Sokak hayvanlarına yapabileceğiniz yardımlar

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Sokak hayvanlarına yardım etmek o kadar zor değil.İşte yapabileceğiniz yardımlar
-Tarım ilçe müdürlüğünde 2,5 tl'ye kuduz aşısı yaptırabilirsiniz(ayrıca evde beslediğiniz kedi,köpek ve gelinciklere de yaptırabilirsiniz sahipli sahipsiz ayrımı yok)
-Koyduğunuz suların donmaması için sulara birkaç damla zeytinyağı damlatın.(kış günlerinde)
-Karınlarını doyurmak için birçok şey verebilirsiniz.En basitinden yoğurt alın içine ekmek doğrayın verin(lütfen küflü ekmek vermeyin,vermeye çalışanlar var maalesef).Sosis salam vermek onlar için iyi değildir.İnek sütü laktoz içerdiği için bağırsaklarına zarar verebilir.Eğer mecbursanız sulandırıp verin,mecbur değilseniz laktozsuz süt verin çünkü sulandırınca besleyiciliği azalıyor.Kuru mama da verebilirsiniz fakat mümkün olduğunca iyi mama vermeye çalışın.Tabii ki onları pahalı mamalarla besleyemeyiz ama mama adı altında satılan kimyasal ve mısır dolu mamalardan da vermeyiz.Tavuk boynu,dalak,tavuk ciğeri,taşlık,akciğer(kistsiz olmasına dikkat edin,kistler sert ve beyaz topçuklardır.) gibi ucuz etlerden de verebilirsiniz.Kemik suyuna makarna haşlayabilirsiniz.Sokak kuşları için mısır,bayat ekmek,pirinç vs verebilirsiniz.Eğer yaşadığınız yerde kirpi,kaplumbağa gibi değişik hayvanlar varsa onları da besleyin,bizde sokak eşeği sokak gelinciği gibi türler de var :)
-Eğer sokakta zehirlenen bir kedi veya köpek görürseniz ilk yardım olarak çiğ yumurta vererek kusturun sonra da veterinere götürün.(normalde çiğ yumurta zararlıdır o yüzden zehirlenen hayvan görmedikçe vermeyin!)
-Sahiplendirme ilanları açarak onların güzel bir yuva bulmalarına vesile olabilirsiniz.
-Bazı belediyelerin ücretsiz kısırlaştırma hizmetleri var.Yalnız bazıları kendi kedisini köpeğini götürüp kısırlaştırıyor bu sokak kedisi/köpeği diye.YAPMAYIN SOKAK HAYVANLARININ HAKKINI YEMEYİN!Ayrıca kedinizi/köpeğinizi sokağa bırakma ihtimalleri var,riskli yani.Zaten her gün kenara 2-3 lira atsan bir yıla kısırlaştırma parası çıkar.
-Karton kutulardan ve eski paletlerden yuvalar yapabilirsiniz kedi ve köpekler için.Kartonun sıvı almaması için çöp poşetiyle kaplayın ve eski kıyafetlerle straforlarla sıcaklık sağlayın.Kuşlar için de damacanalardan,süt kutularından yuvalar yapabilirsiniz.
-Yaralanan sokak hayvanları için yaranın enfeksiyon kapmaması için bezle pansuman yapabilirsiniz.Eğer ciddi derecede yaralı bir hayvan görürseniz veterinere götürün.
-Gözünden sıvı akan bir kedi görürseniz endişelenmeyin,çözümü basittir,ılık çayla kompress yapmak bile işe yarar.
-Bazı sokak hayvanlarını geçici olarak evinize almanız gerekebilir.Örneğin aşırı zayıf hayvanlar,yetim yavrular vs.
-Kuşların evinizin penceresine ve balkonuna yuva yapmasına izin verin.
-Bahçeniz varsa orayı barınak gibi kullanabilirsiniz.İyi bir barınak gibi ama!

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Çok güzel olmuş, bir canlıya yardım etmenin birçok yolu varmış demek ki (yazılarınızı yazma esnasında sol tarafta bulunan özellikleri kullanarak daha da güzelleştirebilirsiniz bence 🙂). Ve doğrusu ilk defa sokak eşeği duydum. Gerçi bende bir defa eşek anırması ile uyanmıştım ama bizim buralarda daha çok at var.
Benimde bir iki küçük katkım olsun. Sokakata yaşayan bu güzel canlar için birkaç tane karın doyurucu taktik vereyim;
•Makarna suyuna tavuk suyu karıştırıp makarna haşlayarak sokakta yaşayan köpeklere ve kedilere verebilirsiniz. Haşlarke içerisine patates, havuç v.b. sebzeler katarsanız hem besleyici hemde doyurucu olur.
•Aynı şekilde kedi/köpekler için tavuk suyu ve patates, havuç v.b. malzeler ile pilav yapabilirsiniz. Tabiki içerisinde kesinlikle yağ yada tuz bulunmamalı.
•Haftada bir-iki gün birkaç tane yumurtayı 5-10 dk boyunca haşlayarak kedilere ve köpeklere verebilirsiniz.
•Eğer bir kirpi gördüyseniz biraz kedi/köpek maması ile yada haşlanmış yumurta ile karnını doyurabilirsiniz.
•Kuşlara balkona yada camın kenarına bir kap koyarak yiyecek verebilirsiniz. Bunun için bayat yada küflü ekmek biraz sakıncalı olabilir. Ekmek yerine işlenmemiş buğday, gücvercin yemi ve sade darı kullanabilirsiniz.

Son düzenleme: