyor. Doğru ilacın bu olduğuna emin misiniz kuşun zaten bir şey yemediğini 30 gram olduğunu söyledim onun hastalığıyla alakası olmayan bir ilacı kullanmak istemiyorum. Siz hastalığın ne olduğundan emin misiniz? Başka bir kullanıcı koksidiyoz değil demişti.

Lütfen şu zamana kadar yazdıklarımı inceleyip duruma uygun ilaç önerisi yapar mısınız? Kuş yemlikte ağzına yemi alıp yutmadan yada yutamadan da geri atıyor. Aynı şekilde başka kuş ona kusmak istediğinde de yemi ağzına ya almıyor ya da yutmadan yere atıyor.
Merhaba, hayır hesap bana ait değil. Burası bir platform ve insanlar düşüncelerini, fikirlerini yansıtırlar. Yaşamış oldukları olaylardan tecrübelerini aktarırlar. Kesin bir teşhis konulması için yakınınızda bulunan bir veteriner kliniğine gidebilirsiniz. İnsanlar, platformda sizin söylediklerinize göre tavsiyeler, fikirler verirler. Burada kişi veteriner hekim olmadığı sürece teşhis koyması yanlış olacaktır. Veteriner hekimin Palpasyon (elle) muayene etmesi daha uygun olacaktır. Durum bu kadar acilse lütfen dostumuzun sağlığı için en kısa sürede bir veteriner kliniğine gidin :)

N

NurA

Merhaba, hayır hesap bana ait değil. Burası bir platform ve insanlar düşüncelerini, fikirlerini yansıtırlar. Yaşamış oldukları olaylardan tecrübelerini aktarırlar. Kesin bir teşhis konulması için yakınınızda bulunan bir veteriner kliniğine gidebilirsiniz. İnsanlar, platformda sizin söylediklerinize göre tavsiyeler, fikirler verirler. Burada kişi veteriner hekim olmadığı sürece teşhis koyması yanlış olacaktır. Veteriner hekimin Palpasyon (elle) muayene etmesi daha uygun olacaktır. Durum bu kadar acilse lütfen dostumuzun sağlığı için en kısa sürede bir veteriner kliniğine gidin :)
Veterinere gittim ve sulphamazethine ve enrocure aynı anda kullan dedi. Ona kuş 30 gram dediğim halde. Bende sadece sulphamazethineiyi 3 gün kullandım etki olmayınca bıraktım. Gerçekten yaşadığım şehirde 1 tane bile kuştan anlayan veteriner yok. Sözde kuştan çok iyi anlayan Veterian Exotic Microbiologist olan kişiye gittim ki ishalden hemen önce kuşun ayaklarında koku, ateş, yara ve bir ayakta ise kafes demirlerine tutunamama vardı resmen parmaklarını katlayamaz olmuştu her neyse adamın bana dediği tek şey “tahta tünek kullan, evet ayağı kötü gerçekten bu gidişle o ayağı hiç kullanamayabilirde”. Oysa kafeste tahta tünek vardı hatta bence ayaklar tahta tüneğin kuşa büyük gelmesinden dolayı yara olmuştu. Oksijenli su ve travazol (mantar kremi) ile kuşun ayaklarını neredeyse tedavi ettim diyebilirim. Evet bir mantarı bile bilemiyorlar adama mantar mı olmuş dediğim halde hayır demişti… Velhasılkelam ishalde, ayaklar tam iyileşti dedikten birkaç gün sonra başladı.