Sokaktaki/barınaktaki cins köpekler

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Bazıları petshoplardan ya da üretim çiftliklerinden köpek satın almak ister,bahaneleri ise onların cins olması.Peki sokaktaki/barınaktaki köpekler de cins değil mi?Haydi gelin benim gördüğüm cinslere bakalım(barınaklarda ve sokaklarda):
-Golden retriever&border collie kırması
-İtalyan tazısı(siyah ve Türkiye'de nadir :) )
-Transilvanya tazısı(Yine Türkiye'deki nadir köpeklerden)
-Anadolu çoban köpeği
-Yorkshire terrier kırması
-Tonya finosu kırması
-Akbaş
-Maltese terrier kırması
-Sosis köpek(dachsund)
-Alabay kırması
-Doberman kırması
-Whippet
-Pitbull
-Cane corso
-Dogo argentino
-St bernard kırması
-Safkan golden retriever
-Kangal
-Alman çoban köpeği
-Husky kırması
-Jack russel
-Beagle
Ve daha cinsini bilemediğim nicesi...Ben golden kırmasını,italyan tazısını ve transilvanya tazısını evimde beslemek istiyorum ama şu an evimize alsak ev çok kalabalık olur o yüzden 1-2 yıla yeni ev alınca artık.Ha o köpekleri almamın nedeni cins olmaları değil onlarla aramda çok güçlü bir bağ olmasıdır.Gidip 2.000 tl'ye maltese terrier almak yerine birçok köpek sahiplenebilirsin sokaktan ya da barınaktan.Hem cinsleri de önemli değil ki kanın kaynasın yeter.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Güzel bir yazı olmuş, birçok kişi hediye veya anlık bir heves ile gidip satın alıyorlar petshoptan daha sonra o hayvanları direkt sokağa/barınağa bırakıyorlar. Ciddi anlamda bu duruma üzülüyorum, geriliyorum ve zaman zaman sinirleniyorum. En kötü ihtimal bir ilan oluştur ve takip şartlı o hayvanı sahiplendir... sokağa/barınağa bırakmak nedir? Barınakları zannediyorlar ki çok iyi yerler, sadece sahiplendirmeye gittikleri için gördükleri yerler.

Hayvanları sınıfsal ayrıma sokan insanlardan her zaman korkmuşumdur. Kimse kusura bakmasın burada ama o kişiler tüm canlılar arasında ayrım yapar. British - scotish gördükleri zaman "ay canım ne sevimli, harika, bayıldım vb." ifade kullananlar sokak kedileri için aynı ifadeyi kullanmadığında o kişilerin hayvan sevgisinden de şüphe ederim. Bilemiyorum ben mi çok absürt düşünüyorum, çok mu tepkiliyim... fakat net olarak fikrim budur.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Sokakta açlıktan-hastalıktan kırılan kedilerin suratına bakmayıp cins ev kedilerine karşı dünyanın en hayvansever insanı kesilen kişileri de anlamıyorum. Sokaktakinin, barınaktakinin canı yok sanki...

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokakta açlıktan-hastalıktan kırılan kedilerin suratına bakmayıp cins ev kedilerine karşı dünyanın en hayvansever insanı kesilen kişileri de anlamıyorum. Sokaktakinin, barınaktakinin canı yok sanki...

Altına imzamı atarım, kesinlikle yerden göğe kadar haklısın. Bir de şu var: tekir kediler çok saldırgan, o yüzden beslemiyoruz. Cins olarak gördükleri kedilerin üzerinde ne kadar oynadıklarını bilseler sanırım bu yorumu yapmazlardı. Kedilerin doğasında aslında saldırmak vardır, elbette o kediyi 2 odaya 3 odaya sığdırmaya çalışıyoruz tabii ki strese girecek, kızgınlık döneminde agresif hareketlerde bulunacak bunlar gayet normal ve doğal olan şeyler.

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sinemelawen, eğer sahiplenirsem onu sahiplenirim. Okuduğum kadarıyla astım hastalarına sorun yaratmayan tek kedi cinsi diye biliyorum.

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
@Sinemelawen, eğer sahiplenirsem onu sahiplenirim. Okuduğum kadarıyla astım hastalarına sorun yaratmayan tek kedi cinsi diye biliyorum.

Astım ve alerjik reaksiyon yaratmayan herhangi bir kedi türü yok. Sadece bazı türleri yapısı nedeniyle 1 gün içinde değil yavaş yavaş etkileyerek cok daha uzun sürede reaksiyona sebep oluyor. Misal sfenks in alerji yapması gibi :)

--

Diğer kısma gelecek olur isek evet en güzel şey sokaktan sahiplenmek ancak cins hayvan alanlara da cok kızmıyorum. Özellikle köpekler cinsine göre cok fark ediyor, her köpek cinsi farklı yaşam alanına ihtiyac duyuyor. KEdi gibi değiller yani. Gönül ister barınaklardan alınsın ancak yazdıklarımda bir gerçek. Safkan değil genelde kırma oluyor barınaklarda. Ancak satın alınacaksa bile önce barınakları gezip kontrol etmek gerekir bence.

Kedi kısmı ise, evet kediler cins olarak cok aşırı bir fark etmiyor. Ancak her kedi isteyene de "sokaktan al" diyemezsiniz. Herkesin bir hoşlanma tarzı var. Evleneceğiniz insanı ya da arkadaşınızı bile eleme yoluyla seçerken kedi isteyen herkese sokaktan kedi tutup "al bunu besle bu da kedi bu da kedi" denmez. 15 sene beraber yaşayacaklar.

Mesela orjinal norveç orman kedilerine bayılıyorum, imkanım olsa alırdım. Evde 1 russian blue bi de bombay kedim var, birisi sokaktan geldi. Onları da cok seviyorum. Simdi norveç kedisi alsaydım hayvansever olmayacak mıydım?

Siz arkadaş edinirken size birisini versek al bu eleman ile 15 sene arkadaş olacaksın bak kimse sevmıyor onu desek iyi olur mu, bence olmaz. Zaten kabul etmezsiniz. 15 sene beraber yaşayacagım canlınında huyunu tipini kendim seçersem de beni suclayamazsınız, kusura bakmayın :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Tamam ama ben kendimden yola çıkayım. Dostum, arkadaşım olarak gördüğüm insanlara ön yargılı olmadım hiçbir zaman, örneğin: birisi ile yüz yüze konuştuğum zaman tipi, kıyafeti vb. şeyler umurumda olmaz. İnsanların dış görünüşe göre hayatlarına birini almalarına karışamam, fakat bu hayvanlar arasında olmamalı.

Denildiği gibi herkes özgür ama sınıfsal birliktelik ve eşitlik kavramları burada yok oluyor. Verilen örnekten yola çıkacak olursak, dostumuzu satın alalım o zaman? Ben bu insanın davranışlarını beğeniyorum, gayet güzel veya bu kadın çok güzel birisi paramla etkilemeliyim diyeyim?

Bana samimi gelmiyor cins hayvanseverlerin, diğer tüm hayvanları sevebileceğine inanmam. Ben evimde hayvan besleyemiyorum annemin rahatsızlığından dolayı fakat sokakta bu zamana kadar binlerce kedi büyüttüm. Sokakta baktığım kedilerle, evde olan britishler arasında hiçbir fark yok. Bu da benim bakış açım :)

Arndiol

Hayvansever
Kedi Dostu
Konu satın alma kısmı değil cins isteme olayı. Cins kedileri ücretsiz verenlerde oluyor. Bu nedenle dost satın alma olayı konu ile alakasız .

Insanlarla etkıleşim kurarken ilk olarak dış görünüşüne bakmıyorum diyen insanlar da bana samimi gelmiyor. Kimse kendıne hitap etmeyen bir insanla evlenip 15 sene yaşayamaz.

Cins hayvanseverlerin hepsi "tekir kedi değildir" demiyor, mesela britishler cok tatlı geliyor, british beslemek istiyorum diyor. Cins hayvanları da sevmek suc değil, adama tekir samimi gelmiyordur scootish samimi geliyordur. İlla adama "pis lanet insan hayır tekir alacaksın" mı demek gerekiyor.

Ya da forumda bırcok cins kedisi olup soru soran üye var, benım cins kedim yok ancak norveç orman kedisine bayılıyorum keşke alabilseydim diyorum. Simdi beni ve forrumdaki üyelerin cogunu samimi olmamakla, diğer hayvanları sevmemekle itham ediyorsan burası da facebooktaki linçci tayfa ile aynı bakış açısında oldugunu anlıyorum.
Mesela eşimin kuzeni binlerce liraya scootish sahiplendi, ama bahcesinde bir ton kedi bakıyor yıllardır. Demek ki o da hayvansever değil. cunku cins seviyor :)

Tevfik

Hayvansever
Kedi Dostu
Bizim ilk olarak belirttiğimiz kedi veya köpeği satın alıp, daha sonra sokak ve barınaklara bırakmaları. Cins kedi sevebilir, ücretsiz sahiplenip baktıktan sonra zaten o kişiye saygı duymaktan başka çaremiz yok. Altını çizerek yine söylüyorum, insanlar bir hevesle görünüşe aldanıp baktıktan sonra direkt olarak vazgeçmeleri.

İnsan üzerinden örnek vermemiz biraz absürt geldi fakat dış görünüşüne aldanıp, severek evlendikten sonra sıkıldığımızda ayrılıp/boşanmamız ne kadar mantıklı? Bu durumu insanlarla kıyaslamamız bana saçma geldi :)