Sokaktan getirdiğim yavru kedinin halsiz oluşu

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Dygakyuz

Hayvansever
Kedi Dostu
Merhabalar,

İki gün önce sokakta sürekli metronun dibinde kendi gibi minik bir yuvada görüp baktığım ama kendini sevdirmeyen çok ürkek bir yavru tekir kediyi sahiplendim.

Benimle birlikte bakan bir abi ilk gördüğünden beri annesiz olduğunu söyledi (ki bu neredeyse yaşadığı ömrünün yarısından fazla) 2 gün yuvadan çıkmadığını görünce endişelenip veterinere götürmüş, kan testi vs yapılmış ve üşüttüğü söylenip şurupla birlikte gönderilmiş.

Ben kendi veterinerime götürdüğümde ise kan değerlerine bakılarak anemisi olduğunu öğrendim.

Evde 7 aylık bir sarman kedi arkadaşım da var. İkisi de dişi. Şu an ayrı odalarda izole şekilde kalıyorlar.

Fakat yeni gelen yavru hiç yatağından çıkmıyor. Bazen uyuyor bazen uyuklar vaziyette duruyor ama kesinlikle bir merak, oyun oynama isteği yok. Yemeği de anca kendimiz önüne koyarsak yiyor yoksa aklına gelmiyor. Çok zayıf bir yavru zaten dışarıda sağlıksız beslenmekten ve soğukta kalmaktan bir deri bir kemik olmuş.

İç dış paraziti yapıldı. Şu an vitamin takviyesi yapıyoruz ve sürekli izliyoruz geldiğinden beri büyük tuvaletini de yapmadı. Veterinere dün gece yine götürdük, yine kan testi yapıldı ve yine kansız olduğunu söyledi ki kolundan kanı bile zar zor aldılar yavruda kan yokmuş. Fakat korona pozitif olabilir sokaktaki yavrular %80 pozitif dedi.

İlk sorum bu bilgi doğru bir bilgi mi? Fipe döner mi? Dönerse nasıl anlarım?
İkinci sorum bu kediyi ilk etapta eve alıştırmak ikinci etapta yaşatmak için ne yapabilirim?
Üçüncü sorum ise evdeki diğer kedime herhangi bir bulaş söz konusu mudur? Çünkü 15 gün sonra yavrunun aşılarını yaptırdıktan sonra kaynaştırma evresine geçecektik.

Allah rızası için cevap verirseniz çok minnettar kalırım.

limerain

Hayvansever
Kedi Dostu
Geçmiş olsun. Umarım forumdaki veteriner arkadaşlar en kısa sürede dönüş yapar

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokaktaki kedilerde %80 , evde tek yaşayan kedilerde %50 , evde çift yaşayan kedielrde %80 oranında corona pozitif oluyor.

Korkulacak birşey yok, sanırım benim 2 kedimde de korona pozitif. Anemi bunun belirtilerinden demişti.

Cok fazla yaygın oldugu için endişe etmenize gerek yok. Ancak korona bulasıcıdır bilginiz olsun. Evdeki kedinizde bile olabilir.

Kararı sizin vermeniz lazım.

Dygakyuz

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokaktaki kedilerde %80 , evde tek yaşayan kedilerde %50 , evde çift yaşayan kedielrde %80 oranında corona pozitif oluyor.

Korkulacak birşey yok, sanırım benim 2 kedimde de korona pozitif. Anemi bunun belirtilerinden demişti.

Cok fazla yaygın oldugu için endişe etmenize gerek yok. Ancak korona bulasıcıdır bilginiz olsun. Evdeki kedinizde bile olabilir.

Kararı sizin vermeniz lazım.
Kedimde covid değil ama panlökopeni çıktı… çok üzüldük, yıkıldık ama 1 hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra kan değerleri normale dönünce veteriner izniyle taburcu olup evde karantina sürecine girdik. Kakası normal, yemesi normal ama yine de şu an diğer kedimden ayrı bir odada dışarı çıkmayacak şekilde izole durumda. Yanına girdiğimizde de çıkarken mutlaka iyice dezenfekte olup çıkıyoruz.

fakat şimdi de problem şu ki sabah diğer sağlıklı kedimin ishal olduğunu gördüm. Normal ishal, kan vs yok. Telaşlanmalı mıyım yoksa öyle denk gelmiş olabilir mi? Yemesi içmesi hareketleri gayet normal.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
cok bulasıcı bir hastalık. teması ve dezenfekteyi aman ihmal etmeyin, cok riskli bir durum.

Umarım denk gelmiştir.

Dygakyuz

Hayvansever
Kedi Dostu
cok bulasıcı bir hastalık. teması ve dezenfekteyi aman ihmal etmeyin, cok riskli bir durum.

Umarım denk gelmiştir.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim🙏🏼🙏🏼
Kan değerleri normale döndü dendi ama 15 gün daha antijen taşıyacağından test yapılmadı. 15 gün sonucunda da test iyi çıkarsa kedilerimi tanıştırabilir miyim? Alışana kadar sadece bizim bulunduğumuz ortamda diye planlıyorum şimdilik, korkmamı gerektirecek bir durum olur mu?

Azzuro

Hayvansever
Kedi Dostu
Benim kedilerim birkaç yıl önce pozitif çıktı takviye vitaminler probiotik kullandık kedinin genetiğiyle ilgili demişti veterinerimiz her vakka fip e çevirmezmiş.