Sokak köpeği beslenmesi

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Yaklaşık bir ay önce çok sıska, insanlardan korkan, sahipsiz bir köpek gelmişti bizim binanın etrafına. Yan binadaki adam ona mama verdiği için de ayrılmadı burdan. Ama mama veren adam dışındaki insanlardan çok korkuyor. Hatta bizim sokağın köpeği olan bodur boylu Fındık'tan ve uzun yapılı bir köpek olan Pamuk'tan bile. Belki Pamuk'un tavrı onu korkutmuş olabilir ama Fındık sevecen bir köpek, üstelik gelen köpekten küçük boy olarak.
Ama benim biraz çaba ile verebildiğim yemekten sonra bana çok kolay yaklaşmaya başladı. Bir süre sonra da her beni gördüğünde gelip üstüme atlıyordu. Şimdiye kadar iki üç günlük minik aksaklıklar dışında her gün yemek götürmeye çalıştım. Babamım mesleğinden dolayı evde haliyle bol bol süt olduğundan genelde süt ısıtıp ekmek ile karıştırıyordum. Bu sürece içerisinde bir ara evdeki yağlı ve kemikli etleri ona ayırdım. Bunlar dışında bir iki kere de haşlanmış yumurta götürdüm. Yani demek istediğim belli bir düzende beslemedim. Verdiklerim dışında yemek yiyiyor mu bilmiyorum. Ama her ne kadar enerjik olsa da hala sısak. Şimdiye kadar da hiç köpek beslemedik. O yüzden bu konu hakkında hiçbilgim yok desem yeridir.
Sormak istediğim evde yapabileceğim mamalar ile nasıl besliyebilirim. Ve daha güçlü olabilmesi için neler yapabilirim.
Daha önce hic veterinere götürüldüğünü düşünüyorum. Çünkü kulağında takılan plastik şeylerden yok. Malum şu an yasak var, yani veterinere şu an götüremeyiz. O yuzden kendi imkanlarım ile bir şeyler yapabilirim anca.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Şu an bir binanın arka tarafindaki duvar ile çevrili kullanılmayan küçük bahçesinde yaşıyor. Bahçe ile yol arasında ve sol tarafında bina var. Arka tarafı bir kaç karış yüksekliğinde suyu olan nehre bakıyor. Yan tarafı ise sahipsiz, geniş bir çimenliğe. Bahçede minik bir sera var. Yani diğer köpeklerin zarar veremeyeceği bir yerde. Ben her geldiğimdeyse tel ile kapatılmış bir kaç metrelik yıkığın oradan fırlayıp geliyor. Eğer yarın gidersem fotoğrafını da koyarım buraya :).

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Makarna+sakatat verebilirsiniz. Kasaplar büyük poşetlerde etlerden arta kalanları 5-10 lira arası fiyata satıyor, onlardan alıp makarnayla karıştırıp verebilirsiniz. Kemik verecekseniz kemik mutlaka çiğ olmalıdır, haşlanmış kemik bağırsaklarını parçalayabilir. Süt ve ekmek vermenizi tavsiye etmem.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
@socrabbit, makarna+sakatat yaparken makarnaya hiç bir şey katmadan (tuz,yağ) haşlayacağım dimi?
Bir de süt ekmek niye vermemeliyim? Dediğim gibi konu hakkında pek bir şey bilmiyorum.

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
İshal olabilirler. Ekmek de düzenli verildiğinde uyuz gibi hastalıklara yol açabiliyor.
Evet yalnız suda haşlayın. Eti haşladığınız suyu da vermenizi tavsiye ederim.

Sultanım

Moderatör
Kus Dostu
Teşekkürler, dediklerinizi yapacağım. Ama son bir sorum var, ekmeği ne kadar verebilirim, maksimum sınır ne?

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Haftada birden fazla vermemeye çalışın.