Sokağa bırakılmış bir hayvan kötü durumda

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

mühendis

Hayvansever
Kedi Dostu
Arkadaşlar merhaba, Muğla Marmaris'in bir köyündeyim. Bulunduğum yer merkeze yaklaşık 1 saat mesafede ve ne yazık ki ben de sürekli burada yaşamıyorum, geçici müddetle babamın yanına geldim.

Babamın sokağında beslediği kedilerden bir tanesi diğerlerinden biraz farklı. Ne zaman mama koysak koyduğumuz mamayı, suyu, sütü bırakıp ilk fırsatta kendini sevdirmenin peşinde. Aynı zamanda da kısırlaştırılmış. Muhtemelen daha önce sahiplenilip sokağa bırakılmış. Bu üç renkli arkadaşımız, siyah burnuyla her ne kadar Gargamel'in kedisi Azman'a benzese de aksine çok sakin ve sevecen bir çocuk.

Ben bu arkadaşın son bir haftadır mama yerken zorlandığını fark ettim, iki kere Marmaris'e veterinere götürdüm. Veteriner boğazında bir sorun olduğunu söyledi. İlkinde antibiyotik ve serum yaptı gönderdi, bize de eczaneden bir antibiyotik almamızı ve verebildiğimiz kadar onu vermemizi söyledi. Yapmaya çalıştık ama tabi sokak hayvanı olduğu için böyle bir şey ne mümkün. Durumu kötüleşince tekrar götürdük, yine antibiyotik yaptı. Bizim vermeye çalıştığımız antibiyotiğin de kokusunu aldığı için artık kaçıp gitmeye ve birkaç gün gelmemeye başladı.

İki gün sonra, dün açlık ve susuzluktan çok kötü halde tekrar geldi, arka ayakları neredeyse tutmuyor. Derisi vücuduna yapışmış ve yoluna yürüyecek hali yok.
Şimdilik onu tekrar kaçıp gitmesin diye taşıma kafesine koydum, dün gece yanına da biraz süt koydum. Normalde sütü görünce kaçıp gidiyordu, bu sefer bütün gece sütle baş başa kalınca ne kadar zorlansa da sütü içmiş.

Bu arkadaş gözümün önünde eriyip gidiyor, gözümü kapatıp görmezden de gelemiyorum. Yakında da İstanbul'a döneceğim ve babamın da ilgilenemeyeceğini ya da ilgilenmeyeceğini biliyorum. Gözümün önünde bir şey yapamadan böyle izledikçe de canım çok sıkılıyor ve üzülüyorum. Barınak fikrini düşündüm, aradım ama kendileri bu tarafa gelmemek için "Kovid bile olabilir bilemeyiz biz" falan gibi bahaneler üretmeye çalışınca barınakta da görebileceği muamele pek ümit vermedi.

Açıkçası bu başlığı sizlere ne yapsam acaba diye danışmak için açtım, sahiplendirmek bir seçenek olabilir mi sizce? Oraya başlık açsam ilgilenen olur mu?

12CBA0A8-4D27-4952-AD40-0E4B042D41FF - Copy.JPG
1621770596424.png

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Kesinlikle süt vermemeniz gerekiyor. Kedilere süt iyi gelmiyor ishal yapabilir. Su ve ortalama bir kalitede mama vermeniz çok yeterli olur. Arada bir yaş mama da verebilirsiniz. Yoğurt, tavuk, ciğer, balık bu gibi bağışıklığını yüksek tutacak yiyecekler çok iyi gelecektir. Bence ağır bir hastalığa yakalanmış olabilir veterinerde test yaptırabilirsiniz. Bunun sorumlusu ve suçlusu siz değil onu sokağa atan insanlardır ve ne yazık ki güzel kalpli bir insan onu evine alıp tedavisini üstlenmezse sonu kötü olucaktır :(

Gülce

Hayvansever
Kemirgen Dostu
Veteriner kliniğinde birkaç gün kalırsa çok güzel olur. Doğru tedavi ve ilerleme için kesinlikle sokakta değil gözetim altında tutulması gerekir. Bu süreçte kediyi tutabileceğiniz bir alan varsa tam olarak iyileşmeden sokağa salmamanızı öneririm.

mühendis

Hayvansever
Kedi Dostu
Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
Yaş mama denedim, yavru kedi maması denedim ama onları da yiyemedi. Tavuk haşladım, çiğ verdim, blendırdan geçirip verdim o da olmadı, yutamıyor. Yiyor, çabalıyor ama sonra öğürecek gibi oluyor ve yemekten vazgeçip gidiyor.

Yaş mamayı blenderdan geçirdim o da olmadı. Yoğurt için bir iki yeltendi ama onu da yerken böyle aynı hareketi yaptı, yine vazgeçti. Su da içmiyor. Katı yiyemiyor bari hem sıvı hem gıda olsun diye süt verdim ama o da zararlıysa neyle nasıl besleyeceğimi de bilemiyorum.

Elif çomruk

Hayvansever
Kedi Dostu
Et suyu,sıvı yoğurt,su gibi besinleri iğnesiz şırınga ile verin ve başka bir veterinere götürün.Sütü içindeki laktoz yüzünden kediler sindiremez fakat yoğurt,peynir gibi gıdaların laktoz oranı düşük olduğu için onlardan verebilirsiniz.

Sinemelawen

Hayvansever
Kedi Dostu
Laktozsuz süt verebilirsiniz. İçin ve pınarın denge sutleri var. Sütün içine mamayı iyice eritip vermeyi deneyin bir de. Gulcenin dediği gibi veterinerle konuşun 1 2 gün orda kalsın. Daha iyi olur. Hatta sahiplendirme icin onlara da söyleyin. Arayan varsa sahiplendirilir belki.

yunuscelik

Hayvansever
Kedi Dostu
Başka veterinerde deneyebilirsiniz. Antibiyotik verip yollamayı herkes yapar.