Su kaplumbağası ekipmanlarım nasıl?

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
1. Akvaryum

55x30x55 boyutunda. Kaplumbağa tek başına olduğu için yeter diye düşünüyorum. Yaklaşık 70-80lt falan.
Ekran görüntüsü 2021-07-11 140046.png

2. Filtre

Akvaryumun boyutuna göre 150 kf ve 150 l/h bir filtre yeter diye düşündüm.

format_webp.png

3. Isıtıcı

50W bir ısıtıcı 70-80lt bir akvaryum için yeterli diye düşünüyorum. Ancak içerisinden vantuz çıkar mı o konuda pek emin değilim.

10071607705650.jpg

4. Silis Kum

1 KG silis kum alacağım. Sanırım yeterli olur.

9800977055794.jpg

5. Yem ve Vitaminler

100ml yem ve 100ml karides alacağım. Yanında ek olarak 30ml vitamin. Lotus ve Deep Fix markaları iyi midir?

11319815209010.jpg
9085002612786.jpg

NOT : Yaz ayında olduğumuz için UV lamba ve ısıtıcı lambayı daha sonra alacağım. Sizce alacağım marka ve ürünler güzel mi? Fiyat performans açısından iyi midir? İnternette herkes kullanışlı demiş. Teşekkürler.

Serkan

Hayvansever
Kopek Dostu
Merhaba, ürünlerin bazıları hakkında bilgim bulunuyor. Gayet güzel ve işinize yarayacak ürünler. Bütçenize göre ayarlamanız harika olmuş :)

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Merhaba, ürünlerin bazıları hakkında bilgim bulunuyor. Gayet güzel ve işinize yarayacak ürünler. Bütçenize göre ayarlamanız harika olmuş :)
Fiyat performans olarak çok iyi ve beğenilen ürünler buldum. Yine de evcil hayvan dükkanlarını gezip biraz soruşturacağım. Belki aynı model veya daha iyi filtreleri daha ucuza bulurum diye. Olmadı internetten alacağım.

Sizce üstte attığım akvaryum için nasıl bir kuru alan yapabilirim? Bir kütük mü kullansam yoksa akvaryum silikonu ile cam yapıştırıp güzel bir alan mı hazırlasam? Ayrıca alandan tasarruf etmiş olurum. Camın altı boş kalacağı için orada bile yüzebilir.

Beyzpl

Hayvansever
Balik Dostu
Akvaryum 90 litreye tekabül ediyor. Kaplumbağa için uzun süre yeterli gelir muhtemelen.

Filtre kullanabilir, uygun olur.

Isıtıcı olarak 100w lık almanızı öneririm ben. İçinden vantuz çıkacaktır, çıkmazsa bile ek olarak temin edebilirsiniz.

Bir kilo kumun yeteceğini sanmıyorum. 6-7 cm lik katman için 50 litreye 10 kilo kum kullanmıştım. Siz 2-3 cm yapsanız yine 10 kiloya yakın kum almanızı öneririm ben, 7-8 kg civarı.

Lotus da deep fish de iyi birer marka sayılmaz. Lotus direk bir sitenin markası ve kaliteli olarak sayılan markaların arasında yer almıyor. Deep fish ise düşük fiyatlı vitamin, ilaç olarak görüyorum daha çok. Zaten canlılarda bu tarz vitaminler çok işe yaramaz, para tuzağı diye düşünüyorum ben. Ürettiği ilaçlara bakınca da seachem, sera gibi kat kat iyi markalar var. Yem olarak tetra reptomin menü, dajana repti stick ve tetra gammarus u öneririm ben. Tabi canlı yem dahil değil bunlara. Kaç yem alırsanız alın canlı yem de olmalı muhakak. Canlı yem sayılmazsa sizin yem+vitamine artıracağınız bütçe yine aynı oluyor hemen hemen, ama daha kaliteli.

easyinthehood

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Akvaryum 90 litreye tekabül ediyor. Kaplumbağa için uzun süre yeterli gelir muhtemelen.

Filtre kullanabilir, uygun olur.

Isıtıcı olarak 100w lık almanızı öneririm ben. İçinden vantuz çıkacaktır, çıkmazsa bile ek olarak temin edebilirsiniz.

Bir kilo kumun yeteceğini sanmıyorum. 6-7 cm lik katman için 50 litreye 10 kilo kum kullanmıştım. Siz 2-3 cm yapsanız yine 10 kiloya yakın kum almanızı öneririm ben, 7-8 kg civarı.

Lotus da deep fish de iyi birer marka sayılmaz. Lotus direk bir sitenin markası ve kaliteli olarak sayılan markaların arasında yer almıyor. Deep fish ise düşük fiyatlı vitamin, ilaç olarak görüyorum daha çok. Zaten canlılarda bu tarz vitaminler çok işe yaramaz, para tuzağı diye düşünüyorum ben. Ürettiği ilaçlara bakınca da seachem, sera gibi kat kat iyi markalar var. Yem olarak tetra reptomin menü, dajana repti stick ve tetra gammarus u öneririm ben. Tabi canlı yem dahil değil bunlara. Kaç yem alırsanız alın canlı yem de olmalı muhakak. Canlı yem sayılmazsa sizin yem+vitamine artıracağınız bütçe yine aynı oluyor hemen hemen, ama daha kaliteli.
Akvaryumu ikinci el alıyorum ve daha önce o akvaryumda iki tane kaplumbağa bakmış. Yanında bana kütük ve kullandığı taşlardan vereceğini söyledi. Hem taş hem 1KG silis kum yeterli olur diye düşündüm ancak takviye yaparım. Teşekkürler.